Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem skupina klapavek

Zdravím,

měl bych pár otázek na chovatele klapavek, konkrétněji sternotherus odoratus.
Mám tři kusy, cca rok a půl, vypadá to na samice.
Chtěl bych časem pořídit samce a chci se tak zeptat, zda je lepší ho chovat odděleně, nebo při možnosti úkrytů se samicemi.
Dále, zda je lepší poměr 1:2 nebo 1:3.
A dále, jak máte vyřešeno kladiště, jestli nějakou závěsnou nádobu se substrátem nebo například box přímo v nádrži, či květináč.

Děkuji za reakce

loading...

Záleží na povaze daných zvířat, v podstatě není problém chovat 1,2 dokupy u 1,3 už někdo někoho kouše, ale je to o povaze a dostatku úkrytů. Je třeba minimálně akva 60x60 nebo 90x45, výška vody kolem 12cm ideální, hromada rozpůlených květináčů nutná. Souš vyřešit jako 2 skla se schodama s otvorem na misku na kilo masa z alberta a do toho písek z děckého pískoviště. Samec bude jeden v létě u bráchy k prodeji dospělý, nebo není problém jej přímo vylíhnout (s 90% jistotou), samců je zásadní nedostatek, většina zvířat jsou faremní odchovy na 30C místo dlouhého pečení na 24C, opravdu budeš mít nejspíš samice...
Podrobné info zde:
klapavky.webnode.cz

Děkuji za vyčerpávající info. Už jsem si právě všiml, že každý nabízí jen samice. Pokusím se pak tedy s někým, kdyby někdo nabízel dospívajícího, za nějaký příplatek + jednu ze samic vyměnit. Donedávna jsem si pohlavím stále nebyl jist, ale už celkem vyrostly a všechny mají stálé malinké, tenké ocásky, takže je to jasný.

Brácha má 3, jednoho bude dávat za rok nebo 2 pryč, napiš na ten mejl co je na stránkách s odkazem na mě. Ale počítej s tím nejdřív na podzim nebo příští rok, ale podle toho co jsi psal tak je fakt lepší počkat a nespěchat, mladý samice mívaj problém s vykladením a můžou umřít...

Tak se s ním domluv at ti nalíhne 2 klapavky na samce, když má někdo zájem se tím více zabývat, rád vyhoví a pomůže. Vypipláš si je odmalička a když budou 2 samci, mužeš poslat dále pár, to není problém - po samcích je poptávka jak prase... Aspon si vybereš lepšího z dvojice nebo máš zálohu když jeden exne což může taky bejt :-)

Prohlížím to, a moc jsem to nepochopila, není moc dobře vidět. Až budeš fotit, tak prosím o detail na kladiště, dík :-)
Ještě mám dvě otázky, odpověď jsem zatím nikde nenašla - Kladou vajíčka i samičky bez samců?
A ten samec S. odoratus, co nabízí brácha, je ještě volný?

Jn, je to trošku zákeřná fotka od mojí přítelkyně, no, nějak v budoucnu dodám... Samec od bráchy je volný a ano, samice kladou vejce i bez samců, jak sternotherus, tak kinosternon. Možnosti jsou dokonce 2, první je ta, že samce nikdy neviděli a vejce jsou neoplozené, nebo samec prcal tak kvalitně, že snáší na "jedno páření" 2 sezony (2 roky), takový malý uchování pulečků... Ale těžší než páření mi připadne spouštět reprodukční cykly napodobením spouštěcích cyklů, tj. teplota, světlo, výška vodního sloupce, dostupnost potravy... To už je potom na delší vyprávění :-)

Projíždím teď net a hledám inspiraci na akvárko i s kladištěm, aby to bylo i trochu praktický. Při tom jsem ale víckrát narazila na informaci, že jsou odorátky mezi sebou agresivní, můžou jedna druhou dokonce i zabít. Ty s tím budeš mít zkušenosti, stane se někdy, že si třeba pár nesedne a musí žít odděleně? Mám mladou samičku a je docela dravá, někdo má s nima různé rybičky, téhle neunikne nic živého. To se mi líbí, ale mám docela obavu přidat k ní třeba samce.

Chov v páru bude znamenat, že samice bude neustále terorizovaná samcem. Buď udělat skupinu ve velkém teráriu s množstvím úkrytů a chovat samce a několik samic, nebo držet samce odděleně a jen ho připouštět. Kladiště se dá vyřešit mnona způsoby. Já u vodních želv mám vlepenou přepážku s pískem a k ní výlez, ale odoráty jsou nenáročný a vykladou se bez problémů do čehokoli. Stačí krabička s pískem a k ní nějak udělat výlez.

Díky, tak s tím samcem ještě počkám, větší skupinu neplánuju.
Líbí se mi třeba takové kladiště http://www.teraristika.sk/forum/34-korytnacky/5732 2-moje-korytnacky-klapavky?start=10 byla by s tím vyřešená část souše, ale jak často se to musí čistit, nebude tam ten písek zahnívat? Praktičtější by byla nějaká nádoba, která by šla vyndat a písek proprat, ale nevím právě, jak jí tam uchytit.

Takhle to mám vlepené taky, je to ideální. Písek nezahnívá, pokud se tam dá čistý, nemá důvod se kazit a pár let tam vydrží. Pokud jde o nádobu, tak nejlehčí je šoupnout tam dvě cihly a přes ně dát nádobu. Není to estetické, ale funguje to a ještě pod tím mohou mít schovku. Hezčí bude najít dva šutry a položit to na ně, plus je sto dalších možností to vyřešit.

Až se k tomu dostanu, nafotím to lehčí řešení. U klapavek to je i není jak napsal wufeng. Někteří samci jsou takoví, jiní takoví, záleží co máš doma za zvíře. Mám samce, kterej jednu samici jenom terorizuje a kousá, s druhou když je sám, je to OK. Obecně platí co Wufeng napsal, realita je ale stejná jako u lidí - s někým vyjdete, jinýmu dáte rovnou přes hubu... Problém lze potom řešit zasouvacím sklem do jednoho akva, které to rozdělí na 2 části.

Jinak pěkný akva, želva vypadá taky dobře, jen tak dál