Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem T. horsfieldii - rachitida a nedostatek glukózy

Zdravím, a všem přeji klidné prožití vánočních svátků.

Před několika lety jsme si koupili ze zverimexu samici T. ho. baluchiorum. Naše péče a znalosti byly vskutku hrůzostrašné - není nutno doplňovat, všechno co Vás napadne bylo úplně špatně. Postupovali jsme podle "knihy" Bydlí s námi suchozemská želva od autorky Romany Anděrové, kniha má 32 str. Nyní k věci:
Želva dopadla špatně, má těžkou rachitidu, při chůzi nepoužívá zadní končetiny kvůli ledvinám (prosím mohl by mi někdo vysvětlit jak to je stěmi ledvinami a proč?), je hubená, krunýř má stále hodně mekký (i přez UV zdroje, vápník, vhodná strava, substrát, přiměřená vlhkost .....(venkovní výběh není možný) Při odběru krve u veta. byly výsledky:
calcium 6,5
glukóza 3,9
fosfor 1,5
celková bílkovina 38,1
kyselina močová 267,8

Od veta. Mvdr. Rašky z Ostravy mi bylo řečeno že má sníženou glukózu a že ji mám doplňovat ovocem a zeleninou (to mi příjde blbost, protože ovoce obsahuje hlavně fruktózu a zelenina moc cukru až na vyjímky také mnoho neobsahuje, tak mně napadl hroznový cukr práškový, samozřejmě že ne ty bonbony s příchutěmi). Navíc tato strava je naprosto nevhodná pro horsfieldky a myslím si, že by to její stav mohlo jedině zhoršit.
Psal jsem dotaz panu Přikrylovi a ten mi napsal:

Zdravím,
glukoza vzniká štěpením sacharidů s potravy.Pokud chybí v organizmu,tak to znamená,že zelva zprávně netráví.Nedovede využit stravy k přeměně na i glukozu.Podle mě se s tím nedá nic dělat.Je to jen otázka času.Ale samožřejmě zkusit to můžete.Ale otázka je jestli to bude žrát a co to vyřeší.
A kde se ta akce uskutečnila?Já jsem už k jakémukoliv veterináři skeptický.Jde jim jen o peníze.Nějaké infekční věci ,respirační infekce dovedu řešit sám.Ale poruchy v metabolismu jsou mimo.Jde už o selháné orgánů a to má jasný konec.Ale nejsem žádný vědátor.Ze skušenosti ale vím že odběry krve jsou na nic,protože jsou schopni určit diagnizú,ale co dál?
S pozdravem Z.Přikryl

Nutno doplnit, že v tomto stavu je již několik let, byli jsme u 3 veterinářů a žádný z nich nám nedovedl pomoci, pouze pár nesmyslných injekcí a ... - kočkopejskaři.

Děkuji moc za odpověď.

No zas takhle brutálně měkká není, při zmáčknutí jasně cítíte jak se prohýbá, z vrchu to viditelné není vůbec, pouze minimálně z boku. Na ukončení trápení bych to neviděl, avšak nevím jak je jí. Každopádně poměrně dobře žere, když je venku, tak je i čilá.

Takže fakt prosím nikdo neví, nebo neodpoví?
Prosím čím by se ta glukóza dala doplnit, pokud vůbec? Šel by ten Hroznový cukr?
A jak je to tedy s těmi ledvinami, mohl by jste mi to prosím někdo podrobně vysvětlit?
Za případnou odpověď děkuji.

Ono to souvisí s těma ledvinama, špatná funkce ledvin zapříčiňuje neschopnost správně ukládat vápník, proto zřejmě nikdy nebude normálně tvrdá, myslím si, že stejně časem odejde, ať děláte, co děláte. Bez ledvin to prostě nejde. Ta glukóza bude spíš podružný problém, který zřejmě může, ale taky nemusí souviset s metabolickými problémy. Navíc si nejsem jistej, jak vysoká hladina glukózy je u želv normální. Rozhodně si ale myslím, že dlouhodobější zvýšená dávka ovoce, hroznového cukru a podobných záležitostí se bude odrážet nepříznivě na metabolismu vápníku i celkově, přeci jen to není vhodná strava pro horsfieldku, raději bych se nesoustředil na glukózu, ale na celkově kvalitní stravu z dostatkem minerálií (předpokládám, že zdroj uv b je samozřejmostí), časté koupání (zavodňování) a pokusil se nějakým způsobem (v součinosti s veterinářem) působit pozitivně na funkci ledvin (infuze, medikamenty???), je-li ještě nějaké zlepšení funkčnosti ledvin možné. To je ten zásadní problém.

