Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyšetření trusu na kokcídie - kde a jak

Rád bych nechal pro klid v duši vyšetřit trus od jedné vousatky na kokcídie. Jak je tohle vyšetření náročné, měla by to v pohodě zvládnout "libovolná" lepší veterina, nebo to chce někoho dostatečně zkušeného? Nemám představu - budu vděčen za relevantní rady.

Vím že tuším ExoMed zasílali sady na odběr a v ceně pak bylo vyšetření a zaslání výsledků, ale netuším jaká s nimi je zkušenost - a pokud je to standardní rozbor který by měl umět každý MVDr s potřebnou výbavou, zanesl bych to možná raději osobně tady někde u nás...

Vetsina veterinaru vzorky stejne odesila do externich laborek, ackoli treba zrovna v ExoMedu maji specialistu parazitologa, takze si vzorky na parazity delaji sami. Kokcidie ale patri pri diagnostice k tem jednoduzsim, takze verim, ze pokud veterinar uz nejake koprologicke vysetreni delal a s kokcidiemi typu isospora (o ktere Vam pravdepodobne jde predevsim) se setkal, tak by je poznat mel.

O roupech celkem nepochybuju, ty uz jsem u kteresi kdysi nasli, ale bylo mi receno ze radej neresit - pokud jich neni moc tak udajne nevadi a je to lepsi nechat tak nez zvire nejak trapit antivirotikami, nevim co je na tom pravdy.

Jinak teda resim spis problem jak odebrat vhodny vzorek, neb kdyz prijdu z prace tak spis uz najdu jen nejaky napul uschly piskem obaleny kakanec, to je myslim na nic...? Chtelo by to cerstvy, ale to abych sedel u terarka a cekal nez se agama vytentononc...

O roupech celkem nepochybuju, ty uz jsem u kteresi kdysi nasli, ale bylo mi receno ze radej neresit - pokud jich neni moc tak udajne nevadi a je to lepsi nechat tak nez zvire nejak trapit antivirotikami

Roup je oblý červ, ne virus, takže se zvířata případně odčerví a netřeba léčit antivirotiky :-) Jinak ano, hodně plazů má roupy a pokud jich není moc, tak s nimi nemají problém.

Ale je fakt, že sebrat čerstvý hovňous, když člověk nemůže sedět většinu času u ubikace je celkem problém. Někdy ale pomůže zvířata dobře nakrmit a pak je dát z terárka třeba do prázdné plastové krabice, ona se tam obvykle vykálí. Funguje to hlavně u zvířat, co nejsou běžně zvyklá na nějaké tahání a přendávání.

Tak info s vysledky:

Roupi - pozitivni vysledek (to jsem cekal)
Kokcidie (isospory) - taky pozitivni vysledek (to jsem necekal)

Lecba bude sulfoamidy (Sulfadimidin?) v davce 20mg pro 400g zvire/den, celkem 6 dni. Domluveno ze pro jistotu se preleci i ostatni. Udajne muze byt nektere ze zvirat dlouhodobe nositel aniz by melo problemy (potazmo - klidne to ted muzou mit vsechny), a problemy pak ma az nektere oslabene - coz je nas pripad, jde o toho naseho stareho samce. Spolecne s lecbou predokladam bude potreba i vyhodit substrat a vubec vse z terarka ven/dusledne uklidit atd.

Roupy neresime, udajne neni potreba. Jeste nalezena nehezka infekce v tlame, mohl by prej pomoct taky ten sulfadimidin, plus doporuceno pridavat vitamin C.

- co se tyce vyvarovani se necemu takovemu v budoucnu, predpokladam ze jedine u kazdeho noveho zvirete jeste v karantene nechat udelat rozbor kakance.

Měl jsem u 2 samic agam (P. vitticeps) pozitivní nález kokcídií Isospora amphibulori. Léčil jsem to roztokem Baycox a terárium jsem vystříkal přípravkem Kovi-X od Lucky Reptile http://www.akva-exo.cz/detail/teraristika/dezinfek ce/cistice/6203/[/url]. Už jsme nezaznamenal žádný problém a výsledky dalších rozborů byly negativní. Jinak nákazu jsem zjistil u zvířat náhodně po 4 letech chovu a už 2 roky jsou čisté. Baycox tedy mohu doporučit (našel bych zřejmě někde i dávkování, které jsem měl tehdy doporučené od veterináře z Exomedu z Německa), samozřejmě se musí přeléčit na dvakrát - tedy 2 dávky v odstupu od sebe. Substrát a tak bych vyházel a co půjde tak opláchl/otřel. Ten Kovi-X asi funguje, ale děsně smrdí a skoro se nedá vyvětrat, když se ho dá hodně.

