Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Felsuma madagaskarská - klepou se jí prsty

Dobrý den,
doma mám felsumy v jednom terárku 3 x. Jeden samec a dvě samice.
Jedné samici, které jsou dva roky se začaly před dvěma dny strašně klepat prsty. Felsumka taky je strašně tmavá a klouže ze skla. Nechce ani jít marmeládu ani cvrčky.
Nevím proč a co se s ní stalo. Žádný stres neměla a cvrčky jen kupuji.
Děkuji za odpověď
Změna předmětu, původně: Felsuma madagaskarská - klepou se jí prsty na prstech (Aurifer)

Cvrčkuji obden a vždy jsou cvrči obaleni ve vytamínech. ( m
To obsahuje vápník i D3) Pak jim dám detské přesnídávy a velmi zřítka červy. Felsumy mám v pokoji a nikdy jsem je neviděl prát.
Felsumu mám od kámoše. Bylo to bylo to jeho mládě. Před rokem matkamoji felsumky umřela na klepání prstů... Kámoš boužel není v CR a tak to nemohu s ním probrat. Může to být třeba dědičný??

Ještě jsem si všimnul, že felsumka má prohlý ocas do U. Odstává ji od země.

Dědičné to není. Je to způsobeno nevhodnýma podmínkama chovu.
Nedostatek UVB
a s tím spojený nedostatek nebo naopak nadbytek (v případě podávání umělého) vit. D3.
Nedostatek vápníku.
Stres ze společného chovu s další samicí.
Pořád jsi nenapsal zda používáš nějaký zdroj UVB. Ani značku podávaných vitamínů.
To ti ta felzuma leze po zemi? Felzumy na zem moc nelezou. Zakroucený ocas je jedním z příznaků rachitidy (ale nemusí to tak být).
Co třeba přidat sem fotku zvířete a terária? A hlavně popsat pořádně podmínky chovu.

Já si myslím, že zadavatel nemá o UVB a nějakých vitamínech ani páru a snaží se vymyslet jinou diagnozu. Souhlasím s příspěvky výše, že jde o příznaky rachitidy. Zažila jsem si to vlastní blbostí u lugubrisky, nicméně se mi z toho dostala, ale příznaky měla stejné. Poklepávání a kroucení prsty a ocasu a bezhlavé skákání ze strany na stranu. Teď už si koupené cvrčky doma krmím, ještě obaluji a sem tam dostane kašičku s vápníkem nebo sépiovkou a funguje skvěle.