Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Uhynulá zvířata k pitvě

Zdravím,

mám na Vás takový nevšední dotaz, doufám, že tím nikoho neurazím. Nebudu chodit okolo horké kaše: co děláte s uhynulými kusy zvířat?
Studuji na Veterinární a farmaceutické univerzitě Brno (obor veterinární lékařství), a v rámci předmětu "Srovnávací anatomie" se učíme o exotických druzích zvířat (malí savci, ptáci, papoušci, plazi, obojživelníci, atd). Vzhledem k tomu, v jaké menšině se oproti psům a kočkám tyto druhy nachází, máme pomálu čerstvých preparátů, tudíž není na čem studovat.

Našel by se zde někdo, kdo by byl ochoten "darovat" nám uhynulý(é) kus(y)? Byla by na něm provedena pitva - pod dohledem doktora. Snažili bychom se i o určení příčiny smrti - pouze v rámci patofyziologických změn v organismu (nedělají se žádné testy na patogeny).

Děkuji :-)

tak tím asi myslíš, že zmrzlý nechceš, viď?...

- bylo to myšleno tak, že tam máme nějaké dlouhodobé preparáty naložené ve formaldehydu, jsou tam třeba 20 let, potrhané, není na tom nic poznat.
Takže jestli jsou zmrzlé, to je jen dobře! Zmrzlé chci taky! :-D máš doma něco schovaného?

V.R.: měla bych zájem o vše, jezdíte na burzy (Liberec, Brno)? Domluvím se s doktorem, jak vyřešit dopravu. Kvůli zachování tkání by bylo nejlepší je zachladit. Šlo by?

Já jsem pouhý student nevlastnící auto, takže burzy takhle daleko jsou pro mě bohužel nedostupné. Teď o víkendu ale pojedu na burzu do Pardubic, případně by možná šlo strčit zdechliny do termoboxu, zaledovat a poslat kurýrem ČD. Kdyžtak se domluvíme v SZ.
Jinak bokem,úmrtí těch žebrovníků jen nám velkou záhadou a mám tu na toto téma i vlákno, takže by mě velmi potěšilo, pokud by jste se případně pokusili určit příčinu smrti. Ale jak říkám, už nejsou nejčerstvější a docela táhnou... :-)

případně by možná šlo strčit zdechliny do termoboxu, zaledovat a poslat kurýrem ČD

než zaledovávat a doufat, že balík do ruky se nebude válet týden na poště, aby jim potom odtamtud mršinka odběhla po svých opět plná života (osobní zkušenost :-D ), tak je lepší mrtvolky dát do menších petek, zakápnout lihem a poslat. Na běžnou studentskou pitvu nebo preparaci to většinou uplně stačí a je to jistější :-)

V některejch případech se dá uhynulej had poskytnout třeba i nějakýmu nožířovi, kterej zpracuje kůži, případně si lze nechat něco vyrobit. Ona taková squamigera, gabonica, nebo "lake nakuru" se do popelnice vyhazujou špatně :-D Někdy jde taky uhynulá zvířata (hady, chameleony, různé ještěrky,...) dát někomu na zkrm pro potravní specialisty, ať se nevyhoděj zbytečně.

:-D To víš, někdo má v mrazáku mrtvý kuřata, někdo mrtvý hady...:D

No hele, prostě najdeš v terárku mrtvý nebo umírající zvíře, tak ho lupneš do mrazáku (v koši by smrdělo, nehledě na to, že by se do normálního odpadu házet nemělo, resp. se to asi vyloženě nesmí.. a je málo teraristů, který svejm plazíkům dělaj hrobečky;))... No, a takhle se tam ty zvířata scházej a scházej, dokud ti nerupe mrazák ve švech nebo nepřijde někdo, kdo má o ně z nějakýho důvodu zájem :)

Lillek: jeden značně eklhaftní soused od nás z baráku vybírá popelnice. Docela bych chtěla vidět jeho výraz, kdyby z ní vytáhnul chcípnou bitisku :-D To by zas měla TV Hovna o čem hlásit...stačilo, co se na Blbinky.cz rozjelo za omezeneckou debatu, že by se měl zakázat chov krokodýlů (samožřejmě především všem těm zazobaným kapitalistům :-D ), když ho někdo našel chcíplýho u popeláků...

OBNOVUJI: dnes mi bylo řečeno, že mám sehnat "cokoliv od paryb až po lasicovité šelmy". Tudíž kdyby měl někdo náááhodou doma i exotické savce (i fretky), ptáky... vím, že to zní strašně, ale pomůžete tím dobré věci :-D

A všem, kteří mi již vyšli vstříc - děkuji za celou VFU!

