Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Různé druhy želv.

Dobrý den. Chci se zeptat. Mám dvě hermanky a jednu marginatku. Chovám je společně. Chtěla bych si pořídit uhlířku nebo pardálku. Mohu je chovat společně?

Děkuji za odpověď.

Jestli se chceš věnovat želvám a mít jich doma 5, zvol jeden druh z Evropských testud, nebo horsfieldky. Měj tam 2 samce, 3 samice a prostory k oddělení kdyby někdo byl nesnášenlivej. Je mi jasný, že si uděláš po svým a na to co tu někdo napíše hodíš bobek jako 99% lidí, nicméně chov je především o pozorování a pokud od danýho druhu nemáš aspon 5 zvířat, nikdy ho nepochopíš, nerozmnožíš apod...

Jinak uhlířky chtějí jiné podmínky a pardálka ti domů donese parazity který ti zabijou domácí želvy (chovatel ti to bude rozmlouvat, koupíš na burze nejlevnější, seš spokojená a po 6ti měsících inkubace parazitů z dovozu ti klidně pochcípá k pardálkám i 20 želv co jsi měla doma. V horším případě ještě veterinář nasadí ATB kde vysolíš další litr a chcípne ti to ještě rychleji).

Ideál je prostě koupit 5 zvířat na jaře, ted by měly stejně chrápat a ne se prodávat a hrát si s nima. Mín je k ničemu když něco pojde, je neplodný nebo nemocný tak celá koupě jde do kytek a určitě bacha na nemoci.

Odchovaných se to netýká, ale chovatel tě stejně přesvědčí na to, co tu píšem :puff:

Lupus - prakticky želvy se ti nemusí sníst ani samice mezi sebou... Podle mě je důležité pokud chceš mít nějaký druh tak aspon 5 kousků a minimálně 2 terárka nebo lépe výběhy. Zase na druhou stranu když na sebe koukaj a přichází spolu do styku přes nějakou bariéru at si nedaj přes hubu tak jsou samci aktivnější a nadrženější.

Pardálisky jsou pověstné mimo jiné přenosem hexamitů, ale ty si můžete přinést i na evropských želvách.
A dokonce i na želvách, odchovaných u nás "velkochovateli". Takže jistotu asi nebudete mít nikdy.
Mně osobně by se spíš líbilo stádečko marginát, jsou nádherné a mrňousové to zrovna nejsou. Akorát nerostou tak rychle, jak ty vámi zmiňované. Ale zase nemusíte řešit zimní ubikaci.
Kdybych dělal evropské želvy, tak by u mně byly první.

Seriozní chovatel ti vysvětlí, že je nemáš dávat dokupy. Ale v podstatě je vše zodpovězeno, spíš doplň dotazy a přestaň hledat cestičky na schválení toho, co sama chceš. Nikdo ti domů nepůjde aby tě kontroloval, názory a praxe je jasná. Prostě míchat druhy dokupy není nikdy supr a velikostně bych ti doporučil se podívat do Pražské nebo Plzeňské Zoo na pardálky krom již uvedeného. Je to prostě blbost, ale jestli chceš, jdi do toho. Třeba to bude fungovat, nebo za půl roku změníš názor a uzpůsobíš tomu chovné zařízení.

Děkuji za rady a názory. Pardálku pořizovat nebudu. Ještě se chci zeptat. Je třeba dodávat mým želvám nastrouhanou sépiovou kost? Přes léto jsou venku na sluníčku, nyní mají uvb žárovku. krunýře mají krásné, pevné, celkově prospívají výborně. Jako potravu dostávají nyní čínské zelí, občas ledový salát a nějakou zeleninu - okurku, rajče, mrkev. A také občas kousek banánu, jablka.

čínské zelí, občas ledový salát a nějakou zeleninu - okurku, rajče, mrkev.

To krmení je ale až na čínské zelí špatne. Ledový salát, okurku, rajče vůbec nedávat a ani s mrkví to nepřehánět. Přez léto dávat trávu a různé plevele nebo luční směs, přez zimu zimovat.