Lucifere, urcite napis "Ctvercovy1", kokcidie u agam resi na celkem vysoky urovni, napsala o tom i nejaky clanky a se Slobodou z Exomedu zkousela nejakej jednorazovej preparat,kterej by mel byt mnohem setrnejsi nez ruzny Baycoxy apod. plus ma dost vychytany moznosti dezinfekce terarka,nasledny hygieny,karanteny obecne apod...

Já jsem řešila rozbory s Janou Bulantovou a terapii právě s Exomedem. Co jsem pátrala po zkušenostech ostatních, tak klasická léčba bycoxem, kdy se podává léčivo několikrát s odstupem x dnů byla někdy problematická. Docházelo k oslabení organismu, poškození ledvin a pár agam mých známých po té léčbě dokonce uhynulo (většinou se nejednalo o dospělce). Exomed právě nabízí jednorázovou léčbu, která je šetrná a opravdu zabírá. Mám odzkoušeno na vlastních zvířatech a spoustu referencí od jiných chovatelů. Po konzultaci jsou ochotni léčivo poslat poštou, takže bych asi volila tuto cestu. Je ale nutné během léčby dodržet striktní hygienu a dobře asanovat prostředí a všechny pomůcky. Během léčby je taky nutné po každém vyprázdnění desinfikovat nejen karanténu, ale taky tělo agamy. Je to trochu drbačka, ale při chovu několika agam se to dá zvládnout v pohodě. Horší jsou velkochovy.. Tam to chovatelé neřeší a radši tvrdí, že isospora je v podstatě komenzál :-)Na mém webu mám rozpracovaný článek na to téma. Není to ještě komplet, ale zrovna ty isospory jsou kromě doplnění fotek v podstatě hotové - http://www.zelvyctvercova.com/cs/43-veterinarni-pr oblemy/90-nejcastejsi-parazitozy-u-agam-vousatych. html

Jinak ještě doplním jednu čerstvou zkušenost.. Co jsem kupovala agamy, tak měly isospory vždy bez vyjímky. S tím jsem se nějak smířila a vím, že každou novou agamu musím dát do karantény a po vyšetření trusu přeléčit. Teď jsem si z Hammu přivezla agamu od hodně známého německého chovatele za několik set euro a čekala jsem opět stejnou diagnózu - isospory, roupy. Málem mě trefil šlak, když mi Jana Bulantová napsala, že má pravděpodobně i kryptosporidie. Nechala jsem udělat ještě opakovaný rozbor trusu a podezření se potvrdilo. V závěru protokolu bylo doslova napsáno - Doporučujeme utracení zvířete. Agama nejevila žádné známky nějakého oslabení kromě toho, že by na svůj věk mohla být o něco větší. Naštěstí se mi ji podařilo reklamovat, ale nechci ani domyslet co by se stalo, kdybych to zvíře nedala do karantény a nedodržela striktní hygienu..

Jestli chceš slyšet můj názor, tak já bych to nedala. Podle mě naprosto zbytečně přemrštěná dávka, když existují šetrnější způsoby. Co se týká roupů, tak jsem dlouho váhala jestli do toho jít.. Nakonec jsem přeléčila i ty, když už jsem měla "postavené" karantény. Je to 2 měsíce zpátky a na výsledek teprve čekám, takže já osobně zatím žádné závěry nejsem schopná říct. Každopádně jestli řešit, tak určitě ne hned dohromady s antikokcidikem, i když to možná běžný veterinář (neodborník na plazy) doporučí.

Tak ještě upřesním co jsem měl původně jen telefonicky:

Nález: Oxyuris sp.
Nález: Isospora ampibiluri

předepsaná léčba: Sulfaclozinum natricum Monohydricum 1.0 (ESB3 Bio 300mg/g)
- dávka pro 400g zvíře 20 mg 1x denně po dobu 6 dní.

