Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem alergie u morčat

Ahoj, moje morčátko má nejspíš alergii na piliny, všimla jsem si to až ted, tak jsem mu vyměnila podestýlku. Ale jak ho svěděla pokožka, škrabkal se docela dost a ma od toho škrábání stroubky na tělíčku. K veterinářovi jít zatím nechci, ale potřebuji jen poradit nějaký mastičky, koupele či podobně volně prodejné v lékárně na sklidnění a vyléčení ranek. Děkuji

Tak pokud to je opravdu alergie na hobliny a ne třeba nějací ektoparazité, tak bude uplně stačit odstranit hobliny a mít morče holt na něčem jiném. Lidé morčata alergiky většinou mají třeba na látkových plenách, kukuřičné nebo papírové podestýlce atd. A na zklidnění kůže morče vykoupat v heřmánkovém odvaru a případně hodně rozdrbaná místa máznout třeba měsíčkovou nebo konopnou mastí.

Ale pokud se to po výměně podestýlky rychle nezlepší, tak to asi nebude alergií a bude potřeba návštěva veterináře.

Dobrý den.
A nemůže se jednat o plíseň? Už jsem měla alergie u skinníků a nikdy se tak nedrbali, že by měli na kůži strupy. Vždy kůže jen zrudla, udělali se na ní takové pupínky/puchýřky a ba naopak byla velice citlivá na dotek, takže nejenom, že se morčata neškrábali, ani jim nebylo příjemné, když jsem na ně chytala já, nebo veterinář. Pokud to ale bude alergie, tak musíte k veterináři, tak jak tak a to nejlépe, okamžitě. Musí dostat ATB (Borgal, Enrogal + probiotika a antibiotickou mastičku Panolog). Samo se z toho nedostane a pokud vám na morčátku záleží, tak mu snad pomůžete.
Podle popisu mi ale příjde, že se spíše jedná o plíseň. Na tu doporučuji koupele v Medivetu či Imaverolu a mastičku Canesten. Plíseň je velice nepříjemné kožní onemocnění, kde se morčátko takřka nepřetržitě drbe a na postižených místech se tvoří krvavé strupy ve tvaru kolečka. Většinou se plíseň dělá na hlavě - nosu, okolo očí, na uších, nebo u zadečku či jinde. A pozor, plíseň je přenosná i na člověka.
http://mownhay.websnadno.cz/nevite_si_rady/plisen. jpg
http://files.nasemorce.webnode.cz/200002942-f30dff 408a/pl.JPG
Každopádně vám přeji, aby se vám morčátko rychle uzdravilo!

prosimtebe, co to tu meleš? Ty si tady tahle pleskneš diagnózu a léčení u zvířete, které jsi ani neviděla, na základě něčeho napsaného a na základě toho, žes měla u svého zvířete nějaké příznaky nějak léčené. Jenže než se zvíře začne léčit, tak je nejdřív potřeba zjistit, co mu je a podle toho ho potom léčit. A řada potíží má podobné nebo stejné příznaky, ale léčba pokus-omyl na základě "možná to je něco" nadělá víc škody než užitku. takže se příště rači zdrž těhle vyřknutí diagnózy a léčby, bude to prospěšnější ;-) .

Pokud to ale bude alergie, tak musíte k veterináři, tak jak tak a to nejlépe, okamžitě. Musí dostat ATB (Borgal, Enrogal + probiotika a antibiotickou mastičku Panolog). Samo se z toho nedostane a pokud vám na morčátku záleží, tak mu snad pomůžete.

proč by morče na alergii mělo dostávat ATB ?! Alergie je reakce organismu na látku, která se "nelíbí" jeho imunitě a ta na ni reaguje nadměrným způsobem. A když se alergen odstraní, tak ve většině případů příznaky rychle zmizí, pokud se opravdu jedná o alergii. A netřeba zvířeti ještě rozesírat imunitu aplikací antibiotik, to by bylo jenom v případě, že by se k následkům alergie ještě přidružil silnější bakteriální zánět atd. Ale to je potom zase na zvážení veterináře, který to zvíře uvidí.

