Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Regiuska v plastovém boxu.

Dobrý den, možná to tu už někde je ale já se stejně zeptám. Budu pořizovat mládě asi 3 měsíční regiusky a tak mě zajímá jestli je vhodné chovat hada v prostorném plastovém boxu (př.80x60x40/DxŠxV) Samozřejmě mládě bych dal do menšího ale nechtěl bych toho hada nějak stresovat a případně jestli tam potřebuje osvětlení v tom když by byl ten box průhledný a vytápění bych měl pravděpodobně řešené topnou folií/deskou pod krabicí. Tento způsob mi přijde levnější a hygieničtější ale chci aby to bylo dobré i pro hada, je to můj první had předtím jsem choval jen bezobratlovce. Děkuji za odpověď. Dlouhý

loading...

když tomu hadovi v boxu poskytneš to, co potřebuje, tak jemu samotnému je uplně jedno, jestli je v plastboxe nebo skleněném teráriu. Pokud Ti nejde o estetičnost, tak ty plastboxy jsou pro řadu chovatelů praktičtější, proto je dost lidí používá. Osvětlení regíny zas až tak nepotřebují.

Díky za odpověď, a jaké by měla mít rozměry boxu/terárka ta mladá zhruba ta 2-3 měsíční někde jsem četl že je lepší menší jinak jsou z toho vystresované jinde zase že o něco větší takže jsem hodně nejistý. Chci jen pro zvíře co nejlepší podmínky.

co se týče velikosti, tak to je celkem jedno - zajdeš do Ikei nebo nějakého hobbymarketu, kde mají plastboxy a koukneš na vhodné velikosti. Ono je celkem jedno, jestli to na mládě bude box 60x40 nebo 55x35 nebo jiných podobných rozměrů. Výška je nepodstatná. Ono hadovi samotnému je v podstatě jedno, jak má velkou ubikaci, když má přiměřeně velký úkryt, v kterém stejně bude trávit většinu času.

S tím větráním bych to musel asi nějak provrtat ale to nějak vymyslím. Tak to nevím jak to bude s hadem ale co jsem choval štíry a pavouky tak mi přístup z vrchu vcelku vyhovoval přijde mi to i přehlednější nebo praktičtější ale to je asi na zvyku :-)

Co se týče větrání, tak to se dá vyřešit buď dostatečným počtem otvorů, buď vyvrtaných nebo lépe vypálených pájkou. Nebo vsazením nějakých větracích mřížek, dají se dobře použít třeba ty, co se vsazují do dveří atd. To už pak záleží na Tobě. Jinak hadovi je přístup zvrchu fuk a pokud to vyhovuje majiteli, tak není co řešit..

Momentálně bydlim na koleji a jelikož sem jezdim vlakem, neměl jsem možnost si sem přivézt terárka, tudíž všechny hady chovam ve víceméně uniformě zařízených Heidrun boxech cca 60x40x15cm (mam tu jenom mláďata, takže velikostně je to rozhodně OK), dokud jim tady nepostavim terka z OSB desek. Vybavení je vidět na fotce, topení je řešený fólií pod boxem (resp. pod třetinou boxu, půlka úkrytu je nad fólií, půlka pod fólií), větrání - po celym obvodu pod víkem dírky udělaný nožem (dírku nožem "provrtáš zvenku, potom i zevnitř, ať se ti zahladí okraje, ale bacha, ať je nemáš moc velký, i když regiuska neni zrovna štíhlej had, tak by nemusel bejt problém), u některých boxů mam proděrovanou celou jednu kratší stěnu. Je to praktický, na box jako víka dam OSB desku, takže jich klidně můžu mít i několik na sobě včetně vytápění, je to hygienický a jednoduchý na údržbu a hadům se tam evidentně daří ;-)

https://drive.google.com/file/d/0B6C4AmZdD8U9RXZ5b GFyM2JsbWc/edit?usp=sharing

Máš to dobře zařízené asi se pokusím o něco podobného jestli budou finance a čas. Zítra si zařídím nějak provizorně ten box s vytápěním pro tu mladou a ve středu už to bude snad i s hadem :D pak jsem hodím foto skromného příbytku ať se dozvím co bych ještě mohl zlepšit :-)