Když už sépiovku, tak je lepší ji dát celou, želvy si jejím kousáním přirozeně obrušují čelisti. Ale lepší je dát jim směs buď nadrcených vaječných skořápek (nebo mletého krmného vápence) ve směsi s hlínou z krtince- smíchat, plácnout do ploché misky, nechat ztvrdnout, podat želvám. Touhle směsí se jim nezatěžují ledviny nadbytkem solí, co je v sépiovce. Navíc konzumace zeminy obsahující vápník je pro ně přirozený způsob příjmu vápníku.

Čínské zelí začaly dostávat až teď, čerstvě. Jinak mají samozřejmě luční směs. To rajče, mrkev, okurku jim nedávám jako stále krmivo. Jen opravdu občas a malý kousek, je vidět, že to želvám chutná. ale pokud jim to škodí, tak jim to dávat nebudu. Jinak dávám občas drcené vaječné skořápky. Mohou želvy i uvařené vejce?

Anp, přes léto bývají venku a dostávají čistě luční směs. Na odkaz jsem se dívala. Tudíž si z toho vezmu ponaučení. Tu nejstarší želvu mám již 14 let a vypadá naprosto v pořádku. A nebyla úplně malá, když jsem se k ní dostala. Ale je fakt, že přes léto jsou venku a v zimě dostávaly čínské zelí, občas měly k dispozici seno, ale toho si nevšímaly. Až nyní jsem jim občas přihodila právě to rajče nebo okurku, protože to dostává leguán od přítele. Ale již to tedy podávat nebudu.

To rajče škodí jak želvě, tak leguánovi. Obsah cukru vysoký, obdobně obsah kyseliny šťavelové, tedy vyvazuje to vápník z krve, následuje vyplavování vápníku z kostí atd., ono jednou za (hodně dlouhý) čas to moc škody nenadělá, ale čím víc a čím častěji, tím o dost hůř. Okurky jsou typ "zbytečné" potravy. Pokud v zimě nejde sehnat pampeliškové a podobné listí, tak výborná (a svinsky drahá) je listová čekanka, endivie. Pro větší zvířata pak kadeřávek a čínské zelí, ideálně s nadrobno nastříhaným senem, ale seno většina zvířat nerada (je asi až "prudce zdravé"). Ovoce a podobné fakt nebrat raději ani pro legouše ve větších dávkách.

Když už je to tu tak načnuté, tak využiju tohoto vlákna. Na konci dostala autorka jako radu v zimě krmit senem a čekankou, naopak třeba nekrmit mrkví a okurkou.

Poslední cca týden jsem strávila brouzdáním po webech (především zahraničních) včetně webů ochranných svazů želv a různých organizací, které mají s želvama hodně co do činění. Při postupné tvorbě seznamu jedotlivých věcí, které želva smí/nesmí jsem se dostala k velice zajímavému závěru a sice, že weby českých chovatelů jsou ve svých seznamech často velmi omezené a za "nejlepší" prezentují i věci, které se jinde po světě považují za stejně "dobrou" potravu jako se u nás tady uvádí třeba klasický ledový salát.

Spousta chovatelů má jednotlivé rostliny/potraviny rozdělené na různé skupiny od věcí, které želva opravdu nesmí (a většinou je třeba i popsáno proč) až po věci, které jsou pro želvu ideální. Zde oblíbená čekanka se k mému překvapení nachází ve skupině "moderate" stejně jako například okurka, ledový nebo římský salát a další... skupina "moderate" rozhodně neznamená, že to želva nesmí jíst, je to ale skupina, u které se uvádí, že by to nemělo být naprosto běžným jídelníčkem želvy a už vůbec ne jediným zdrojem potravy. Tedy krmit celou dobu čekankou je podobný nesmysl jako krmit celou dobu třeba těma salátama.

Naopak jsou tam uvedené takové zajímavé alternativy (které jsem ale nikde moc u českých chovatelů nenašla) jako kočičí tráva, ječmen, listy kukuřice, artyčok, kozlíček polní, a další... má otázka tedy zní - z jakého důvodu jsou v tom takové rozepře a proč - pokud jde například o jídelníček přes zimu - se jako ideál doporučuje to, co se doporučuje, když podle spousty dalších lidí je alternativ mnohem víc a některé podle nich jsou i mnohem lepší.