Doteď jsem uklízel terárko, je to v mezích možností dočista do čista, next level by už byl jen rozřezat a spálit. Má z toho teda kluk takový holobyt - žádný substrát, jen čisté lino a kámen na výhřev. Co bylo v terárku asi pak vypeču v troubě. Víte někdo jaká teplota stačí na likvidaci těch potvor?

fenem na plny vykon.

Nestačí, leda bys fénoval 1/2 hodiny na jedeno místo ;-), mne se osvědčilo terko zaizolovat (polyš, deky, pořádně utěsnit) a pustit v něm pár set watové topení, s termostatem na 80°C (pokud tam máš polyš, tak víc raději ne) klidně na 12-24hod, trvá docela dlouho, než se komplet prohřeje. Pokud máš čas na větrání, tak ho před tím vystříkat chloraminem a virkonem. Nedělám si iluze, že i po tomhle zákroku, zůstane dokonale čistý, ale víc už udělat nelze.

Jo, tohle ESB používám taky, je dobré a šetrné. Akorát ho dávám v napájecí vodě v množství určeném pro kuřata, protože to vesměs používám u plazů s malou hmotností a nekontaktní povahou, kdy neznám přesně jejich hmotnost. Dávku, která tak vychází na plazíka s určitou hmotností bych musela vypočítat. Co se týče desinfekce vybavení, tak funguje naložit ho přez noc do octa -kokcidie jednak nerady kyselé, navíc ten ocet uvolní různé usazeniny- omýt a pak ještě za mokra vypéct v troubě. Já troubu normálně nastavim na 250°C a nechám to tam až "do horka" a vyschnutí. Nějakou exaktní vědu z toho nedělám a funguje to taky :-)

Pořídili jsme si 2 agamky, v 5ti měsících jedna přestala žrát a je taková "pomalá", parazitologie ukázala na roupy a kokcidie. Veterinář oběma agamkám dal Panacur na roupy, po 10ti dnech mají jít na druhou dávku a pak prý budem řešit kokcidie. Ovšem terárium máme s polystyrenovou stěnou, tak bych se chtěla zeptat na možnosti dezinfekce (spíš nějaký přípravek, nechce se mi pořizovat UVC zářič).

Jenom bych si ještě postěžovala, že mě docela překvapuje, že když jsem hledala informace o chovu agam předtím, než jsme si je pořídili, nikde jsem o tom neviděla zmínku (nakoukla jsem do literatury, prošla mnoho webů a blogů chovatelů). Pokud je stav opravdu takový, že chovatelé běžně mají nakažené agamy, mělo by se na to upozorňovat více viditelně. Já jsem chovala do teď jen hady a musím se přiznat, že mi tato nepříjemnost docela zkazila radost z agam, pač u veterináře jsme nechali už přes 5 tisíc (jedna agama dostala zánět do kloubu, je možné že to nějak souvisí s oslabením způsobeným parazity). Navíc je to umocněné tím, že nám chovatel dal 2 kluky místo 2 holek, ale to už je jiný příběh

mělo by se na to upozorňovat více viditelně

Ale kdo by na to podle tebe měl upozorňovat, když i většina chovatelů tenhle problém pořád ignoruje?

Na druhou stranu bych řekla, že se informovaost v tomhle ohledu v poslední době dost zlepšila, halvně díky MVDr. Slobodovi z Exomedu a třeba i díky Míše - Čtvercový..

Chci se zaptat Vás zkušenějších chovatelů vousatek; jak moc ohrožují tyto kokcídie (u vousatek běžně zjišťované) jiné druhy plazů? Máte někdo zkušenost s přenosem těchto parazitů z vousatek třeba na hady:?:, nebo i jiné druhy ještěrů? Nebo je to obdobné jako u calyptrátů, kde se má údajně jednat o kokcidie pro calyptráty specifické. Předem díky za každou odpověď, popř. názor.

Taky by mě zajímal nějaký ten čistič, ideálně dezinfekční sprej a pak větrání,jelikož jsme téměř ve stejné situaci. Terárium jsme čirou náhodou zrovna normálně vyčistili chlorem, tak bych ho rád ještě něčím vystříkal.