Taky ta fólie topí jinym způsobem než ten kámen - ten se zahřívá a tim vytápí prostor, kdežto fólie vyzařuje infračervený paprsky a vyhřívá předměty nad ní - úkryt, kořen, dno boxu a taky přímo zvíře, když nad ní leží, a nehrozí nebezpečí, že by se spálilo ;-) Podle mě je to nejlepší způsob vyhřívání pro hady, i v terkách doma jsem to měl ta, že fólie jela nonstop a nad ní jsem měl normální, ne-bodový žárovky na doladění celkový teploty v terku ;-)

Tak je to už třetí den co jsem si pořídil malou krajtu (bohužel z importu protože jsem nesehnal odchov) nicméně zvíře je očividně zdravé a má i značný apetit - včera jsem ji krmil myškou, příští týden ji vezmu k herpetologovi na určení pohlaví a celkové preventivní vyšetření. V plastovém boxu v kterém jí mám jsem vyřešil vytápění a osvětlení tak, že zhruba po 2/4 boxu je 11W topná folie která zajisti teplotu po tom pruhu zhruba na 24C pak vedle topné folie v jednom rohu mám topný kámen ten doladi okolni teplotu ktera i s tou folii v nejchladnějším rohu byla asi 15C na 22C a ve finale nad ukrytem ma 40W bodovku (zapojenou do časovače) pod kterou je teplota kolem 35C takže po celém "teráriu" jsou docela rozdíly teplot. Krajta je většinu času přes den zalezlá v úkrytu nebo se válí v chladnějším rohu teraria ktery je z části nad topnou folii a sleduje se zajmem pohyb okolo sebe (mám ji na dost frekventovaném místě kde se pořád něco děje), ale nevypadá to že by ji to nějak vadilo spíš je zvědavá. Zhruba po 8-mé hodině večerní se probouzí a všemožně štrachá a prozkoumává. Chtěl bych se jen zeptat jestli je taková (hlavně ta denní) aktivita běžná protože jsem někde četl že nadměrná aktivita je znamením vysoké teploty v terariu (která je jak už jsem zmínil přes den v nejchladnějším místě 20-25C a pod zdrojem 32-36C a v noci všude 22-24C). Tak mě zajímá jestli to není přehnané pro krajtu nebo je prostě jen zvědavá. Jinak větrání jsem kvůli absenci pajky a nechuti to kuchat nožem vypálil tyčí nahřátou v kamnech :-D což se docela osvědčilo vlhkost odvádí vcelku dobře a ztráty teplot nejsou nijak zřetelné. Jako podloží jsem dal papírové ubrousky které pravděpodobně v nejbližší době nahradím něčím jiným. Ještě abych nezapomněl tak krajta je při manipulaci v teráriu vcelku nervózní občas udělá za hlavou takové "esíčko" a jednou už po mě i vyjela i když to byla spíš moje chyba možná špatně umyté ruce po manipulaci s hlodavcem a asi taky trochu prudší pohyb z nesoustředěnosti nebo možná poraněná ruka s otevřenou ranou, ale řekl bych že to jen tak zastrašovala protože to byl spíš rychlý pohyb nebo naznačení výpadu než běžný útok s úmyslem kousnout (něco jako vystrašené "Nech mě být"). Jen doufám že si na mě trochu zvykne když budu dodržovat správnou manipulaci.
Děkuji za rady a přeji příjemné svátky i pro vaše chovance :-).

http://hrebikvespreji.rajce.idnes.cz/Krajta_Kralov ska Není to nic moc ale pro přehled si myslím že postačí... Jinak je to provizorní později to vyměním za větší tohle je zhruba 60x40x40 ale myslím že to prozatím stačí,na žárovku pak dám ještě nějaké stínítko a zabezpečím to aby se nepopálila ale nemá tendenci chodit moc k žárovce naštěstí. Ta folie je rozmistena ze zahrnuje cast ukrytu az to misto kde lezi krajta takový pruh protože jsem nemohl docílit lepší teploty v chladnějších místech "terária". :D a jestli máte nějaké návrhy na zlepšení tak to vítám s otevřenou náručí :)

v poho, ale ten úkryt bych dal co nejdál od zdroje tepla + vodu taky hned někde vedle aby se moc nehřála, (kazí se pak rychle). Proto neleze do úkrytu protože na něj praží žárovka. A je pro ni celkem důležité se ukrýt. A udělat dalších pár desítek děr nahoře nebo ve stranách v horní části