(To neberte nikdo jako útok, jen se snažím si v tom udělat pořádek)

Jinak pokud jde o endivii (čekanku) a spol., tak jsem objevila, že Chef Menu - De Luxe Salat Mischung by mohl být další variantou "co koupit" v obchodě a čím nakrmit želvu - (složení: endivie, friseé, radicch, sugarloaf). Není v tom jen klasická čekanka, jsou v tom zamíchané různé druhy, ale všechny odpovídají daným nárokům (ač stále dle zahraničních chovatelů patří do skupiny "moderate"). Stojí odhadem 35 korun/500g, ale dobře se mezi to zamíchává na drobno nasekané seno (je to čerstvé, takže i lehce vlhké a jak je to hrstka nakrájených listů, tak se to seno mezi to zamíchá a ideálně ještě nalepí na ty lístky) a často je to snáz sehnatelnější než obyč celistvá čekanka balená jako rajčata.

Asi je trochu zmatek v české terminologii - pod názvem čekanka či endivie koupíte naprosto odlišné druhy - jak barvou, tak vzhledem i konzistencí. Nicméně všechny želvám výborně chutnají. A to, že se v Česku do omrzení tradují, omílají a opisují stále stejné "pravdy", je bohužel normální. Máte pravdu, krmit celou zimu čekankou je úplně stejná blbost, jako krmit ledovým salátem či zde oblíbeným čínským zelím (po kterém želvy příšerně smrdí, stejně jako po kedlubnové či květákové nati)). Prostě musíte střídat a míchat, pořád.
A ten, kdo želvám v zimě přidá jablko, jakékoli ovoce, rajče, mrkev či okurku, není masový vrah, ale normálně uvažující člověk. Moje želvy váží dohromady asi 40 kg - nezimují (Afrika, Asie). Sežerou a zničí toho denně víc, než malý zájezd a při krmení čekankou bych už dávno vyhlásil bankrot. A seno mi berou jen velmi nerady, jen jako balast ke krmení.
Spíš mám jiné starosti - abych si je neotrávil díky neustále se "zlepšujícímu" chemickému ošetřování listové a jiné zeleniny ve skladech. To je mnohem větší hrozba, která se zatím moc neřeší, ale její důsledky mohou být výrazně vážnější, než občasné zkrmení kousku banánu, jablka či hroznového vína, které zde pravidelně děsí zastánce "želví diety".

Ještě se chci zeptat, pokud by měla pardálka domácí terárium zvlášť od ostatních druhů želv, ale přes léto by bývala v jednom výběhu s ostatníma, to by také dělalo neplechu? Nebo by bylo třeba i venkovní výběh udělat zvlášť?

Neplecha vždy - jsou to i přenašeči nemocí, které jim nevadí. A v podstatě doma celkově nejsi schopna udělat dostatečnou karanténu aby ti to neohrozilo další zvířata. Ale samozřejmě jsou případy, kdy pardálku hodíš ke zbytku a nic se nestane, ale jdeš tak to 90% rizika že bude problém, u odchovu by to mělo být OK, ale dneska ti každej na burze tvrdí že prodává odchov...

Jak je vidět, jste pro pardálku rozhodnutá. Tak si ji prostě pořiďte, žádné drama. Jenom se opravdu poohlédněte po českém chovateli a ne překupníkovi, tam je to riziko problémů a breber nesrovnatelně vyšší. Rizika i možné komplikace tu určitě jsou.
Při společném chovu zohledněte různé nároky vašich želv. Domácí terárium určitě zvlášť, samostatný výběh bych asi tak nehrotil. Ale pozor, i když jsou pardálky relativně otužilé, neustojí zdaleka tolik, co evropské želvy. A než dojde na řešení váhových rozdílů, to nějakou chvíli potrvá. Navíc pro začátek bude v nevýhodě prcek pardálisky. Ale zato za pár let budete budovat domácí terárium na ploše malého pokojíku.
A pořiďte si aspoň dvě-tři, odrostlé a "čisté" do páru se za pár let shánějí ještě hůře a výrazně dráže, než kvalitní mláďata.
Sice nejsem zastánce společného chovu různých druhů, ale neřešitelné to není. V nejhorším si zlikvidujete zvířata, co máte doma a začnete nanovo, ale až tak dramatické to asi nebude.