Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem P. regius - IBD?

Dobrý den,

nedávno jsem sem psal ohledně propáslém svleku P. regius Lemon blast, avšak dnes při výměně vody jsem si všiml, jakoby stále zatáčela do prava, hlavu měla vyhlou. Chci se zeptat, jelikož teprve v chově mutačních regiusek začínám, zda-li je tohle protáčení hlavy ,,normálním´´ jako například u spider mutace nebo se jedná opravdu o IBD.

Naštěstí ji mám v hygienickým boxu v karanténě a po každé udržbě si myju ruce desingekcí a beru jednorázové rukavice.

Znepokojuje mě taktéž její stráta váhy kdy zhubla za 14 dní z 122g na 102g, poslední potravu před 7mi dny vyzvracela a od té doby nepřijímá nic.

No právě, kromě odmítání potravy a vyzvracení poslední potravy, se had jevil celkem zdravě, až včera začal točit hlavou, a přes noc exnul.

Navíc jsem ho měl pouze 3 týdny, takže jsem 100% jist, že to nebylo mou vinou, bohužel nestál mě pár korun, byl výměnou za jiné mut. regiusky plus doplatek a pan CHovatel se mnou nechce komunikovat. No nic nebudu dělat ukvapený závěry a počkám na pitvu a určitě budu informovat.

To je prave ten problem, kdyz chce nekdo usetrit par korun tak to pak muze dopadnout takhle. Ona to ani nemusi byt vina prekupnika, zkratka zvire uz s nejakym problemem koupi a ten se projevi az po case. Jenze pak tezko rict na kterem hrobe ma clovek plakat. Prekupnik nemuze nechavat zvirata v nekolika mesicnich karantenach, platit nakladne testy atp., proto za prodavanymi zviraty nikdy nemuze stat jako chovatel. Nejsem si jisty nakolik tam budou schopni pripadne Arenaviry, ci Paramyxoviry prokazat.

Tak pardon, ukřivdil jsem asi panu chovateli, ale nejedná se o překupníka ale velkochovatele, avšak polského.

Uvidíme, nebudeme předbíhat, počkám na pitvu a poté to budu řešit dále. Jelikož mám kupní smlouvu a vše ohledně nákupu neměl by být problém zvíře klasicky ,,vyreklamovat´´ s tím, že se jednalo o 3 týdenní zákonou lhutu (pokud tohle platí i v PL).

Uvidíme, snad bude natolik seriozní, že pokud bude chyba na jeho straně, že se k tomu nějak postaví.

Add) kdybych na tom alespoň ušetřil, spíše sem nakupoval ještě trochu nad cenou,

Protože, jsem bohužel neholdoval importum, a nestalo se mi aby had měl ,,propásnutý´´ svlek. Neudělal jsem v chovu žádnou botu, a jsem si jist, že to nebyla moje chyba, pokud ovšem pitva prokáže něco jiného, určitě Vám o tom řeknu a samozřejmě se omluvím.

Každopádně jsem si myslel, že se jedná o nesvléklé zvíře, takže jsem čekal na Vaše posouzení, a ihned po potvrzení jsem hada zmáčel a vklidu svlékl.

Navíc nějaký pátek už chovám ruzné zvířata, a mužu tvrdit, že regíny jsou jedny z těch nenáročných. Mám v chovu náročnější zvířata a nějaký podmínky chovu mám zmáknutý, a i kdybych teoreticky neměl a měl ho v krabici od bot, tak nevěřím, že se dá utýrat zdravé zvíře ve třech týdnech - asi tak.

Stačí trochu větší podchlazení nebo naopak přehřátí a za pár dní je zvíře kaput. Což se klidně mohlo stát při tom odmočování nesvleku. Na hada v kyblíku někde na zemi v koutě se na pár hodin zapomene, voda vychladne, had se podchladí a nazdar bazar... Stejně rychlej průběh můžou mít i různý otravy. No, každopádně bych počkal na pitvu. Jo, a abych nezapoměl, když se IBD z jednoho vzorku nepotvrdí, neznamená to, že had IBD neměl.