A pokud to není alergie a potíže přetrvají i po odstranění alergenu a zklidnění postižených míst, tak bude potřeba návštěva veterináře, který zvíře prohlédne a případně provede seškrab a rozbor z postižených míst. Protože krom plísně to mohou být i ektoparaziti atd, třeba svrab. A následná léčba se potom provede na základě rozhodnutí veterináře podle zjištěných výsledků.

Není to žádný výkřik diagnozy, ale zkušenosti které jsem si v chovu za 7 let zažila. Myslím si, že každý má právo na vlastní názor a proto jsem tu zdělila moje podezření a také léčiva, jak je veterinářka léčila. U nás to bylo z toho důvodu, že na mladého skinníka kapla voda z napáječky, kde byl Acidomid. I když jsme alergen odstranili, věř mi, že to samo neodeznělo :) Morčátko bylo takové bez nálady a kůže byla velice citlivá a rudá. Sama veterinářka taky usoudila, že to je alergie právě na Acidomid. A atb bylo nezbytné. Nepamatuji si, ale je možné, že tam měl už nějaký zánět. Vy jste se již s alergií u morčat setkal?
Pokud se ale drbe, tak si podle mě nemyslím, že to bude alergie. A svrab se většinou projevuje jakoby "suchá kůže" a takové šupinky, tam zase nejsou stroupky...
Taky doporučuji kultivaci na plíseň. Veterinář udělá u skinníka stěr, nebo u chlupáče na postiženém místě vytrhne trs chlupů a dá vzorek na živnou půdu. Pokud se jedná o plíseň, tak do 7 dnů tam vyroste hezká plíseň, pokud ne, tak to plíseň není. Na plíseň jsou prý taky dobré koupele v Chytré houbě (Ecosin). Taky jsem teď měla jednoho staršího samečka na této kultivaci. Najednou mu začali vypadávat chlupy na zádech, je v kleci u samiček a všechny jsou zdravé. Veterinářka nám potvrdila (to co jsem si myslela už od začátku), že je to hormonálního původu. Test na plíseň byl negativní. Ale atb taky dostal, jelikož už měl na kůži infekci (nebo zánět, teď přesně nevím).
Tak se mějte krásně ;-)

Asi takhle- ono je hezké, že jsi zapálená začínající chovatelka. Ale než získáš potřebné zkušenosti, na základě kterých časem zjistíš, že ne všechno je tak černobílé jak to může vypadat, tak se prosím zdrž rad a vyřkávání diagnóz. Před rokem jsi se tu snažila odčervovat rosničky s cvrččími vajíčky v trusu.

U nás to bylo z toho důvodu, že na mladého skinníka kapla voda z napáječky, kde byl Acidomid.

:) Morčátko bylo takové bez nálady a kůže byla velice citlivá a rudá. Sama veterinářka taky usoudila, že to je alergie právě na Acidomid. A atb bylo nezbytné.

ta samá veterinářka, co ti doporučila odčervit ta cvrččí vajíčka? Potom by to moc nepřekvapilo. Pokud morčata pijí vodu s Acidomidem a potíže nemají, tak na něj ani nemají alergii. Ale Acidomid je koncentrát několika organických kyselin a pokud se dostane na citlivější kůži, která proti němu na rozdíl od sliznic trávicího traktu nemá přirozenou obrannou bariéru, tak ji dokáže slušně poleptat. Vím z vlastní zkušenosti. A na tom poleptaném místě se potom může rozjet bakteriální infekce, kterou už bude potřeba přeléčit. A s alergií to nemusí mít vůbec nic polečného, tož tak ;-)

