Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Terárium pro želvu

Ahoj, v budoucnu bych si chtěl pořídit želvu - napadlo mě udělat terárium ze staré skříňky - nad ní je ale další, používaná skříňka - stačilo by větrání celým předkem, kdy by bylo jen vespod dřevo, aby želva nevylezla? Nebo musí být větrání na dvou stranách? A kdyby, co předkem a třeba dírou v boku?
Děkuji za odpovědi
A napadlo mě, že bych třeba želvě ten předek nechával otevřený, když jsem doma, aby se mohla „proběhnout“.
Ještě nevím, jakou želvu přesně, ale líbila se mi zelenavá. Zatím ale koukám jen po obrázcích.

Dobrej začátek, kolega je zrovna kapacita přes želvy, tak by si to chtělo ho spíše předcházet :)

Ale k tématu. Želvy, ač tak působí, jsou na chov docela náročné, respektive je nutno bezpodmínečně splnit určité podmínky. Jejich nevýhoda je, že jsou schopné dlouhodobě přežívat v naprosto nevyhovujících podmínkách. Vaše "aby se mohla proběhnout" svědčí, dle mého názoru nechovatele želv, o tom, že nemáte ještě načteno, nastudováno, promyšleno. Neberte to špatně, vedlo by to pouze k vašemu zklamání a smutku a želvě ke zdravotním potížím.

Jak velké plánujete to "terárium"?
Jaké UV?
A to ještě nebudete mít želvu doma a tohle musí být ok.

solidus

Tohle je české jméno. Ty neuznávám. Ale žádný strach, obvykle se zbytečně neurážím (ad solidus).
Budiž, řekněme, že by šlo o Testudo hermanni boetgeri, asi nejběžnější možnost.
Pro ty je optimální uspořádání, pro které se vžil termín "želví stůl" (Tortoise table pro "strejdu googla"), tedy shora zcela otevřené terárium s osvětlením UV-B výbojkou - leckde se dá najít vhodný typ pro vhodný rozměr, protože nejsem limitovaný zákazem reklam, doporučím třeba firmu Robimaus (www.robimaus.cz).
Co se použití dřeva týká, v principu je možné, jen vzhledem k nutnosti vlhkého až mokrého substrátu v části terária bych doporučil dřevo předem aspoň 3-krát 4-krát přelakovat epoxidovým lakem (takhle se kdysi dělávala dřevěná akvária), pak po vytvrzení vymýt octem. Obecně se za minimum pro jednu dospělou želvu do velikosti 30 cm bere půl čtverečního metru plochy terária (bez započtení plochy misek na jídlo a vodu), na každou další cca třetinu čtverečného metru.

Já se zas prd vyznám v latině ;-) Ale tak snad si rozumíme :-D
Říkal jsem si, jestli by dolů, kde bude substrát, nešla dát „mistička“ z lina - nepropouštělo by to a neplesnivělo.
A když tedy stačí otevření shora, stačí stejně tak otevření zpředu? Mám malý pokoj a tak by bylo fajn, kdyby terárium nemuselo zabírat celý sloupec prostoru, ale mohla by na něm být dál ta skříňka (na které je televize, takže otočit pořadí skříněk a otevřít strop nejde). Samozřejmě, pokud je to blbost, tak to nebudu přese všechno dělat, proto se tu na to ptám.
UVB stačí nejsilnější reptiglo pověšené nízko+žárovka nebo nějaký raptor?
Dík

Pod sebelépe přilepené lino se časem dostane voda. Nejde o otevírání zhora ale o větrání shora. Asi by šlo nějak uzpůsobit tak, že by nad teráriem (tak aspoň 20 cm volný "průfučný" prostor) byla skříňka s úchytem na výbojku - pro dospělou evropskou suchozemku to bude tu výbojku chtít, mládě by (možná) vystačilo na čas se správně umístěnou zářivkou - ReptiGlo je obecně ta horší možnost, podstatně lepší jsou Narva ReptiLight, Sylvania ReptiStar nebo Arcadia Desert Reptile či Euro Range Desert, možná taky Lucky Reptile nebo ZOO Med ReptiSun.
Latina má jednu podstatnou výhodu, je pro Němce srozumitelnější označení Testudo marginata, než pro našince třeba Die Breitrandschildkröte...

Já nějak nechápu, co máte se solidusem za problém.
Zeptal jsem se jen na jednu informaci, na kterou jsem chtěl odpověď. Nikde jsem nepsal, že si nenastuduju informace, nikde jsem nepsal, že to zvíře bude celoživotně na 0,5 m2, nikde jsem nepsal, že nemám možnost venkovního výběhu, atd atd...

Nějak si nedokážu představit tenhle rozhovor naživo. Jdeš se zeptat odborníka na jednu jedinou informaci. A on ti řekne, že není vhodné chovat Testuda doma na 0,5m2 a ty mu na to řekneš "co máš za problém"? :-) To asi ne, ne? :-) Anonymita internetu je prima věc :)

Přečetl jsem si po sobě svůj první příspěvek a neshledávám na něm nic závadného, problematického, útočného, ani jinak tě osočujícího. Naopak se musím pochválit, že jsem to napsal velice pěkně a myslím, že vše jsou pravdivé informace :-) Chceš mít radost z želvy a ona hezký život, tak co máš za problém?

