Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá UV záření

Dobrý den :-)
Potřebuji pomoct z Uv záření.
Mam Agamku starou 6 měsícu a měří 23,5cm.
Koupil jsem zářivku je tam psáno.:
REPTI GLO 10.0 16W
A dole v rohu je
UVB-10%
UVA-30%
______________
A právě se chci zeptat jestli mam ještě něco dokoupit nebo už to stačí a Agamka začne růst...

Děkuji předem Vodenka.A.
[mod]Změna předmětu, původně: Agama Vousatá UV záření (cejna)[/mod]

Zdravím, měl bych na vás tři dotazy:

1)má někdo zkušenosti s nahrazením UV světla přímo vit. doplňkem s obsahem D3, nemá například někdo k dispozici tabulku dávkování D3 pro agamy, šla by využít, nebo je to absolutně nereálné?

2)Dčko patří mezi vit. rozpustné v tucích a jestli se nepletu, tak těmi lze snadno předávkovat jakýkoli organizmus....na rychlo jsem pořídil vápník ve formě prášku, nicméně jsem při studování složení zjistil, že obsahuje taky mimo jiné D3 (ve zveráči prostě prodají cokoli, aby si zvýšili obrat...), počítám, že tím pádem je mi to k ničemu, je to tak?

3)jaká je nejlevnější varianta světelného UV zdroje pro agamu v.? (800 za reptile glo 25w 150 mi přijde jako nemalá částka)

díky za odpověď a hezké svátky přeji

1. Píše se to na téhle stránce už milionkrát. Začátečník by měl dodržet jednodušší svícení UVB, než nejisté dávkování vitamínu. Dávkování je v přidaném letáku, ale nebližší je tuším pro králíky. A i to je v dávkování pomocí pipety. I kapka je myslím moc. Prostě začátečník by to do ruky raději dostat neměl. Předávkování je snadné a může být pro zvíře i smrtelné.

2. Podle toho co Vám přesně prodali. Toho vitamínu tam nemusí být tolik, tudíž to možná použitelné bude. Nicméně je lepší koupit přímo krmný vápenec, který budete obalovat každé jídlo a cca 2x týdně roboran H. O UVB nemluvím. ;)

3. Dost záleží na velikosti terária. Asi nejlepší zdroj UVB je UVB výbojka. Mění se cca 1x ročně. A druhý nejlepší je UVB kompakt. Ten se mění cca 2x ročně.

1. prosím odpovídejte na dotazy, otázka byla jasně formulována, abych Vám ušetřil psaní nekonstruktivních odpovědí. Zjevně bližší informace nemáte, ani zkušenosti, pokud byste si chtěl doplnit vzdělání čtením odborné literatury, zde je pro Vás odkaz: http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S 1096495910000540, laboratorní pipety jsou k dostání za rozumnou cenu na internetu (o 600kč levnější než světlo na rok, vydrží samozřejmě mnohem déle).

2. Po prozkoumání běžně používaných preparátů jsem zjistil, že to je použitelné (nutri mix pro okr.ptactvo), obsahuje relativně malé množství D3 (10000MJ myslím), samozřejmě je lepší koupit chovatelkou doporučené preparáty, myslel jsem, že bylo zjevné, že se jedná pouze o nouzové řešení na pár dní.

3. Po přečtení článku jsem usoudil, že i přes vysokou cenu, není v zájmu agamy, aby její majitel (jak říkáte, zvláště začátečník) šetřil na světle, i když to reálně možné je a agama bude růst bez problémů při psrávné aplikaci.

Nicméně děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas, jak jsem psal v prvním bodě, pro jistotu zopakuji, při pozornějším čtení si příště ušetříte čas při psaní odpovědí a nebudete se muset zdaleka tak rozepisovat!

P.S. Pokud se mi podaří vyhledat další seriózní informace na téma výživy D3, mile rád Vám je zde postoupím k nastudování ;).

Co se týče dávkování, tak tam je to komplikované kvůli velmi malým objemům koncentrovaného D3. Pokud byste ho chtěl podávat přímo, neředěné, chtělo by to mikropipetu, protože objemy by byly v řádech desítek, maximálně nižších stovek mikrolitrů. Nejlevnější takové pipety začínají na >2000,- + potřebujete k nim plastové špičky. Z toho mi stále vychází levněji světlo, i výbojka. V dlouhodobém časovém horizontu několika let by se to samozřejmě vyplatilo, ale UV světlo má jednu podstatnou výhodu - plazi jej nepotřebují jen pro syntézu D3, ale také aby správně viděli. Vidí v jiných vlnových délkách a kvalitní UV záření má na ně celkový pozitivní vliv. Chcete-li ušetřit, nemusíte svítit zdrojem UVB celý den, ale jen několik hodin denně - vydrží Vám déle.

Jinak z abstraktu Vámi uváděného článku:
This study shows that 2 h of UVb exposure enables adequate physiological concentrations of plasma vitamin D metabolites to be maintained in growing bearded dragons. Oral supplementation of vitamin D3 is ineffective in raising plasma concentrations of 25(OH)D3 and 1,25(OH)2D3 to concentrations observed in UVb-exposed animals.