Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vodni zelva- zimni spanek

Dobry den
Mam druhym rokem vodni zelvu druh presne nwm(foto), velikost krunyre cca 13cm. Topeni a svetlo pouzivam. Teplota vody 22-24 stupnu. Chtel bych vedet neco vic o zimnim spanku. Jestli je nutnosti pravidelne nebo jak se na nej vubec pripravit a jak to hlavne NA SVOJI ZELVE POZNAT! prijde mi ze je o neco min aktivni i min zere ale kusem masa stejne nepohrdne. Vyhriva se o neco min ale vyhriva.

U tohoto druhu zimní spánek neřeš jestli ji máš na mazlíka, spíše pořeš krmení rybami na nějkým výlovu, to bude zdravější a prospěšnější.

Sice ted dostanu kamenem do hlavy od pár lidí, ale zimní spánek je pouze chování želvy v daném období.
1. Do 10°C se želva nehne bez světla a výhřevky, když ji vemeš do ruky, práskneš dveřma bo tě naštve tata, nějak zásadně vyrušíš, může umřít..
2. Potom nějakých 12-18°C s malým světlem a bez výhřevky, někdo tomu říká lehké zimování, tak želva semtam něco zdlábne nejsou tak fatální okolní změny.
3. Potom je něco, čemu se říká nezimování, ale želvy "zimují" a to tak, že mají méně světla, menší teplotu atd z hlediska našeho ročního období mimo domov, ale ty v podstatě neuděláš žádné změny. To je tvůj příklad. Já předpokládám, že želvy mají z přírody nastartovaný hodiny kdy zima je a v souvislosti s délkou a intenzitou slunečního svitu (na to použij strejdu gůgla jak je u nás a jak v povodí misisipi a hlavně kdy) ti automaticky přejdou do období, kdy méně žerou, jsou méně aktivní, ale vlastně nezimují tak, jak je pojem zimování všeobecně rozšířen, že má být.

Na těchto principech stojí ale rozmnožování želvy. Pokud je chceš rozmnožit, musíš napodobit přírodní procesy, tj. v zimě aspon lehce zazimovat, po odzimování je jaro, tudíž silnou výhřevku s UV, tím uděláš jaro a želvy ti na to vlítnou, začnou reprodukční procesy včetně tvorby vajíček a před zimou už musí být samozřejmě malý želvy dost velké na to, aby zvládly zimu...

Mam ji spis na mazlika ne na rozmnozovani. rybami krmim z 50% ale spis susenyma, cerstva ji moc nejela. Podle toho co pises bych nemel klesnout pod nejakou teplotu aby zelva nechtela zimovat? toe dalsi vec, nemam podminky kde bych ji mohl dostatecne doprat klid na spanek. Jinak diky za odpoved

Ona bude vždy trochu zimovat, řídí se jim to nejen teplotou, ale i délkou svitu a "zabudovanýma hodinama". Ted bych jí nechal slabší výhřevku a oddělal topítku jestli jsi v paneláku, holt tam nebude mít 24, ale jen 20°C a výhřevku, místo 100W tam dát třeba 50W a kratší dobu svitu, místo 10h třeba jen 6h. Kopec lidí mi za to dá kamenem do hlavy, mají názor jiný a dělají to jinak, já je nemnožil a praktikoval jsem to takto...

Jinak k prospěšným věcem, sušené ryby a gamarus ti tu želvu zabije, rovnou to vyhoď, resp. používej jednou za 2 týdny... Ryby máš určitě mořské a ty jsou úplně nevhodné. Nejlepší je říct známýmu rybářovi o pár plotic a škodných nebo někde na výlovu s podběrákem u výpusti apod, to kuchnout a rozstříhat nůžkama (1 ryba/minuta, nožem 5x tolik) a tím krmit, vykuchaný a nastříhaný ani nezaserou tolik vodu... Dále šneky a různou havěť z okolí atd...

Sneky, zizaly, kobylky, mouchy, ovoce a obcas i nejaky zeleny list vsechno tohle ji davam ale hlavni slozka byly gamarus a susene ryby. Granule a nic takovyho nechce, takze pokud to vyradim budu ju muset naucit na neco jinyho. Porad prosim jeste cim ty krmis pravidelne a co davas obcas. tohle mi ve zverinexu nikdy nerekli. diky

Když postřílíš prodejce ve zverimexu, zvířatům to většinou neuškodí... Já mám jiný želvy, ale krmím 90% nastříhaný ryby včetně kostí, nůžky z lékárničky jsou dobrej kámoš (90% z ryb jsou mladí 5cm okouni, ti by neměly mít v sobě např. těžký kovy apod co želvu odvaří na játra), potom semtam šneka a žížalníka, ale u 30ti želv to nejde dělat moc pestrý... Když nemám čas na rozmrazení apod, dávám granule, ale jen v nouzi... Pokud si spočteš 1+1 tak zverimex ti nepotřebuje prodat zvíře za 200,-Kč a říct ti jak se o něj starat. On ti radši prodá zvíře za 200,-kč, akva v průběhu 3 let za 3.000,-kč, granule 150,-kč/měsíc a semtam nákej "vitamín nebo ryba" dalších 100,-kč měsíčně... Je to kšeft jako každej jinej, pro rady chod radši za chovateli

to jo, ale tyhle grundle jsou plné soli. Pro sladkovodní želvy na častější zkrmování asi nebudou nic moc..já je občas dávám karetkám a dlouhokrčkám, které by to měly tolerovat, když žijí i v brakické vodě, ale krmila jsem s nima jeden čas Thamnophisky a Pipy a obojí mi odešlo na problémy s ledvinama.