Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem nemocný chameleon

Zdravím, mám asi čtyři roky starého chameleona jemenského. Zhruba před měsícem začal mít problémy s dostřelem jazyku a asi týden po tom se mu objevily tmavé skvrny na zádech, přilbě a tlamě. U veterináře jsem byl, nechal si ho tam týden, ale nepomohlo to naprosto v ničem (způsobilo to tak akorát anorexii mé peněženky). Veterinář tvrdí, že je zdravý, ale skvrny se dál rozšiřují, stále nežere (žere jen když mu dám cvrčka na lehce vystrčený jazyk) a na zádech mu vypadávají ostny. Budu rád za jakoukoli radu, už nevím co dělat dál.
Mimochodem ten veterinář ke kterému chodím se zaměřuje na plazy a jiný o kterém bych věděl v mém okolí není.

Vypadá hubeně. No ale 4 roky je na jemeňáka v chovu docela požehnaný věk, takže možná prostě odchází stářím. Ale určitě nezaškodí popis podmínek, terárka, krmných dávek, vitamínů/minerálů atd. + lepší (nerozmazané) foto cháma a foto terka.

::)Ty bláho, tak tohle je síla ::) Upřímně obdivuju chameleona, že v takových podmínkách přežil čtyři roky. Terárko je hrozně tmavé, nevidim UVB...jak to terárko větrá? Tři cvrčky denně, to jako vážně? Vápník nic, jen jeden cvrček v roboranu?? Nezlobte se na mě, ale to je zralé na nařčení z týrání zvířat:-| Teď už je mi to všechno jasné... Tohle si prosím vás nastudujte a zařiďte se podle toho, terárium je celé špatně, krmení taky.
http://tera.poradna.net/q/view/220728-chameleon-je mensky-uplne-zaklady

::) Chám by zasloužil metál od Beara Gryllse za přežití a majitel by zasloužil pořádně přes dr*ku (omlouvám se adminům :-) ) To tě, milý ,,chovateli" za celé 4 roky chovu toho chudáka chameleona ani jednou nenapadlo přečíst si něco o tom, jak toto zvíře chovat. Nebo se alespoň podívat na obrázky toho, jak má zdravý chám vypadat a jak má vypadat tera?

uf teda, to ten chamík musí být železnej, že v tomhle přežil 4 roky ::)

NIcméně záda a přilbu má fakt hnusně spálenou a to asi bude v kombinaci s věkem a podmínkama asi důvod jeho potíží. Takže - urgentně napravit osvětlení ubikace, je toho tu na toto téma popsáno X. Tu spáleninu nemazat Betadinou, ale třeba měsíčkovou mastí, Infadolanem atd. Ikdyž si myslim, že to už je nekrotická tkáň, která se nedá zachránit a po odhojení se sloupne. Ale aspoň by mu to mělo ulevit a zlepšit hojení. A změnit veterináře a tohohle nakopat do jihu zad, že nepoznal spáleného chamíka.

Milí kolegové,

zamyslete se prosím - a to hlavně v zájmu zvířat - nad tím, co teď napíšu. Opakovaně, ponejvíce na případěch chameleonů, sem napíše chovatel o problémech se zvířetem. Opakovaně se stane, že mu hned naložíte, ti největší hrdinové by hned dávali před držku (tohle internetové hrdinství je na další debatu), apod. Na což zadavatel opakovaně reaguje tím, že se sem už nevrátí. Vše je opakovaně. Ale pro vás. Pro něj je to poprvé a reakce je zbytečně ostrá.

Ve finále to totiž vede k tomu samému, jako tvrdit, že když si zakoupím zhuntované zvíře ve zverimexu, že jsem mu zachránil život. Ano, tomu jednomu možná ano, ale podpořil jsem tím huntování dalších zvířat, protože na jeho místo přijde další. Se stejnou logikou je potřeba přistupovat k řešení místních případů.

