Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Plusy a mínusy různých zdrojů UVB pro plazy?

Zdravím všechny,
měl bych pár otázek k UVB zdrojům, na něž se mi nepodařilo najít odpověď ani na internetu, ani při hledání v archivu poradny (zde jsem našel článek o měření některých zdrojů z roku 2008, neodpověděl však na všechny moje dotazy).
Uvažuju o chamaleonovi pardálím a zejména řeším, jaký zdroj UV záření použít. Řekněme, že k dispozici jsou tři kategorie - zářivky, kompaktní žárovky a výbojky.

První dotaz, který mám, jaká je životnost jednotlivých zdrojů, jak dlouho dokáží produkovat potřebné UVB?
Našel jsem informaci pouze u zářivek - 6 měsíců. Bohužel nevím, zda 6 měsíců nepřetržitého svícení nebo 6 měsíců svícení pouze po několik hodin denně. U kompaktek a výbojek se mi tu informaci nepodařilo dohledat.

Odhaduji, že nejlépe na tom budou výbojky. Kromě UV dodávají i kvalitní světlo s pěkným spektrem a hřejí - jediný zdroj tak pokryje tři potřebné atributy pro chov. Navíc údajně mohou svítit z větší vzdálenosti.
I tak - jakou máte zkušenost, jak dlouho je UVB produkováno? Dochází vůbec k úbytku UVB ve spektru výbojky, když je světlo emitováno na jiném principu (tj. bez luminiforu)?

Dál by mě zajímalo, jaké výbojky používáte, jaké byste doporučili (pokud byste je doporučili)? Nabídka na trhu je dnes dost široká a vybrat si není snadné. Také, používáte předřadníky prodávané výrobcem nebo si kupujete předřadník pro normální výbojky? Příklad: předřadník 70 W na Solar raptor výbojku stojí kolem 1500 korun. 70W elektronický předřadník se však dá pořídit už od nějakých 600 korun (jeden takový bez problémů používám u výbojky ve vitríně s rostlinami).
Také by mě zajímaly zkušenosti s lampou Terrasaur UVB Lamp 100W - údajně předřadník nepotřebuje.

Za konstruktivní rady a připomínky předem děkuji
Adam

Pokusím se to co nejlépe vysvětlit co možná nejpodrobněji.

Nejlepší varianta je opravdu UVB výbojka, která potřebuje k provozu onen předřadník. Osobně "originál" Solar raptor nepoužívám, protože je to v podstatě to samé s nálepkou a větší cenou. Vydává UVB záření i teplo i nějaké to světlo. Ikdyž je většinou potřeba ještě dosvítit lineární zářivkou. Výbojka se doporučuje měnit po cca 1 roce při svícení v intervalech 12 hodin. Není to však dogma, kterým se dá řídit. Jsou případy, kdy UVB záření dosahuje vysokých hodnot i po více než roce používání. Nejlepší je mít možnost si po roce používání výbojku "přeměřit". Pokud není možnost, raději vyměnit. Předřadník se již nemění.

Osobně používám výbojky značky Solar raptor. Mám s nimi dobré zkušenosti. Nicméně doporučují se i výbojky značky SunLux. S tou ale nemám osobní zkušenost.

Výbojka Terrasaur UVB Lamp 100W by předřadník opravdu neměla potřebovat, nicméně co jsem slyšel, tak výbojky bez předřadníku nejsou tak kvalitní jako s předřadníkem (co se týká produkce UVB záření a světla). Nicméně nemohu porovnat, také nemám osobní zkušenost.

Potom je druhá nejlepší varianta. UVB kompaktní zářivka. Ta vyzařuje pouze UVB. Doporučuje se měnit po cca 1/2 roce při svícení v intervalech 12 hodin. Opět platí stejné tvrzení jako u výbojky. Nejlépe přeměřit. V případě nemožnosti raději vyměnit. K té je potřeba ještě bodová žárovka pro teplo. Například tato. Nebo něco v tom smyslu, třeba s paticí GU10. Například tahle.

K oboum variantám bude zapotřebí ještě obyčejná lineární zářivka pro osvětlení.

Ještě je tu ta varianta UVB lineární zářivky. Ta se všeobecně nedoporučuje pro svůj nízký výdej UVB záření. Respektive dosah onoho UVB. Zvíře musí být do 10 cm od zdroje, aby to k něčemu bylo. Jinak se řeší stejně jako kompaktní zářivka (bodová žárovka pro výhřev a je dobrá i další lineární zářivka pro osvětlení).

Odkazy berte prosím jen jako názorné ukázky. Lze je pořídit i jinde a třeba i za jinou cenu. ;-)

Nejlepší varianta je opravdu UVB výbojka

Tady bych chtěla upozornit na to, že existujou zkušený chovatelé, který nemají zrovna u pardálů s výbojkama dobrý zkušenosti. Já mezi ně nepatřim (pardály máme pod kompaktama nebo lineárkama a zároveň znám lidi, co je pod výbojkama úspěšně chovaj), tak nechci zacházet do detailů a nechám tebe, aby sis to zkusil vyhledat (myslim, že se to určitě řešilo i tady na poradně). Jen jsem chtěla poukázat na to, že problematika výbojek není zrovna v případě pardálů uplně černobílá a názory na jejich vhodnost se v tomhle případě liší.

čo som pozeral na nete merania UVB tak zrovna tie Solar Raptor neboli moc vychválené. UVBm vraj vyžarujú v dosť úzkom kužele a smerom od stredu kužela nič moc. Naopak tam ako jedna z najlepších vyšla výbojka Arcadia D3 160W, ktorá nepotrebuje predradník, takže to trochu narúša teóriu že výbojky bez predradníka sú horšie ako tie s predradníkom. A teraz aby sa z toho laik vysomáril :)

výbojky Terrasaur jsem měl 3 ks a už nikdy více. Jedna svítila půl roku, druhou jsem vyměnil jelikož vydávala záření UVB pouze do jednoho bodu cca 1 cm a od tohoto bodu 10% výkon, ta třetí svítila 15 dní jeden den se po tříhodinovém blikání rozsvítila ale už bez UVb složky, pouze hřála topná spirála, UV odešlo. Měřák mám stejný jako ostatní chovatelé, a radši bych doporučil používat kvalitní Reptile kompakty.
Závěr....nejsem tak bohatý abych šetřil na levných pasvilech.

ja pouzivam u pardalu jak vybojky.. tak kompakty a i trubice..
vybojky mam u samců .. pouzivam sunluxky low uv( uz nelze sehnat)+ zarivky narva biovital, u samic mam reptiglo 5.0 kompakt 26w. +zarivku na dosvit + vyhrevku 20w patice gu10 .
u mladat mam reptigla .. dle velikostí ubikace.. 26 a 13w
a nad 6 odchovnama mam trubice t8 arcadia forest 5% uvb
neschledávam problém u zadneho zdroje.. ale urcite je spousta aspektu ktere muzou ohrozit zvire... staci obyc pletivo na stropu teraria.. pokud je z hliniku tak to nesezere moc vyzarovaneho uvb a pak to dava pecky.. kdezto kdyz se tam da obyc dratene pletivo tak to vyltruje cca 1/4 a uz to nedava takovy pecky..
reptigla menim cca po 8 mesicich .. je to vydet dle barvy svetla.. postupem casu svetlo zloutne.. a v ten moment menim

whatreptilesneed.htm

edit: v příloze je merení výbojky( pletivo 1x1 mm je hlinik a pletivo 3x3 je obyčejny pletivo z cernyho dratu)