Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva kanibal

Tak to jste ještě nikdy neviděli! Suchozemská želva KANIBAL. Přidal jsem na web článek, který by si měl přečíst každý z Vás kdo hodlá rozšiřovat svůj chov suchozemských želv. Za svůj život jsem se s ničím podobným nesetkal. zelva-kanibal.html

loading...

ono to s tou mírumilovností u nich není tak horké, celkem nedávno mi přišel dotaz od nějaké petkařky, co si pořídila horsfieldku a scinka Eumeces schneideri a nenapadlo ji nic lepšího, než je dát do 1 terárka. A želva jí toho scinka uplně okousala, všechny 4 nožičky až u těla i ocas- a ona se ptala, co s tím teď má dělat. Tak jsem jí řekla, že teďka s tím už nenadělá nic, ať ho dá na mrazák, ať se ten chudák netrápí. Což ona s tím nesouhlasila a nechala ho tam, takže scink samože exl. A to by člověk řekl (teda pominu-li tu nesmyslnou kombinaci), že mnohem rychlejší scink želvě uteče..

Souhlasím, už dobře před deseti lety jsem četl nějakou stať hovořící o tom, jak jsou schopny některé suchozemky rasit svoje spolubydlící (týkalo se to především přidávaných mláďat ještěrů). Osobně jsem byl u případu ukousnutí hlavy samcem G.carbonaria o něco menší samici totožného druhu. Důvod mi není znám. Byl chován celkem se třemi samicemi a ty dvě další nikdy nenapadl.
Ps:pochybuji, že ta malá pardálka z toho nemá žádné pohmožděniny, či nějaká porušení - koho někdy omylem pardálka kousla při krmení ví, že nemají zobák z želatiny a stisk mají velmi solidní. To, že to není vidět na venek nic neznamená (i když i tomu bych se divil po takové době).

Jn, celkem sranda, opět se dostáváme k tomu, čeho je plná literatura... Určitě je dobře, že je zde vše popsáno a nafoceno, jediná možná varianta jak tomu předejít u dalších lidí... Jinak podobný věci jsou u vodních želv naprosto samozřejmé a na denním pořádku, furt je nutný hlídat povahu zvířat co jsou pohromadě a zda jsou kde mají být. Já mám dvouakvárka s oddělovací lištou když se želvy nesnesou a dneska mi jedna frajerka přeskočila za druhou, 2x větší a solidně jí proháněla faldíky. Ačkoliv byla 2x větší, byla od rána zalezlá na souši než jsem si všiml co se děje a ten hajzlík jí otravoval aji tam, to se celkem divím...

Tak u vodních želv útočí i samice na samce, tak proč by to mělo být vázáno striktně na pohlaví? Mě napadala silně dominantní samice T.s.e. samce s cílem kastrace, sama se nikdy nepářila a naopak se pokoušela vystupovat nad jiné samice "a pářit je". Tehdy jsem to měl za projev "přepálených" samic, ale jak se ukázalo v chovu pár známých, dělaly to i některé samice s nevolí vůči konkrétním samcům, zatímco s jinými se pářily. A to samé u klapavek, i když to jsou v tomhle notorici

Klapavky jsou celkem vpohodě... Teda aspoň malý formy pokud je dostatek schovávaček a ideálně akva s možností předělu, agresivní je tak jedna z deseti a S. minor. (taky je třeba dávat dokupy zvířata dle povahy, pokud jich je 10 malých pohromadě na výkrmu tak jedna okouše všem ostatním drápky když se to zavčasu nepohlídá)

U klapavek je právě celkem fajn že když rozpůlíš pár květináčů, dáš šterk, souš se světlem a hodíš nahoru náký plovoucí rostliny tak to supr vypadá a želvy to nezničí... Přežijou u nich i ryby a vzhledem k velikosti ideální želva, ale je pravda, že jedna z deseti je hajzl co se s ničím nesnese a když si pořídíš velký formy taky nic moc, ale ty zase nemáš kde koupit, u nás je nikdo nemnoží... V podstatě nejlepší želvy pro začínající chovatele vzhledem k dekorativnosti, velikosti, nárokům, barevnosti, aktivitě atd... (a průměrný věk je pouze 20 let, to je taky dost dobrej parametr)

To je pravda, já je taky považuji za vhodné želvy na chov a na rozdíl od běžných Trachemys, pseudemys, graptemys atd. se dají chovat v pomalu biotopních nádržích. Kdesi jsem viděl parádní nádrž s okřehkem na hladině, kořeny, byla to zahraniční fotografie ubikace, kde si dal chovatel záležet, neudělal to mrňavé a člověk měl pocit, že se dívá někde na Floridě pod hladinu. Celé podbarvené tím temnem, tříslovinami z kořene a ten okřehek..no paráda:-)

Jj, já nejsem tak dekorativní typ tak to mám spíše účelové a k plovoucím rostlinám jsem se ještě nedokopal, ale dobrý akvárka dělá Zuzka Zuščáková včetně rostlin a všeho, tý když přijdeš domů tak má přesně to co píšeš :-D a asi tam někde začal chov klapavek pro mě s bráchou, rozšířil to pak až jeden milý pán z Opavy...

terariumdesign.cz
Jo, nějaký želvy by mohly být tu, přítelka fotí víc než já:
https://www.facebook.com/evcapohorska/media_set?se t=a.674331039246035.1073741828.100000074341888&typ e=3

Velikost je jen nejviditelnější... Oni se koušou i z těch důvodů, že nejsou správně poddruhově rozděleny a ne všechny se snesou mimodruhově/poddruhově/povahově a množství dalších pitomostí, který nejsou v chovech zažitý... 2 kohouty do jednoho kurníku nikdo nedá, ale u želv to neřeší... To samý - agresivní kohout může zrubat slepici, agrsivní slepice zprasí kohouta. To je u nás jenom zažitější, jinak to je to samý...

(taky např. páření samice želvy v dospělostní velikosti ve 2-3 letech. 11-ti letá holka může mít supr kozy, ale dospělá prostě nikdy nebude a nese to sebou rizika včetně zvýšené pravděpodobnosti úmrtí při porodu/kladení. U lidí to společnost považuje za pedofilii, u zvířat to přehlíží a následně se diví)