Spolkněte vlastní hněv i ješitnost a snažte se reagovat tak, aby zadavatel měl snahu problém vyřešit a něco si z toho odnesl a aby mu předcházel pro příště. Vaše reakce vedou k přesnému opaku.

Myslete na to v zájmu zvířat. Jinak bude brzy tahle Poradna k ničemu a bude to jen chat místních. Pak zbude jen vás pár, kteří chovají zvířata v odpovídajících podmínkách, ale obrovsky naroste množství těch špatně chovaných, kterým nikdo život nezachrání, protože jste zaplašili jejich majitele.

OK, příště zadavatele za takto ztýrané zvíře pochválím :-D Ne, teď vážně...tohle asi nikdy nepochopim, že si někdo pořídí zvíře bez toho, aniž by věděl, jak se o něj postarat, i když jsou všude tuny a tuny informací. Tohle se tu řeší dnes a denně a stejně lidi nejsou schopný se na chov chameleona/agamy/leguána atd atd připravit. Myslim si, že to není ješitnost, ale spíš takový pocit bezmoci. Občas už dost ztrácím jakoukoliv snahu se k takovýmhle případům vyjadřovat, protože, (podobně, jak píšeš), tohodle chudáka za jeden dva dny nahradí další chudák, kterého majitel drží v nevhodných podmínkách jen a pouze kvůli neznalosti. Někdo se řídí heslem "nevědomost hříchu nečiní", ale já si naopak myslím, že "neznalost neomlouvá"...taky pevně věřím, že i když tu tazatel dostal kolektivní čočku a nejspíš už neodpoví, tak si z toho něco vezme a nevykašle se na to...a třeba se pokusí dát všechno do pořádku.

Solidus to myslí dobře a na jednu stranu s ním souhlasím, ale...Jednak se tady minimálně 2x do týdne objeví někdo takový, s podobným problémem i přístupem. To je potom těžké dotyčnému nevynadat, zvlášť, když se to tu řeší co chvíli. Pokud by měl chovatel opravdovou snahu, tak nejdřív pátrá sám. Ať už tady, nebo obecně na internetu. Všímavější člověk si rozdílů mezi svým a ,,tím správným" všimne sám. Ale nejjednodušší je prostě položit dotaz a čekat, že někdo poradí něco ve smyslu ,,víc ho mazlete a bude ok". Pokud dotyčnému budeme jen opatrně a náznakově říkat, co je špatně nabude, podle mého názoru, dojmu že vlastně není až tak zle. Pokud mu na zvířeti záleží, ostřejší kritiku skousne a poučí se. Pokud odejde s uraženým egem zcela evidentně mu na zvířeti až tak nesejde a stejně by následná diskuze nejspíš nevedla ke zdárnému konci. Viz. mnoho a mnoho uzamčených vláken, ve kterých si zadavatel s uraženým egem prostě jen stál za svým názorem.

V tomto máš víceméně pravdu a já souhlasím. A opravdu budeš opakovaně narážet na lidi, pro které je jednodušší položit dotaz a čekat. Myslíš, že zrovna na tyhle více zabere, že jim naložíš??

Navíc - když si ale ta vlákna pročteš, tak zjistíš, že realita je jiná. Většina příspěvků je právě taková, jak jsem psal já. Přesně jak od toho automechanika, co píšu výše ;-)

Zkusím to uvést na příkladu.

Přijedete do autoservisu, že .... cokoliv, to je jedno. A servisák na vás začne řvát, že jsi debil/kráva, ty lidi jsou dneska fakt idioti, sakra to neumíte vzít do ruky pár klíčů, to neslyšíte ten zvuk, to si na to auto nemůžete dávat pozor, atd.

Myslím, že to je velice vhodný příměr. On je v tom kovaný a je pro něj naprosto nepochopitelné, že to někdo nechápe nebo může nevidět/nepoznat.