Byl to mladý vrh skinníčků, měli asi tak 3 týdny a Acidomid dostali poprvé. Nejsem začínající chovatelka, ale chovám morčátka již 7 rokem, projela jsem 14x abecedou vrhů a mám bronzové ocenění chs a (zatím neofociální) stříbrné ocenění chs (což znamená 10 Šampionů) :-D Takže asi tak...
S těmi rosnicemi to bylo něco úplně jiného. Měla jsem je chvíli a prostě jsem se lekla, že to jsou červí vajíčka. A pro jistotu byli odčervení Panacurem. Nebo podle tebe je lepší si nechat doma v chovu začervené jedince? :-p Stejně tak jako zachráněná koťátka jsme odčervili, tak se podle mě musí odčervovat i žáby, které jsou chyceny v přírodě. Je všeobecně známo, že většina importovaných a chycených zvířat z přírody ty parazity prostě má a právě, že se doporučuje je hned odčervit. A tyto rosnice pocházeli právě z importu a odchytu.

A pro jistotu byli odčervení Panacurem. Nebo podle tebe je lepší si nechat doma v chovu začervené jedince? Stejně tak jako zachráněná koťátka jsme odčervili, tak se podle mě musí odčervovat i žáby, které jsou chyceny v přírodě.

nemůžeš srovnávat savce, plazy a už vůbec ne obojživelníky. Ty druhy co máš jsou zrovna hodně tvrdé, ale jen o trochu citlivější zvířata (byť i třeba stejného, jinak dost odolného druhu, ale třeba více oslabené importem) bys tím zabila. Víc jsem ti k tomu tenkrát psala v tom dotyčném vlákně. Právě to, co tady tak po různu chrlíš dokazuje, že těch zkušeností si zrovna ještě moc nepobrala, tak prosím neraď ostatním, můžeš nadělat víc škody než užitku.

A to platí i o těch morčatech, ta se množí jak Indové, takže kolik jsi udělala vrhů a kolik máš bronzových ocenění neznamená, že rozumíš veterině. Nerozumíš, jak je vidět. Takže občas je užitečnější mlčet ;-)

Právě, že těmi odchovy - povedenými i nepovedenými porody, výhřezy pochvy/dělohy, potraty, císařskými řezy, záněty dělohy, mrtvičkami, abscesy, nádory (čili nemocemi a jejich léčení) a také umělým, nebo přirozeným odchovem miminek získá člověk ty nejcennější zkušenosti. Mysli si co chceš, já ti to brát nebudu. Rozhodně je vidět, že ty jsi ten nejchytřejší a když se ti něco, nebo někdo nelíbí hned je všechno špatně a pravdu máš jen ty.... Ani jsem se nedozvěděla, jak dlouho chováš morčata ty, kolik máš s mini zkušeností a kolik odchovů? Ale to je asi jedno, podle mě o nich nic nevíš, když si myslíš, že se při alergii škrábe a že jsou nenáročný na chov:-p Více se k této nesmyslné debatě nebudu vyjadřovat. Mě na mých zvířatech opravdu hodně záleží a nevím, jak dlouho nechala slečna morče bez pomoci. Já jdu k veterináři opravdu i s každou prkotinou, abych něco nezameškala. Snažila jsem se paní pomoci a podělit se co jsem si zažila já.
U nás se říkám, mluviti stříbro a mlčeti zlato :-D

Ale houby..rozhodně si nemyslím, že jsem ta nejchytřejší. A právě proto když si nejsem s něčím 100% jistá (což u zvířete, které jsem na živo neviděla a neznám, tak ani být nemůžu) tak buď mlčim, nebo hledám pravděpodobnost a zdržuji se vyřkávání diagnóz a léčebných postupů. Protože špatně zvolenou diagnózou a následnou léčbou se dá víc zkazit, než pomoct, viz ty žáby.

Jinak mám chovatelské zkušenosti s morčaty, potkany, dalšími drobnými savci a teraristikou přez 30let a ty odchovy + mláďata bych za tu dobu fakt nechtěla počítat. Měla jsem celkem dlouho i chovatelské stanice papírových morčat a potkanů, od doby, kdy se tu s tím začínalo. Což už nějaká ta chovatelská praxe je, + mám i nějaké to veterinární a biologické vzdělání, takže celkem vím, jak se které věci mají. Jak co se týče podobnosti příznaků u různých původců, tak i toho, co dokáže nevhodně zvolená léčba.

