Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ch. calyptratus, pitva-foto ( pro silnejsi povahy )

Zdravim chovatele. Behem jednoho dne mi uhynula samice jemenaka translucent piebald. Stara cca 5-6 mesicu . Chovam 5 dospelych chameleonu. Podminky maji vsichni stejny. Vetrani,osvetleni,prisun vitaminu vypniku, vse je bez problemu. Rozhodl jsem se pro pitvu, abych zjistil pricinu umrti. Z prvopocatku jsem si myslel , ze by se jednalo o zacpu. Po otevreni samice tuto pricinu zcela vylucuji. Streva mela temer prazdna. Nezdaji se mi jatra. Anatomii moc nerozumim proto se ptam vas zkusenejsich. Prikladam fotografie. Diky Kerik

Neřadím se mezi ty zkušenější, tak jen zhruba.
Granulomy na játrech mohou mít spoustu příčin - od virových přes bakteriální, houbové plus určitě nějaké další jako vrozené vady, cyrhóza jater,atd. Hlavní ale je, že jsou jen důsledkem skutečné příčiny smrti, ne příčinou.
Obávám se, že takto od počítače od oka vám asi nikdo neřekne, kvůli čemu zemřela ...

(PS: Kdyby někdo chtěl, můžu dát odkaz na Infectious disease and pathology of reptiles (Elliot R. Jacobson))

Diky za reakci. Dle meho nazoru se jedna o genetickou vadu. Bavil jsem se s chovstelem ktery dela tyhle strakaty jemenaky a rikal, ze jsou dost problematicky. Dokonce mi rikal, ze nejde porad krizit tyhle strakouse mezi sebou. Lepsi je kdyz strakatej samec napari normalni samici a pak se lihnou vice ci mene strakaty ale vicemene jsou mladata v poradku. Vim, ze takhle od pocitace je to skoro nemozne, urcit pricinu smrti. Jen je zarazejici, jak rychle to na ni prislo. Byla nejvetsi jedlik ze vsech chameleonu. Krmim svaby, cvrcky, sarancata, vse domaci neosizena produkce. Najednou ze dne na den, zapadle oci, kolabs a rychla smrt. Jeste jednou diky za vase reakce ;) ( prikladam foto ani ne dva tydny pred smrti )

No a nemohla to bejt prostě nějaká vrozená metabolická porucha? To by bylo, aby se u týhle přešlechtěný hrůzy (bože, jak to někdo může koupit:-/) neobjevil nějakej krypík... Pak mě napadá leda špatný dávkování vitaminů, nevhodná strava nebo špatný příjem vody, ale kdo ví...

ono těch možností, co to mohlo způsobit je celkem hafo, od infekcí různého původu až třeba po tu vrozenou poruchu. Takže určovat diagnózu je tak na křišťálovou kouli....ono dost lidí se hrne do toho pitvat si mršinky doma samo a stejně z toho pochopitelně nic nezjistí. Když už chovatel chce vědět příčinu úhynu, tak tu mršinku musí odnést někam, kde 1.budou vědět, na co v tom zvířeti koukají, 2.mají potřebné vybavení na odběr a kultivaci vzorků atd. Já některé mrtvolky nechávám pitvat na SVU a podle potřeby si u toho tam rovnou nechám udělat testy na podezřelé, třeba viry, bakteriální infekce atd. páč když si to řízneš doma, tak sice dejme tomu pokud tomu hovíš, tak uvidíš nějaké změny na orgánech jako třeba v tomhle případě, ale co to způsobilo už ne..Jako joo, pokud se jedná o tak markantní příčiny jako ucpání substrátem, retenci snůšky kvůli abnormálnímu vejci atd tak budiš, ale jinak bez možnosti rozboru vzorků a případných testů to je o ničem.

Pravda pravdouci. Nepoustel bych se do toho aniz bych nemel prave podezreni na to ucpani strev. Vim, ze bych stejne nic jineho nezjistil. Ted ale vim , ze o streva neslo ale problem byl v jatrech. Je nejaka moznost jak si nechat vysetrit ostatni zvirata na jatra ?

Na to jste přišel jak, že "problém byl v játrech" ?
Na játrech (mimo jiné) se dotyčný problém, ať už to bylo cokoli, pouze promítl. Resp. na vámi dodaných fotkách byl nejmarkantnější.
To je jako napsat, že když myši useknete hlavu, tak při pitvě zjistíte, že problém byl v krční páteři.

Pokud jste pitvu dělal ihned po úmrtí chameleona a poté ho dal do mrazáku, teoreticky by s pitvou zkušeným veterinářem neměl být problém - resp. s následným uděláním lab. testů (prosím někoho dalšího ať radši potvrdí).
A taky je tu možnost, že vám veterinář řekne pouze něco ve smyslu: chamík umřel na celkové selhání organismu... (teď vycházím z toho, že jste napsal, jak je to s jejich množením)

předchozí uživatel(ka) má pravdu- nález na orgánech je vždycky následek něčeho. A to něco obvykle bývá ta příčina úhynu. jenže z běžné pitvy doma se právě dají zjistit jen ty změny na orgánech, ale ne to, co je způsobilo, páč tam těch příčin, co mají stejné nebo hodně podobné projevy může být víc. Co se týče nějakého rozboru na játra, tak dal by se z nich odebrat bioptický vzorek atd, ale to si myslím nehrozí z více důvodů -jednak je to pro zvířata velké riziko a jednak to ani není nic levného. No a pak samozřejmě odběr a rozbor krve.

Jinak z mraženého kaddáveru se toho bohužel už zas tak moc nezjistí.