Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyšetření trusu na kokcídie - kde a jak

Rád bych nechal pro klid v duši vyšetřit trus od jedné vousatky na kokcídie. Jak je tohle vyšetření náročné, měla by to v pohodě zvládnout "libovolná" lepší veterina, nebo to chce někoho dostatečně zkušeného? Nemám představu - budu vděčen za relevantní rady.

Vím že tuším ExoMed zasílali sady na odběr a v ceně pak bylo vyšetření a zaslání výsledků, ale netuším jaká s nimi je zkušenost - a pokud je to standardní rozbor který by měl umět každý MVDr s potřebnou výbavou, zanesl bych to možná raději osobně tady někde u nás...

Pořídili jsme si 2 agamky, v 5ti měsících jedna přestala žrát a je taková "pomalá", parazitologie ukázala na roupy a kokcidie. Veterinář oběma agamkám dal Panacur na roupy, po 10ti dnech mají jít na druhou dávku a pak prý budem řešit kokcidie. Ovšem terárium máme s polystyrenovou stěnou, tak bych se chtěla zeptat na možnosti dezinfekce (spíš nějaký přípravek, nechce se mi pořizovat UVC zářič).

Jenom bych si ještě postěžovala, že mě docela překvapuje, že když jsem hledala informace o chovu agam předtím, než jsme si je pořídili, nikde jsem o tom neviděla zmínku (nakoukla jsem do literatury, prošla mnoho webů a blogů chovatelů). Pokud je stav opravdu takový, že chovatelé běžně mají nakažené agamy, mělo by se na to upozorňovat více viditelně. Já jsem chovala do teď jen hady a musím se přiznat, že mi tato nepříjemnost docela zkazila radost z agam, pač u veterináře jsme nechali už přes 5 tisíc (jedna agama dostala zánět do kloubu, je možné že to nějak souvisí s oslabením způsobeným parazity). Navíc je to umocněné tím, že nám chovatel dal 2 kluky místo 2 holek, ale to už je jiný příběh

Taky by mě zajímal nějaký ten čistič, ideálně dezinfekční sprej a pak větrání,jelikož jsme téměř ve stejné situaci. Terárium jsme čirou náhodou zrovna normálně vyčistili chlorem, tak bych ho rád ještě něčím vystříkal.