Asi tě moc nepotěšim, ale zas tolik toho tady nemam, udělal jsem nedávno očistu mrazáku.
Mam tu pár kusů posledních.
Oligodon formosanus
Rhadinophis prasinum
Rhadinophis frenatum
Boiga cynodon
Popeia nebularis
O. poprhyraceus pulchra
a jednou jsem vyřízl jedno monstrum Boiga cyanea z vejce tak ti ho klidně taky vemu.
Pak tu mam tak 20 gekonů v mrazáku, ale ty zkrmuju

Ja taky muzu necim malo prispet kdyztak.
Mam v mrazaku Bothropoides jararaca (adult - naparena), i naky mladata. Bothrops leucurus, Porthidum lansbergii hutmanii, Parias (Trimeresurus) hageni a jeste naky potvory si myslim. Uz jsem domluven s profesorem Knotkem, ze mu tam zavezu na pitvu tu samici zararaky a pote jeste pujde na pitvu ode me Anakonda velka. takze jestli chces, muzu vzit i zbytek

pročetla jsem celé vlákno a vím, že tam padl dotaz, proč schováváte mrtvá zvířata....taky mně to překvapilo a co potom s nimi, když se mrazák naplní a neozve se žádný student ani preparátor?? Mně by asi nenapadlo to vyhodit do popelnice ani dělat hrobečky, ale asi odnést na veterinu jako kafilérní odpad??? asi by se to prodražilo?? No vůbec si neumím představit plnit tím mrazák??? člověk se učí celý život fakt že jo :D :D :D ale já bych si mrtvolu doma schovat nemohla....nemohla bych spát s pocitem, že mám v mrazáku něco, co před chvílí lezlo v terárku...brrrrr :-)

No vůbec si neumím představit plnit tím mrazák??? člověk se učí celý život fakt že jo :D :D :D ale já bych si mrtvolu doma schovat nemohla....nemohla bych spát s pocitem, že mám v mrazáku něco, co před chvílí lezlo v terárku...brrrrr

No a co my s tím? To je spíš tvůj problém, ne?

Vy s tim nic jen mne zkratka zajima co s nimi potom kdyz je mrazak plny. A ze si to neumim predstavit snad neni uplne trestne ;-) ja to nekritizuji jen konstatuji. Ano ja zvirata davam do kafilerie,samo uz mi doma neco pomrelo , nicmene nemam toho doma tolik aby mne to muselo trapit, ze zaplatim kafilerku ;-)

Prostě to ber tak, že ta zvířata mohou posloužit i po své smrti a je škoda je jen tak kamkoliv vyhodit (kafilérka, veterina, hrobeček, hajzl, popelnice...).
Je dost lidí, kteří o ty mrtvolky maj zájem. Ať už to jsou preparátoři, nožíři, studenti, muzea...
V inzercích i tady na TP se poměrně často objevuje poptávka po mrtvých plazech.

A ze si to neumim predstavit snad neni uplne trestne

Trestný to sice není, ale znova se ptám co mám jako dělat s tím, že si něco nedovedeš představit. Všechny tvoje dotazy už v tomto vlákně byly před tvým příspěvkem zodpovězeny. Přijde mi zbytečný se na to ptát znova. A znova to vysvětlovat....

Mně by asi nenapadlo to vyhodit do popelnice ani dělat hrobečky, ale asi odnést na veterinu jako kafilérní odpad??? asi by se to prodražilo??

A co teda s mrtvolkama děláš? Popř. budeš dělat, pokud ti ještě nic nechcíplo?

Jinak my to teda po určitym množství nosíme na tu veterinu, kterou teda má muž v rodině, takže neplatíme..

Po dlouhé odmlce zase posunuji výše. Vzhledem k nemožnosti cestování upřednostňuji předání Liberec nebo Brno - bohužel mi pár nabídek odjinud padlo, nemám čas nikde lítat...

Teď to bude znít vtipně, ale :-D poptávka je po větších chameleonech, zejména dospělých samcích jemeňáků, může být i pardál, popř. jiné druhy chameleonů (třeba furcifer oustaleti, ale toho asi nemá v mrazáku jen tak někdo ]:) - just kidding).
Jinak beru cokoliv, za jedáky budu šťastná. Krom plazáků beru i exotické ptáky a savce.
Děkuji! :-)

Mám deformované, pár dní staré mládě agamy. Deformace na páteři, je křivá jak paragraf. Chystám se jí dát na mrazák. V případě zájmu, ti jí klidně dám.
Akorát asi bude problém s předáním, jsem z Chrudimi a bez auta. Reálně se dostanu tak na burzu do Pardubic. Takže předání možné Chrudim, Pardubice, případně ještě Čáslav. Nebo, pokud to jde, nějak poslat poštou...

Já můžu říct jen to, že žere a vylučuje. Pohybuje se sice "svým" způsobem, ale dostatečně rychle pro ulovení kořisti. Už takhle zdeformovaná vylezla z vejce. Těsně po vylíhnutí byla prý křivá ještě trochu víc, ale i teď je to hrůza. I kdyby měla možnost dožít se dospělosti, tak je to zhovadilost. Agam je všude kopec, nevidím důvod, proč mít na mazla mrzáka. Navíc, pokud je to samice, chcípla by při prvním pokusu o vykladení vajec. Pokud si jí vezme Elaphka, tak alespoň poslouží dobré věci.
Navíc si osobně myslím, že takhle velká deformace na ní časem začne nějak negativně působit.

Právě jsem zjistila, že mi uhynula samička gekona Paroedura picta:-((( Cca rok stará, bez zjevného důvodu, bříško má na pohmat měkké, zadržená vejce nevidím. Žila ve skupině 1,3. Nabízím ji k pitvě, máte někdo zájem? Pokud ne, uspořádáme jí řádný pohřeb...
Zítra jdu na Fauna trhy Ostrava, mohu předat na místě.