Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prodej krmého hmyzu - živnost

Ahoj,
docela se mi povedlo rozjet chov švábů a za posledních pár týdnů/měsíců mi to hodilo nějakou korunu. Zatím to není alarmující zisk, ale protože v tom vidím potenciál pravidelného vedlejšího příjmu tak dost silně uvažuji o založení živnosti. Potřebnou kvalifikaci pro tuto vázanou živnost mám, v tom problém nevidím. Ale nikde se mi najít, jak je to v takovém případě s nějakými tahanicemi (případně kontrolami) ze strany veterinární správy. Předem díky za odpovědi k tématu.

//PS: jak píši výše, nejedná se o závratné částky, ale jako přivýdělek se to určitě hodí oficiální to potřebuju mít.

Na Slovensku je to voľná živnosť, takže netreba nič. Veterina ani potravinári do toho tiež nemajú čo hovoriť, keďže to nepôjde na konzum pre ľudí ani ako krmivo pre hospodárske zvieratá.
Ak je to v Čechách viazaná živnosť, aké podmienky na to musíte splniť, prípadne aké vzdelanie na to potrebujete?

původně jsem myslel, že bezobratlých se to netýká, pak jsem ale našel na webu businessinfo.cz tohle:

Obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy
Nákup zvířat za účelem jejich dalšího prodeje a prodej zvířat určených pro zájmové chovy (akvarijních ryb, malých hlodavců a zajíců, psů, koček, exotických zvířat, zejména ptáků, plazů, obojživelníků a bezobratlých a podobně) a v souvislosti s tím i prodej zvířat z vlastního chovu a nákup, nabídka a prodej krmiv, chovatelských zařízení a pomůcek pro zvířata v zájmovém chovu.

pokud to tedy je živnost vázaná, tak musím splňovat odbornou způsobilost:

a) vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na chovatelství zvířat, zootechniku nebo veterinární lékařství a 1 rok praxe v oboru, nebo

b) vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na chovatelství zvířat, zootechniku nebo veterinářství a 2 roky praxe v oboru, nebo

c) střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání zaměřeném na zaměřeném na chovatelství zvířat, zootechniku nebo veterinářství a 2 roky praxe v oboru, nebo

d) střední vzdělání s výučním listem v oboru vzdělání zaměřeném na chovatelství zvířat nebo zootechniku a 3 roky praxe v oboru, nebo

e) osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, nebo zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a 4 roky praxe v oboru

Paráda.
Takže normální člověk by se měl na zákony jednoduše vykašlat a prostě prodávat na černo. Nevím, proč by někdo měl mít minimálně rok praxe na to, aby mohl prodávat červy/šváby/cvrčky.

Naštěstí mám za to, že aby tě mohli postihnout za "podnikání načerno" muselo by ti být dokázáno, žes tuto činnost vyvíjel soustavně. Stačí mít zákazníky spokojené (to je prostě chovat se jako člověk) a takoví lidé s živn. úřadem spolupracovat na tvém stíhání nebudou.

To stačilo napsat rovnou, že jde o hypotéku. Tak malá rada, jak se to dělá... :-)

U hypotéky dokládáš příjmy pouze za poslední 3 měsíce. Stačí se dohodnout se zaměstnavatelem, aby ti 3 měsíce pořádně "přitopil" s penězma. Zažil jsem kvůli hypotéce i tříměsíční "ztrojnásobení" příjmů... ;)
(samozřejmě toto je možné udělat jen v menších/středních firmách, pokud děláš např. u tel. operátora, máš smůlu)

Tak jsem to schválně přesně hledala a mělo by se to dát i s živností volnou a to:
5. Chov zvířat a jejich výcvik (s výjimkou živočišné výroby)
Chov psů, koček a jiných drobných zvířat či živočichů v zájmových chovech, zoologických a laboratorních zvířat či živočichů a prodej zvířat či živočichů z tohoto vlastního chovu. Výcvik psů a případně jiných drobných domácích zvířat pro jiné účely, než jsou artistická vystoupení. Výcvik jezdeckých koní, případně výcvik koní pro jiné účely, než jsou artistická vystoupení. Provozování hotelů, útulků a jiných obdobných zařízení pečujících o zvířata. Provádění kadeřnických a jiných kosmetických úprav drobných domácích a jiných zvířat. Další činnosti související s chovem domácích a zoologických zvířat.