Odpovídáte, jak kdyby větrání bylo jediné, o co se budu kdy zajímat.
Přito první musím vědět, jestli mám zvíře kam dát, pak budu zjišťovat, co vše potřebuje a pak si ho pořídím. Mít vše o zvířeti nastudované a zjistit, že ho nemohu dát tam, kam jsem chtěl, by bylo docela frustrující.

Napsal jsem to blbě - otevření = prostor bez zakrytí, tudíž větrání.
Takže to tím předkem nejde. No pak je to asi v pytli, protože jinam to nevymyslím...
Ale já nejsem Němec :-D
Ty co jsi vyjmenoval, jsou lepší co se želv týče nebo obecně všech plazů?

asi takhle, tam je mezi volným stropem a "větráním zpředu" jeden velký rozdíl a má ho na svědomí fyzika. Ubikace, která (při určité výšce a ploše dna samože) má celý volný strop a jsou v ní běžně umístěná světla a vytápění mnohem lépe větrá a mění se tam vzduch, než pokud je strop plný (a tudíž teplo nemůže volně unikat nahoru) a je volná jenom přední stěna. Prostě v takové ubikaci je pro zvíře mnohem horší mikroklima.

další věc je to umístění pod televizí. tam by v podstatě neměla být umístěná ubikace s žádným zvířetem, protože zvířata jsou citlivá na drobné vibrace a různé zvuky, které tTV produkuje a my je třeba vůbec už ani nevnímáme (nebo si toho nejsme vědomi), ale zvířata ano a stresuje je to. takže za mě- terárko s čímkoliv bych do zvoleného prostoru vůbec nedávala.

ono to, že to tak lidé mají neznamená, že je to OK..pokud má petkař nějaké "salámistické" druhy (což je nutno přiznat většina běžně chovaných druhů, které si lidé pořizují jako pet), tak si na nich většinou příznaků stresu nevšimne - jednak to jsou vesměs hodně odolná zvířata a jednak to většinou ani nepozná. To ale neznamená, že jim to nevadí...v okamžiku, kdy tak někdo zkusí chovat nějaký citlivější druh to ovšem může být důvod neúspěchu v chovu.

Ahoj, tak znovu já - můžete mi poradit, jaká se u nás prodává nejmenší suchozemská želvička (cenově do 3000,-)? Aby jí stačilo těch cca 100*50 a při hezkém počasí „procházka“ na dvoře.
U jednoho z vás na stránkách jsem četl, že je lepší pořídit želvičky dvě - že jsou od malička spolu, tak aby nebyly ve stresu, že jsou samy - v tom případě jak velký stůl, aby tam mohli být dvě dospělé želvy? Nebo je možné si to nějak spočítat? Jako třeba délka želvy krát čtyři je nejmenší možný rozměr delší strany stolu. A ještě - jak vysoké mají být boky stolu, aby nemohla přelézt a spadnout?
A ještě se chci zeptat ze zvědavosti - na burze jsem teď viděl vodní želvičky imitující list, čumáček měli podobný kajmance. Nevíte, co je to za druh? Zaujalo mě, že se želva takhle maskuje...

ryby se se želvama chovat dají, ikdyž želvy tu a tam nějakou uloví. Ale Ancistruse k nim zrovna nedávej, a to hned z několika důvodů...jednak Ancistrusi potřebují skutečně čistou, dobře okysličenou a nejlépe proudící vodu- což v nádržích s želvami zrovna moc nebývá- a navíc jsou poměrně pomalí, takže pro želvu snadná kořist. Jenže zároveň kořist, která vztyčí ostny a zasekne se želvě v tlamě, takže dojde ke zranění jak ryby, tak želvy ;-). Ve velkých nádržích se dají použít třeba gibbicepsi, ti jsou velcí, opancéřovaní a želvy už tolik jako kořist nerajcují.

v nádrži s korytnačkou mám čistú, okysličenú a prúdiacu vodu (výkonný filter). Korytnačka si tam dlhodobo žije nadpomery... :) Keďže je tam dosť miest, tak by som tam chcel nejaké ryby. Najlepšie také, čo aj trochu pomáhajú s čistením akvárka. Myslel som, že ancistrusky by sa dokázali ochrániť pred korytnačkou... Inak Ancistrusky nie sú také pomalé ako by sa mohlo zdať, vedia veľmi rýchlo plávať keď treba.

Gibicepsi sú príliš veľké, zas až také veľké akvárium moja korytnačka nemá.

Budem musieť o tom pouvažovať, ktoré ryby by boli vhodné, nakoniec tam dám gupky a bude pokoj. :)))

No já chovala jak Ancistruse, tak nádherňačky, takže vim, jak na tom oba druhy jsou. Ancistrusi nejsou dost rychlí na to, aby je želva nechytla a ta je dost blbá na to, aby je chytla a zkoušela sežrat. A oni se jí pak ostnama šprajcli v tlamce. Jednou mi k želvám přeskočil pancéřníček a zapíchnutého 3 ploutvema ho vyndat vyděšené želvě z huby byl skoro nadlidský výkon.