Kdyby jste se věnovala chovu čistokrevných morčat jako já, tak by jste poznala sama, že to není žádný med. Nemám o mnoho více zkušeností s nemocemi, než jiní chovatelé, které znám. Navíc s mrtvičkou jsem se setkala jen u 3 morčátek, absces a císařský řez jsem zažila jen 1x, takže některé nemoci se ani neopakovali. Morčátka, především ta přešlechtěná jsou hodně náchylná. Tím jsem chtěla vyjádřit, že chov není tak snadný jak tu Aurifer tvrdí. Ostatně můžete sami napsat nějakému zkušenějšímu chovateli morčátek a on vám to jistě potvrdí.
A pokud by jsem byla podle vás, tak nezkušená, rozhodně by mě nevolali majitelé cizích morčat o pomoc co mají dělat se svým morčátkem, které se škrábe a má kolečkovité strupy, nebo má výtok z nosu, nebo když má průjem, nebo když mu slzí očko. A to jim poradíme co si myslíme, že to je a co by na to mohlo zabrat a pochopitelně je ještě pošleme k veterináři, aby to viděl i odborník a mohl naordinovat správné léky. Taky najít veterináře přes morčata je fakt docela dřina a bohužel jich je tu poskvrnu. Takže já jsem ráda, že už 7 let chodím k výborným a zkušeným veterinářům (i přes morčata), kteří mi vždycky pomůžou. Už nám zachránili při operaci nejedno zvířátko. Víte, docela se tu množí takové situace, kdy si lidi nerozvážně pořídí morčátko (či jiné zvíře) za symbolickou cenu či jen zadarmo a pak když příjde nějaké onemocnění, tak se ho raději zbaví (vyhodí ven, darují hadovi..) než aby museli platit za veterináře. Je to bohužel smutná realita se kterou se setkávám i na morčecí diskuzi. Jsou to většinou ti, co chtějí nejvíce ušetřit (a takovýto lidé se nenajdou jen u morčat, ale i u ostatních zvířat). Ono, je fakt, že jsem morčátko neviděla (i fotka by pomohla), ale už podle příznaků onemocnění se dá ledasco odvodit. Já taky chovám zvířata už 19 let, takže nějakou praxi taky mám.
Víte co, necháme toho. Já odepsala Veronice co má problém s morčátkem, nechci tu vést zdlouhavé diskuze o tom kdo, co, jak dlouho chová a kolik s tím má zkušeností, na to aby mohl poradit.
Přeji všem hezký den. Neseďte doma, když je tak hezky, nebo běžte za zvířátky!

To, že dnešní přešlechtěná morčata/potkani/křečci/ a ostatně i vousatky, Ébéčka atd mají oproti těm původním nepřešlechtěným mnohem více potíží při odchovech, slabší imunitu a různé vrozené predispozice ke kde čemu atd, tak o tom žádná. Ale stejně to nemění nic na tom, že se to množí jak Indové, v porovnání s jinými zvířaty. Takže několikrát otočit abecedu ve vrzích nemá žádnou výpovědní hodnotu, kor když má dotyčná stanice třeba 50zvířat a víc, jak je v dnešní době celkem běžné.

Jak jsem psala výš, měla jsem CHS papírových hlodavců dost dlouho, od počátků chovu papírových hlodavců tady v ČR, takže vím z vlastní zkušenosti velice dobře, co to obnáší i neobnáší. A v té době byly zdravotní problémy u hlodavců a následná veterinární péče mnohem hůř známá, než v dnešní době. Kdy je ovšem obdobná situace jako tenkrát s hlodavci s terarijními zvířaty.

No podstatné asi je, že to může být prakticky cokoliv. Alergie, plíseň, svrab, všenky či jiní parazité. Nejdřív bych zjistila u veta příčinu než se pustím do nějakých koupelí a mastí. Jen si zjisti aby na té konkrétní veterině měli odborníka na malé savce.