Kdo chce, myslím, že si z toho může něco vzít a minimálně se nad tím zamyslet. Kdo má názor jediného spravedlivého a jeho ego hladí, že on odborník mohl spražit nějaké mudlu, tak prosím. Ale ať si potom nebere do úst, že to dělá pro dobro zvířat, můj názor je, že to vede k přesnému opaku.

A když ještě trochu odbočím - kdo jsi bez viny, první hoď kamenem. Někdo měl možná to štěstí (trošku na někoho mířím), ale odhaduji, že většina místních, včetně těch, kteří jsou nyní opravdu kapacitami, tak začínali s několika neúspěchy. A naopak jistě nezačínali tak, že si načetli a pak přinesli své první zvíře. Možná, kdyby se setkali s tímto přístupem, nikdy jsme je tu neměli.

solidus

Automechanika to zivi, narozdil od modu zde na TP, tak mi ten priklad prilis vhodny neprijde.. Takze ten si to maximalne tak mysli.
Samozrejme ze jsme vsichni udelali nake boty, ale to stejne nelze porovnavat. Osobne jsem zacal rovnou s jedakem Atheris squamigera, cca pres sesti lety a vse pottrebne jsem si zjistil dopredu a i terarium jsem mel drive nez samotneho hada. Zacal jsem to porusovat az v pozdejsi dobe, kdy jsem si byl uz celkem jistej. Apropo squamak je porad na zivu a v kondici. Tak bych rekl ze to jde. Kdyz ma clovek rozum na polozeni dotazu, porizeni zvirete, tak by mel byt k nemu odpovedny a zjistit si sam, co je treba. Pak az v pripade problemu zde zadat dotaz a mit v sobe trochu pokory. Beru to vseobecne, zde zadavatel aspon dal fotky a verim, ze trochu kritiky unese. Jde o zvire, o to nam tu jde predevsim..

No a v tomhle já právě vidim ten propastnej rozdíl:-(...rozbít auto/sekačku na trávu/počítač...a utýrat živýho tvora. Je to o zodpovědnosti. Myslim si, že je taky rozdíl, když někomu chcípnul jemeňák v době, kdy nebyl internet, ale jen knížky a o UV lampách apod. si mohl nechat zdát..no a dneska je zkušeňák. Je to něco jinýho, než v dnešní době, kdy stačí zadat do googlu "chameleon jemenský chov" a vysype se na mě hromada informací, pak už je to jen čistá nezodpovědnost, když tu péči zanedbám.

Přesně tak, chameleon prostě není auto. To, že si vlastní blbostí oddělám auto, je jenom a jenom moje smůla. To, že vlastní blbostí umožim zvíře, je bohužel smůla hlavně toho zvířete.. Proto to tu lidi zvedá ze židle.

Pro zadavatele: Pokud se chceš ještě pokusit o nějakou záchranu, tak chameleonovi urychleně uprav terárko tak, aby pořádně větralo, bylo řádně osvětlený (UVB, výhřev a ještě něco na dosvětlení), na cvrčky (pokud ještě bude žrát - třeba z krmítka) mu sypej čistej vápník (resp. minerální směs - třeba Plastin nebo Biomin H), přidej mu tam nějaký větve, dej výhřevnou žárovku tak, aby se k ní nemohl dostat a dál se pálit.. A s tou spáleninou - kdybys měl přístup k domácí zelený mastičce, tak ta funguje taky fajnově.
Ale vzhledem k věku chamíka a dosavadním podmínkám si nejsem jistá, jestli se toho ještě moc zmůže..

Já vás nepřesvědčuji, že je auto to samé jako chamík. Mám pořád pocit, že se snažíte mi vyvrátit cokoliv okolo, ale hlavní myšlenka byla jasná - aby se každý zamyslel, jestli jeho odpovědi ve finále nevedou k tomu, proti čemu se snaží bojovat a tak plamenně o tom dokáže psát.

