Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Změna chování

Dobrý den,

rád bych se na Vás obrátil s následujícím dotazem/problémem.

Máme chameleona, samce, cca 6 měsíců stáří. Vše se zatím jevilo v pořádku, nicméně tak cca před 2 týdny začal poněkud "bláznit". Občas hrabe v rohu terária, občas na sklo na boku terária a nyní začal i lézt po pozadí a šplhat po pletivu (strop). Vypadá to tedy, že se mu něco nelíbí, ale nevím co....:( Ale asi chce ven....
Popisované jevy nabírají v posledním týdnu na intenzitě :(

Co jsem četl, může to být kvůli vysoké teplotě či zatuchlému vzduchu. Tyto příčiny mohu ale spíše vyloučit, terárium je dobře větrané. Přikládám popis terária + foto terária a chameleona.

Údaje o teráriu:
Šírka/délka/výška: 50/60/100
Substrát: Směs obyčejné rašeliny s pískem (do dětských hřišť, vypečený v troubě)
Osvětlení: Výbojka SunLux UV 70W PAR 38, zavěšeno cca 43 cm nad vyhřívací větví. Jako doplněk "kuchyňská" zářivka T5. V zimních měsících přitápím bodovkou E14/25W.
Teplota: dle měření cca 35-37°C na vyhřívací větvičce, u dna cca pokojová teplota
Rostliny: viz foto
Větve: kroucená vrba + "mřížka" z bambusu (spojeno motouzem),
Větrání: pruh pod dvířky + 2/3 stropu

Podávání vitamínů a minerálů:
2x týdně vitamínová směs: Plastin + Roboran H
Ostatní dny vápník - Plastin

Rosíme (mírně) 1x denně.

Krmíme bez omezení, tedy co sní....s příjmem potravy není problém.

Děkuji za rady.....

Petr B.

Tak hlásím další vývoj u nás....
Necháme ho občas proběhnout po velké kytce co máme doma, přisuneme jí k teráriu, otevřeme ho a chamík si volně přechází na kytku a do terárka, samozřejmě ho přitom zpovzdálí hlídáme...

Nicméně opravdu nastalo to, co si predikoval, během týdne výrazně omezil příjem potravy.....řekněme možná na 40% předchozího příjmu, což se mi zdá velmi razantní, tak nevím, zda ho jen neomrzeli cvrčci....

Pěkný den,
Petr.

Další vývoj je takovej, že chamík sice vypadá ve formě, roste a je aktivní až běda, ale tomu žrádlu moc nedá, aktuálně 2-3 dospělé cvrčky denně. Začínám z toho bejt nějak neklidnej.

A hlavně, dřív viděl cvrčka na pozadí a mohl se zbláznit, aby ho ulovil, a teď nic, kouká na něj....a nechá ho bejt.

Navíc, dřív si sestřelil cvrčka přes třetinu terária, dneska si k němu dojde na 10 cm,...že by zlenivěl z krmítka ? Jazyk aspoň vizuálně vypadá v pohodě.

Chci zkusit sarančata, zda mu zvednou apetit....a zde bych poprosil o radu, 7-8 měsíční chameleon...jsou pro něj už sarančata v pohodě ? Zvládne je ?

Díky za rady,
Petr.

Množství potravy bych až tak neřešila, pokud by vystřeloval pořád stejně. Ale tím, že přestal vystřelovat na větší vzdálenost, protože 10 cm je dost málo, tak by možná nějaký problém mohl být. Možná začínající zánět v tlamce apod. Těžko říct.

Nechci zaklávat nové vlákno, mám podobný dotaz. Náš chameleon (sameček) začal v posledním měsíci házet dost agresivní barvy. Takové ostře žluté a tmavě zelené skoro černé pruhy, nafukuje se a naparuje, pak zase hodí svou obvyklou světlince zelenou z tmavšími zelenými pruhy a jde na lov. Zelený je teda většinou, ale pak aniž by se k němu někdo přibližoval neřkuli mu lezl do terárka, hodí tyhle šílené barvy. Když jsem si ho šla prohlédnout zblízka, tak zase zesvětlal a jen odpochodoval nahoru na pletivo. Dřív se taky občas nafoukl a zvýraznil, ale ne takhle. Nehrabe, jen je víc aktivní, víc leze nahoru dolů. Podmínky jsme nijak neměnili, Chamík je cca roční (mám ho od loňského května), podmínky prakticky totožné jako burianp, jen místo plastinu mám calcium pro plazy a jako UVB mám Reptile UVB zářivku (cca 3 měsíce stará přesný název si nepamatuju + lineárka + bodovka) a rosím obden spíš aby se napil. Taky není problém se žrádlem - sežere 15 cvrčků za den, nebo tři sarančata na posezení jednou týdně má hladovku, bobčí normálně. Jen ty divoké barvy mě překvapují. Co mu může vadit? Až se mi ho podaří načapat s tou barvou tak ho vyfotím, zatím se mi to nepodařilo je to vždycky jen na minutku pak se zase hodí do klidu.

Zdravím, člověk si musí na jeho změnu zvyknout. Věřte, že to je lehčí, než se snažit změnit chování chameleona, to prostě nejde. :) Ten můj má 9 měsíců a když mu chci vlézt do jeho teritoria, tak to odmítá, stačí otevřít dveře a hned se zcvokne. Jen když mu dávám napít, tak mi jde i na ruku. Z ruky se krmit už nenechá jako před půl rokem.

Je zajímavé pozorovat rozdíl u jiného chameleona, který má spolubydlící. Jsou to bráchové a ten jeho je o dost menší, než ten můj. Je to flegmatik a vůbec nic mu nevadí, ani kontakt s člověkem. Možná to bude tím, že byl přestěhován do větší ubikace o dva měsíce později, než ten můj.

Znovu bych Vás poprosil o radu, stav chamíka se vyvíjí tak že, žere neustále málo, pořád je velmi aktivní. Bohužel furt hrabe v rohu, a teď si našel novou zábavu – často leze a spí na pozadí, mám pocit, že to je z důvodu, že nahoře u pozadí je zářivka, která mu dělá úkryt.

Novinkou je, že jsem nechal trus vyšetřit na parazity. Vyšetření dopadlo dobře, žádný parazit nenalezen.
Dále ale pozoruji, že se mu přilba a hřbet zbarvuje do růžova až do běla (chamík není ve sleku; popáleniny na 99 procent vylučuji). Takže teď nějak řeším, zda je to vlastně vše „normální“ a dokud je chamík aktivní tak ho mám nechat v klidu, nebo to nějak řešit (nechci ho zbytečně tahat na veterinu).

Nějak si již nevím rady, co lze jsem načetl. Napadají mě následující možnosti:

1) Hypervitaminóza – Zkusím nyní dávat Roboran jen jedenkrát týdně
2) Přemíra UVB z výbojky (ale o tom jsem nikde nečetl)
3) Dehydratace – pije nicméně pravidelně
4) Pokles vlhkosti – s teplým počasím se nám snížila pokojová vlhkost cca na 30%, která je po vyschnutí víceméně i v
teráriu

Budu rád, když zkusíte nahodit nějaké nápady….

Térárko měnit neplánuji, velké je snad dost, alespoň dle obecných doporučení.
Odrazy nějaké holt jsou, pokusím se přidat rostliny ke stěnám.

Co se týče dosvícení.....myslíte, že je potřeba? Popřípadě jaké ? Je tam výbojka + lineárka + halogen.

Bambus.....chápu, že je to věc osobního vkusu, nicméně nemyslím, že by přestal žrát kvůli němu :D

Díky za názor,
Petr B.