Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem T. graeca terrestris - nutnost zimniho spanku?

Dobrý den,
rád bych se zeptal, zda tu někdo z místních chovatelů chová tento druh. Nacházím totiž dosti rozporuplné informace ohledně zimního spánku, některé zdroje jej doporučují, jiné naopak uvádějí pouze snížení nočních teplot v zimním období při denní plné aktivaci. Rád bych si pořídil malé nezimující želvy, kvůli období, kdy mi evr. testuda spí a tento druh se mi zdá jako nejvhodnější. Děkuji za radu.
Změna předmětu, původně: T. Graeca Terrestris - nutnost zimniho spanku? (Aurifer)

Ty rozporné údaje budou nejspíš dan tím, že validita poddruhu terestris je obecně nejistá. Bylo by vhodné vědět buďto zemi původu (jestli jsou importní), nebo zemi původu rodičů (jestli jde o odchov), v každém případě by nejrelevantnější údaje měl mít za povinnost dodat prodejce (aspoň podle zákona).

Zimování je pro želvy velmi přínosné, ale pokud by jste zimoval špatně, je to pro ně ještě horší než nezimovat vůbec. Není tak těžké, želvu při zimování oddělat..
Na druhou stranu už je tolik podrobných návodů, že pokud to důkladně nastudujete, popř. se doptáte nějakého chovatele, zvládnete to.

:-D Tak to je teda žvejk - to by němej neřek, kdyby mu hubu roztrh.

Ono tomu tazateli jde o poměrně konkrétní poddruh, byť řada herpetologů ho neuznává, jehož některé populace v přírodě nemají hibernaci pravděpodobně vůbec, některé mají aestivaci (letní spánek) a některé mají během roku oba klidové termíny. Bohužel tazatel jaksi nezmínil konkrétní populaci, to poněkud ztěžuje možnost poradit dobře...:-/

Zrovna populace z Jordánska a Sýrie podle dostupných informací má jak hibernaci, tak aestivaci:

http://goodlifeherps.weebly.com/golden-greek-torto ise-testudo-graeca-terrestris.html
http://www.chelonia.org/articles/tiberagoldengreek care.htm
http://www.chelonia.org/articles/tiberagoldengreek care_cz.htm

Trochu jiná péče je o severoafrické populace (zvláště Maroko):
cgraeca.html

Když půjdu do důsledků, opravdu malé a nezimující tu za rozumnou cenu nepůjdou sehnat žádné suchozemky - Testudo kleinmanni má aestivaci a je obtížná k chovu, Pyxis arachnoides je opravdu hodně drahý druh a některé jeho poddruhy zimují, Geochelone elegans není právě malá, želvy rodů Homopus a Psammobates jsou nesmírně drahé a opravdu velmi citlivé na sebemenší chovatelskou chybu, ostatní druhy buďto zimují, nebo mají v dospělosti 3 a více kg na váhu. O Pyxis planicauda si může normální našinec nechat leda zdát, pokud by se mu sny splnily, není to ani náhodou zvíře pro začátečníka, který si ani neumí vyhledat odkazy.

Popis chovu daného poddruhu mám pročtěný a jsou právě i tací chovatelé (pravda především v zahraničí), kteří jej chovají bez hibernace a daří se jim odchov. Můj dotaz směřoval hlavně na to, jestli je tímto způsobem chová někdo v ČR. Zatím to totiž vypadá, že většina chovatelů je v zimě hibernuje. Ohledně dalších malých a nezimujících želv je mi jasné, že možnosti jsou minimální, i tak díky za info.