Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem panacur pro zelvu

Dobry den,zajimalo by me,jestli mi veterinař zadal zpravne davkovani panacuru 2,5% a to timto zpusbem: 50mg/kg ,na 200g zelvu 0,4ml a hlavne po dobu 4 dnu....en nvim proc ctyri dny po sobe,kdyz se vsude docitam,ze az za 14 dni po prvni davce diky za odpovedi

Prosim o nazor, co byste delali Vy. Dekuji moc.
Dnes jsem na radu veterinare odcervila sva mladata (roupy). Jsou od prosince v novem velkem tera, za tu dobu jsem nasbirala tak cca 5 hovinek, zbytek udelali do vody pri koupeli. Hovinka jsem schopna do cca hodiny dvou vzdy uklidit.
Jak moc byste cistili terarium? Veterinar o vycisteni nic nemluvil. Samozrejme jsem umyla vse co slo - miska, kameny na krmeni. Co se substratem, taky vymenit nebo schrabnout vrstvy na povrchu? Nekde jsem cetla o proliti horkou vodou...
Trochu se mi pri predstave kompletni vymeny substratu trochu protaceji panenky :D :D
Diky moc za Vase rady a zkušenosti.

Zalezi, v jake fazi lecby byly zalvy prestehovany a jak dobre se lecba povedla. Pokud jsou zelvy bez roupu, z venkovniho prostredi je nechytnou (pokud nebudete trhat travu v zelvim vybehu). Pokud budete nechavat delat rozbor, urcite az ze vzorku nasbiranych minimalne 8 tydnu po podani posledni davky leciva. Jinak se muze stat, ze nove se vyvijejici cervi v zelvim streve jeste nejsou dospeli, nevylucuji vajicka a tudiz je vysetrujici clovek nema jak diagnostikovat.

Dekuji za zpravu ;)
Lecba zacala prave az mesic po prestehovani do noveho teraria. Proste blbec, mela jsem dat trus na rozbor daleko drive.
S veterinarem jsem domluvena na odcerveni 0 a 7. dni po odcerveni, pak za 14 dni trus na rozbor, ale chystam se ho dat jeste i pozdeji.
Trus sbiram okamzite i s kusy substratu. Kamen, na kterem maji krmeni desinfikuji kazdy vecer.
Zvazuju jeste porizeni UVC zarivky.

Takze jedina moznost, jak zelva chytla roupy je od puvodni majitelky? Mam jen tyto dve zelvy...

0 a 7. dni po odcerveni, pak za 14 dni trus na rozbor

jak jsem psala vyse - takhle brzo po lecbe jsou vysledky rozboru nepresvedcive a mohou byt falesne negativni diky tomu, ze se jiz ve strevech budou vyvijet mladi cervi, kteri jeste nekladou vajicka - tudiz neni mozno je v trusu diagnostikovat. Cili - takto brzky rozbor brat maximalne orientacne a nespolehat na jeho negativni vysledek.

Takze jedina moznost, jak zelva chytla roupy je od puvodni majitelky? Mam jen tyto dve zelvy...

Te to ta nejvice pravdepodobna moznost. Zelvi roupi (resp. jejich infekcni vajicka) se neobjevi nikde, kde se predtim nevyskytoval hostitel nebo jeho trus. Pokud u vas na mistech, kde v sezone trhate travu nekdo "venci" zelvy, nebo hnoji zahradu jejich trusem, neni vyloucen ani tento zdroj infekce. V kazdem pripade, roupi jsou velmi specificti pro sveho hostitele, takze treba lidi a zelvy maji roupy naprosto odlisnych druhu a nemohou se vyvijet u jinych, nez svych (nebo velmi blizce pribuznych) hostitelu. Mimochodem - rodove jmeno Passalurus v prispevku uzivatele "pribor" vyse take neodpovida zelvimu hostiteli. Jde o specifickeho roupa kraliciho. Ovsem, na fotce jsou vajicka, tvarove mnohem vice odpovidajici nekteremu z zelvich druhu jako jsou Alaeuris, Mehdiella nebo Thelandros.