Děkuji moc!
Čistě teoreticky, dá se tedy ovocem a hroznovým ciukrem nebo zeleninou doplnit ta glukźa?
Jak často by se prováděla ta infuze? Myslím že všechna ta vyšetření před zjištěním léčby a samotná léčba, by byly pro želvu hodně stresující? Nemám pravdu? A ještě, myslíte si, že má bolesti?
Děkuji.

Citace: Ta glukóza bude spíš podružný problém, který zřejmě může, ale taky nemusí souviset s metabolickými problémy. Navíc si nejsem jistej, jak vysoká hladina glukózy je u želv normální. Rozhodně si ale myslím, že dlouhodobější zvýšená dávka ovoce, hroznového cukru a podobných záležitostí se bude odrážet nepříznivě na metabolismu vápníku i celkově, přeci jen to není vhodná strava pro horsfieldku, raději bych se nesoustředil na glukózu.Konec citace.Ano myslím,že má bolesti.

Dobrý den.
Nejsem odorník také zde hledám radu.Naše želva také napadala na nohu.
Ráno a večer jí krmím do lístku sušeným senem a vápníkem.Začala jsem vařt ledvinový čaj .Nevím zda je to dobře ,ale želvák nožku už nenadzvedävá,ale sám nejí.Krmím ho takhle 1,5. Hledám radu.....(drtím mu vaječné skořapky) malým měkkým dřívkem ze štětečku na malování..upraveným mu otevřu ze strany zobák a lístek s vápníkem vližIm.ibráceniu nevistrou malou lžičkou zasrčim ..je dobré být na to dva.
jeden drži zelvu a vkládá a druhý drži za hlavou a otvírá jemně bez násilí zobák.Nám pomáhá želvu hladit a mluvit na ní...
Je to náročné.Veterinář mi řekl,že je to o trpělivosti.
Tak doufám ,že bude líp.

Já jsem Vám ale na Váš dotaz odpověděl.
Ledvinový čaj bych nedával, ke skořápkám ještě můžete dávat CaCO3. Takhle násilně bych ho nekrmil, je to zbytečně stresující, když Vám je zle, tak také nejíte a stejně taková trocha pro něho nemá moc smysl. Přečtěte si, to co jsem Vám odpověděl a podrobně popište AKTUÁLNÍ chovné podmínky, včetně koupání, teplot, substrát, UV zdroje, osvětlení, krmení....

Zdravím,
mluvíte mi úplně z duše. Já mám želvu 11 let a při pořízení jsem nastudovala stejnou knížku od Romany Anděrové a podle ní taky želvu chovala. Jelikož toho želva snese hodně, tak vypadala ještě donedávna, že se ji docela daří. Když jsem zjistila, že jí dost měkne krunýř a nějak divně přerůstá zobák, tak jsem navštívila VETCENTRUM v Ostravě-Porubě. Za opravdu nemalé peníze ji vzali vzorek krve na rozbor. První rozbor se jim nepovedl a při druhém mi bylo sděleno, že je u želvičky všechno v pořádku. Já jsem spokojeně pokračovala dál v nepříznivých podmínkách chovu s tím, že je želva zdravá, protože na veterině by tomu měli rozumět. Uběhly necelé dva roky a želva mi přestala používat zadní nohy a to úplně!!!! Má je jako by nebyly její. Zároveň se jí dělaly bublinky u nosu, tak jsem stejnou veterinu navštívila podruhé. Doktorka nasadila antibiotika a opět želvě udělali krevní rozbor. Doktorka zděšeně zjistila, že její výsledky jsou strašné, příliš fosforu, strašně málo vápníku a další hrůzy. Bylo mi více než podivné, že při první návštěvě, kdy už krunýř měkčí byl, bylo všechno údajně v pořádku a najednou ji testy vyšly takto špatně. No jo, jenže paní doktorka nebyla absolutně schopna najít ty předchozí testy, ony totiž tak nějak záhadně vůbec neexistovaly!!!!! Prostě a jednoduše se mi na želvu vysrali!!!! Chudinka byla ještě v té době schopna dobře fungovat, kdybych v té době změnila podmínky, nemusela by takto dopadnout. Teď nevím, jestli ji dokážu ještě nějak vrátit alespoň trochu k životu. A kdo ví, co s ní ještě udělají ty antibiotika....
To že nerozumí veterináři želvám je jedna věc, ale to, že si sprostě vezmou peníze a testy se ani neobtěžují udělat, to už je opravdu moc!!!!! No jo, není to pes ani kočka....
Já jsem ve fázi, kdy želvě teprve začínám měnit podmínky chovu, super knížku jak dostat želvu do hrobu vyhazuju a uvidím, co moje želva ještě zvládne, jestli to dokážu nějak napravit.... :-(
Držím palce, sice jsem s ničím neporadila, ale chtěla jsem se podělit o svoji strašnou zkušenost, protože je dost podobná :-( Já akorát nevím, jaké důsledky to její zanedbání ještě bude dále mít...