Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB zářivka pro želvy

Dobrý večer. Asi budu mít dost hloupý dotaz, ale nevím si rady :-) Mám želvy kloubnaté, přes léto jsem je měla většinou venku, ale teď je mám doma a pořád řeším svícení UVB. Mám jen výhřevnou žárovku. Chtěla jsem jim koupit druhou žárovku s UVB, ale napadlo mě jestli nebude lepší koupit zářivku, jenže v tom se nevyznám. Prosím, pomůžete mi? :-)

loading...

Podle velikosti chovného prostoru bych Vám doporučoval vysokotlaké výbojky UVB Solar raptor - jsou s přeřadníkem i bez (s přeřadníkem hodně drahé, takže doporučuji spíš S. r. 80W nebo 100W, které jsou bez přeřadníku), dále jsou vynikajcí Osram Ultra Vitalux 300W, Sera reptil Sun head 130W.

Nejsem technik, ale vzhledem k tomu, jak malé terko máš bych vůbec nedoporučoval tam dávat nic výše doporučeného, ačkoliv to je špička na trhu... Vzhledem k tomu, že to vydává i teplo tak na takto malém prostoru bude instalace bud taková, že nebudeš moci adekvátně využívat potenciál těchto zařízení, nebo nebudeš schopna zabezpečit terko proti přehřátí zvířete, tudíž jej v důsledku poškodíš (u většího tera samozřejmě platí co kluci napsali nahoře...)

Já bych na takto malém prostoru volil reptiglo 10.0 13W a dal bych tam nějakou úsporku zářivku se žlutým světlem, na to mi zvířata celkem dobře reagujou. Vyřešíš jak wattáž a spotřebu ve svůj prospěch, tak osvětlení a UVB (u tepelných zdrojů, které ti udělaj to, co 20W úsporná výbojka se dostaneš na slabší svit a cca 60W spotřeby). Reptiglo 5.0 považuji za slabé pro želvy cca od 2 měsíců používání, ale jak už zde psali, euzelva.cz to zpracoval asi nejlépe, ačkoliv se v tom dá těžko vyznat. Ty stránky bych doporučil projít vícekrát, třeba potom zvolíš lepší variantu a to větší prostor a kvalitnější techniku, kterou želváni zajisté ocení...

Děkuji za reakci. Tak to asi udělám tak jak píšeš. Přes léto maj mnohem větší terárko a ještě výběh venku, jenže to velký terárko je v místnosti kde se v zimě netopí a tak jsem z úsporných důvodů zařídila takové menší zimoviště v obýváku :-D stránky euzelva jsem pricházela, jenže já tý technice v oblasti svícení vůbec nerozumim...

Určitě nedávejte Repti Glo 13W 5 (ta není ani pro mláďata), ale Repti Glo 10 26W, 13 je slabá. K těmto ale musíte dát bodovou obyčejnou žárovku, do vašeho prostoru 25 - 40W (40kč). Nebo můžete dát Solar raptor 35W, to už je ale cenově někde jinde, ale zase lepší výkon a intenzita světla. Úspornou zářivku trubici určitě nedávejte žluté světlo, ale studené bílé 6500k, nebo mírně víc. Je to celosvětově uznávaná teplota chromatičnosti za slunečného dne. Stačí 1 trubice.

No, na žluté světlo mi želvy reagují daleko lépe než na bílé. Pod bílé nevylezou, pod žlutým bývají skoro celý den, podle toho hodnotím a vzhledem k prostorovým možnostem bych 13W nezavrhoval takto kategoricky - samozřejmě max 10cm nad želvou...
http://www.robimaus.cz/cs/uv-lampy/890-lampa-uvb-3 5w-hid-spot-solar-raptor-4260142864304.html
Ale v podstatě existence této žárovky (půl roku zpátky když jsem kupoval UVčka jsem ji nenašel na trhu) je nejlepší variantou jak píšeš a pokud se jedná o jedno terko s půlročním osvitem tak ta cena není tak velká a vzhledem ke kvalitě produktu je určitě good do ní jít... V zásadě lze tuto prodejnu i doporučit, je jedna z nejlepších v republice, lidi tam ví, co dělají... Pokud by to měli půl roku zpátky, bral bych ty světla taky

No záleží od kusu a denní doby svícení, některá svítí slušně půl roku a některá i dýl, ale pokud to někdo chce hlavně kvůli uv b, tak prostě musí po cca půl roce dát novou a tu starou používat už jen tam, kde na uv nesejde. Samo, že pokud mi jde jen o světlo, tak je lepší použít normální úsporku.

To si moc neumím představit, to by znamenalo, že by ta voda byla ohřívána topítkem v nějaké vodní nádrži a tím by měl být ohříván vzduch? To by se z terária stala nepoužitelná prádelna, pokud to není něco ve stylu želvího stolu a to se zas nedá moc takhle vytopit. Akvarijní topítko je dobrý tak do vodního inkubátoru, ale želvu byste trvalým pobytem ve vzduchu s relativní vlhkostí blížící se 100% nejspíš brzy spolehlivě zabil. Je to špatný nápad. Teda vlastně ani nevím, jakou želvu máte na mysli, psal jsem z ohledem na téma týkající se želvy kloubnaté, ale pro žádnou suchozemskou, i když třeba pralesní želvu to není vhodné řešení.

No, takhle, pokud to bude akvaterárium, kde bude větší část voda (předpokládám), tak tím topítkem můžete temperovat vodu, pokud to bude třeba, ale k tomu by bylo vhodné mít nad souší nějakou žárovčičku, protože je potřeba mít lokálně přeci jen o několik stupňů víc než tu vodu.