Velice krátce - můj osobní soukromý názor je takový, že odpovědi, které jsou od namachrovaných po útočné, povedou k tomu, že zadavatelé (a nezpochybňuji, že jejich kvalita je často opravdu k pláči) TP zavřou a nebo se už ani ptát nebudou. Což povede k týrání a smrti mnoha a mnoha zvířat. A vy to můžete ovlivnit.

Nezpochybňuji prakticky vše, o čem píšete. Ale spojili jste své životy se zvířaty, tak není potřeba se plácat po ramenou a svém egu, jak to umíte líp, ale spolknout pár hořkých slin a s vidinou zlepšení života mnoha nejen chamíků znovu trpělivě radit. Dle mého názoru to je jediná možná cesta.

Osobně bych to viděl tak, že když se někdo bude opravdu chtít zeptat a opravdu přijmout radu, tak nějakou kritiku snese, sklopí uši a udělá to, co bude správné pro zvíře. Jinak nemá co chovat jakékoliv zvíře. Pokud se zeptá, dostane radu a začne se ohánět odpovědí že mu paní ve zverimexu poradila něco jinýho, tak radu nepříjme ikdyby byla podaná sebelíp. ;-)

Máš pravdu, že odpovědi jsou občas drsný, často sice úměrně situaci, ale někdy možná až neúměrně, ale i tak zadavatel dostane na svý otázky vždycky odpovědi(viz tohle vlákno - už ví, co jsou ty fleky a co s nima může dělat, tuší, čim asi může bejt to, že chameleon nestříli, nechce jíst a není ve formě, i co s tim má dělat). A pak je na každym, jestli si ty rady vezme k srdci i přes to, že nebyly podaný zrovna "v rukavičkách", nebo jestli se jenom urazí..

Já myslim, že celkem vim, o čem mluvim - sama jsem tu začala se začátečnickejma chybama a přesvědčením, že dělá všechno dobře ("řikala to původní chovatelka"), dostala jsem sprďáka i navzdory svýmu čistýmu svědomí, bylo mi to fakt dost líto, ale podle rad jsem se zařídila a časem (to víš, že ne hned) mi došlo, proč ne všechny odpovědi byly zrovna trpělivý.. Ale odpovědi jsem dostala. Na všechno.

Solide, ne kazdyho lze obvinit z ega, ci "placani jater".. Spolknout horkou slinu lze petkrat, desetkrat ne nekonecnokrat. Pokud to svedes, mile rad Te uvidim jako moda zde. Na lidskou omezenost nekonecna shovivavost nefunguje. Kdo bude chtit zviereti OPRAVDU pomoct, ten kritiku unese. Kdo se chce jen ujistit, ze je to samozrejme problem jen daneho zvierete, stejne bude tvrdit porad svou. Pisu jen s dovolenim za mody.

No Radare, upřímně, myslím, že mezi moje silný stránky patří právě hledání spojitostí, výhled do budoucna, hledání možných rizik, atd. ale určitě a zcela jistě mezi ně nepatří trpělivost a polykání hořkých slin. Já netvrdím, že bych svedl dokola radit na ty samé blbé otázky. Proto jsem taky nepsal, že jsou všichni špatní, žádal jsem, jestli by se tu lidé mohli zamyslet nad tím, k čemu to podle mě vede.

Bohužel talent mám spíš na to, že i když začnu mile, tak se to zvrhne v hádku, jooo, to mi jde, ani nevím jak :(

To myslim zvladam taky, kdyz vim ze bych byl moc hustej, tak radsi nepisu nic, ale nekdy si taky rypnu. Blbost do nekonecna trpet proste nelze. Chapu co chces rict, ale tak to proste nejde. To by vsichni museli byt Dalajlama. :-) Kazdemu co mu nalezi. Rekl bych, ze kazdemu se rady dostane, pokud o ni opravdu stoji. A ty bys to mohl zkusit.. ;-)