Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyfrkávání soli u leguánků?

Ahoj, ten můj sameček má kolem nozder bílé usazeniny - je to sůl nebo taky nastydává? (Vím, že sůl vyfrkávají leguáni, ale nevím, na jakém principu a jestli to dělá ještě jiná ještěrka.) V článcích, které jsem si před jeho koupí přečetla, o tom nic nebylo, tak snad to budete vědět vy. Děkuji za odpověď

loading...

Líná huba, holé neštěstí ;-) Raději se zeptám zbytečně a udělám ze sebe blbečka, než abych něco neřešila a mohlo to být zrovna závažné.
A co říkáš na můj dotaz z jiného vlákna?

Hele a koupili byste mu teď společnost, když byl ve dvou klidnější, nebo mám raději počkat, když mi ta samička umřela? Ale když nemám desinfikovat terárko, tak se asi čekáním nic nevyřeší...

Koupit nebo nekoupit? Paní chovatelka říkala, že je lepší, když jsou spolu odmala, tak aby si pak zvykli, když bych čekala...

Konkrétně u S. cyanogenys je popisována dost velká vzájemná agresivita mezi malými sourozenci.
U svých odchovů jsem to sice nepozoroval (nebo ne v nějak větší míře). Takže to jestli budou spolu od mala nebude mít na jejich budoucí soužití žádnej (pozitivní) vliv. Není to tak, že si na sebe mláďata líp zvyknou. Dopárovat můžeš kdykoliv. Akorát si dej pozor aby případná nová zvířata nebyli samci. Dva samci se ti v období dospívání budou velice pravděpodobně řezat. A je jedno jestli spolu budou od mala nebo se k sobě dostanou až jako adulti.
Všechno tohle se dá bez problémů najít na netu. Nehledě na to, že problematika dopárování je obecně u všech ještěrů dost podobná. Takže při studiu se na to nedá nenarazit....

Jo, na netu jsem si pred porizenim cetla, ze jsou k sobe agresivni prvni tri mesice zivota. Ty takovou zkusenost nemas. A pani prodavajici mi zas rikala, ze si na sebe lip zvyknou, kdyz je sparuje od malicka. Tak sorry, ze jsemz tolika rozporuplnych informaci zmatena...

A proč jsi si pořídila něco,co ti způsobuje stres a o čem nic nevíš?Proč ses nenaučila teraristiku třeba na vousatce?Jak můžeš být zmatená,když ti Cejna napsal své zkušenosti asi před půl hodinou?Před tím jsi čerpala jen z toho co ti řekla paní...Myslím,že to zbytečně dramatizuješ a obávám se,že toto nejsou vhodné stránky k tomu,aby tě někdo litovat...K politování je spíš to,že si pořídíš zvíře,o kterém nic nevíš...Příště si pořid krokodýla a pak můžeš psát dotazy typu-A proč mě ukousl ruku,když jsem ho chtěla jen drbat za ušima???I když to zas nevím,jak bys to napsala......:-)

A pani prodavajici mi zas rikala, ze si na sebe lip zvyknou, kdyz je sparuje od malicka.

Ale paní prodávající ti taky předtím řekla mraky bludů, jak už jsi mohla zjistit. Ono co se týče toho paní prodávající, tak ono to, že někdo má od něčeho aktuálně mláďata nemusí znamenat, že o tom zvířeti taky něco ví. Protože se stává, že petkař bez větších znalostí pořídí zvířata a napářená samice mu porodí/hodí snůšku. A voilà, má mláďata na prodej, aniž by o chovu vůbec něco věděl.

Na rozdíl od třeba kolegy Cejny nebo mě, kteří jsme je fakt odchovali na zvířatech dlouhodobě v chovu.

Konkrétně u S. cyanogenys je popisována dost velká vzájemná agresivita mezi malými sourozenci

Já mám tuhle zkušenost naopak od více druhů leguánů, nejen Sceloporů ale i třeba od Tropidurů atd. Kde se pak v dospělosti naopak dá chovat spolu i víc samců, ale mláďata se prostě vzájemně nesnáší, zvlášť když jsou nestejně silná. O takových Ctenosaurách ani nemluvě, tam ta mláďata vytvoří takové skupinky nebo páry, co spolu pečou a šikanují ostatní. Jak haranti v mateřské školce. takže je pak potřeba podle toho rozdělit.

Jinak s tím ostatním souhlas, subadult/adult pár se dá sestavit kdykoliv a často podstatně snáz, než z mláďat. Protože u mláďat hraje roli vzájemná konkurence bez ohledu na pohlaví, ale u dospívajících/dospělých už je zase ta konkurenční rivalita tlumená touhou po rozmnožování.