Obsahem činnosti není obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy, drezúra zvířat, veterinární činnost a provozování zoologických zahrad.
Četla jsem na jiné diskuzi, že pokud jsou zvířata z Vašeho chovu, můžete je prodávat na tuto živnost. Pokud je ale nakupujete a prodáváte dále, už to musí být živnost vázaná. Kdyby to tak nebylo, tak jakýkoli chovatel např. psů s PP by je potom nemohl chovat a prodávat. Jedině načerno, ale to je postihnutelné a dohledatelné

Rad bych navázal na toto téma můj chov se momentálně dost rozrůstá hlavně co se tyče švábů, proto bych příští rok začal podnikat hlavně v chovu krmného hmyzu a pak i v chovu terarijních zvířat. Popravdě z hlediska k tomu jak se můj chov i jen švábu rozrůstá mi nezbývá nic jiného než podnikat pokud nechci riskovat problémy se zákonem.

co je myšleno tímto: Obsahem činnosti není obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy? Zvířaty pro zajmové chovy sou i terarijní zvířata?

co vše musím splnovat a jak musí vypadat zařízení pro chov?

Co vše obnáší veterinární dozor?

Martin

no pravě to je pro mě největší problém že nejde o živnost volnou, kdybych choval jen tararijní zviřata tak ještě bych se asi na to vykašlal, ale když měsíčně budu mit asi 100 litrů švabu a chci si pořídit i zvířata u kterých jde cena v řadě tisíců eur za ks. Tak prostě to chci myt všechno v pořádku aby se pak jednou nenašel někdo kdo mě nahlásí a i kdybych z toho platil daně tak stejně budu mit problém se zákonem z hlediska k rozsahu chovu. Bohužel zákon v tomhle moc chovatelům nevychází vstříc a tak podle toho musí člověk jednat a ne jen doufat že sem mala ryba ve velkém rybníku kteří nikoho nezajíma.

Jak píšeš, tak potřebnou kvalifikaci máš. Podle mě, ti nic nebrání, navštívit
živnostenský úřad a živnost si zařídit.
Jestli do toho má co mluvit veterinální správa nebo podobné instituce, což pochybuji,
ti jistě poradí.
Pokud máš stálé zaměstnání, kde se odvádí sociální a zdravotní pojištění,
tak si můžeš živnost udělat jako vedlejší příjem.
Sociální a zdravotní pojištění, platíš jen v procentech ze skutečného příjmu, ne
tzv. minimální částky.
Navíc sociální pojištění pokud nepřesáhneš asi 56tis, neplatíš vůbec.
Z příjmu platíš samozřejmě daň, ale můžeš odpočítat nezdanitelnou částku
asi 24tis. z výsledné daně, což by pravděpodobně znamenalo že daň nebudeš platit vůbec.
Podmínky jsou v tomto případě výhodné, tak je lepší si živnost zařídit, než riskovat
postih v případě nedovoleného podnikání.
Čísla jsou přibližná, odpovídá to přibližně minulému období, je nutno zjistit
případné změny.

Obávám se, že takhle to fungovat nebude. Jestliže se jednou uzákoní, že určité druhy hmyzu jsou považovány za hospodářské zvíře, tak to bude platit pro druh jako takový a nejspíš se nebude rozlišovat pro jaké účely ho kdo chová. Anebo si to budou na každém úřadu vysvětlovat po svém a to bude teprve ta správná legrace.