Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon - kdy oddělat samce od samice?!

Zdravím,

mám dotaz na zkušenější chovatele. Právě nechávám prvně spářit chameleoní pár, samička má vytvořené folikuly a potřebuje oplodnit, což mi doporučil přímo prof. Knotek. Teď jsou dva dny spolu v teráriu. Včera celý den i dnes dopoledne byla samice klidná a se samcem se několikrát spářila. Dnes večer, když jsem přišla domů, samec se o spáření již nepokoušel, ale přesto ji po terárku pronásledoval, naparoval se a nahazoval barvičky :). Samice na něj při přiblížení syčela a mírně útočila, ale nijak mu neublížila. To samé však dělala předevčírem, když jsem je dala k sobě poprvé. Samice má pořád stejné zbarvení - pastelově zelenou s ne moc výraznými tmavšími puntíky (viz foto).

Jak poznám, že je samice oplodněná - zbarví se okamžitě do gravidních barev? Mám je už oddělit, když na samce doráží? Budu moc ráda, když poradíte, díky!

Pokud už jsou spolu dva dny, během kterejch se několikrát pářili, a samice už útočí, tak už bych je oddělila. Ale to, že nenahazuje gravidní barvy, je zvláštní.
Asi bych je dala od sebe a třeba za dva dny je zkusila k sobě dát znovu, a uvidíš, jaká bude reakce.

Btw. jak jsi zjistila, že samice má folikuly?

Ok, zkusím je oddělit a pak dát znovu k sobě. Možná už toho má holka plný zuby a chce si odpočinout, sameček je děsnej divoch :)

K těm folikulům: holka byla na rentgenu, kde to bylo krásně vidět. Je totiž celkem mladá - má teprve 6 měsíců a byla dost tlustá, tak jsem si nebyla jistá, jestli nečeká snůšku nebo co s ní je. Byl tam přímo profesor Knotek a vyjádřil se, že "ta je jasná", a že k ní mám dát samce. Folikuly by prý jinak mohly znekrotizovat.