Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem panacur pro zelvu

Dobry den,zajimalo by me,jestli mi veterinař zadal zpravne davkovani panacuru 2,5% a to timto zpusbem: 50mg/kg ,na 200g zelvu 0,4ml a hlavne po dobu 4 dnu....en nvim proc ctyri dny po sobe,kdyz se vsude docitam,ze az za 14 dni po prvni davce diky za odpovedi

Přesně tak, koprologie proběhla? Proti čemu ho chce použít? Na fotce jsou např. vejce roupa Passalurus spp. na 3 křížky, což je pro zdraví želvy téměř nezbytný. Většina vetů vidí tohle a okamžitě jedná, ono u psa by se řešily už 3 vajíčka na stejný zorný pole. Takže pozor... Ale nevylučuju tím,že Vaše želva třeba odčervit potřebuje.

Ono to je trochu jinak - mláďata mohou uhynout následkem roupů, ucpáním střeva, přitom dospělá želva to zvládne bez potíží. Ale měl jsem na mysli trochu něco jiného - osvědčené dávkování je 100 mg/kg želvy v jedné dávce, zopakovat po 6 a 12 týdnech. Mám vyzkoušeno, že želvy bez parazitických červů mohou žít docela dobře, možná by taková zvířata měla ale problém při jejich použití k reintrodukci.

Vĕřím, že při silném zamoření ucpání střeva hrozí, proto by mĕlo určitĕ předcházet vyšetření. O tom přežívání to bude taky asi relativní, šlo mi spíš o ta rozhodnutí veterinářů pejskařů. Taky to bude jiné u psa v domácnosti mezi lidmi nebo u želvy, pro kterou je to přirozené a vĕtšinou nehrozí nĕjaké riziko kontaminace. Veterináři v zoo témĕř u všech druhů řeší parazity, až po projevu klinických příznaků.

Ahoj .Petr60zelv to napsal velice správně nemá cenu to rozebírat.
Jen okrajově:nedá se zde na tomto foru někomu napsat=v ZOO to řeší ,až po projevu klinických příznaků.Čtou to začátečníci a potenciální budoucí chovatelé=v takovém případě je již mnohokrát pozdě.

Jinak pro zadavatele= ano tato dávka je pro většinu plazů(záleží ovšem na zamoření atd.)OK.

jsou různé způsoby+varianty =200g zvíře---min dávka=0,2ml=5mg
max dávka=0,4ml=10mg

Dávkovat lze=3-5 dní po sobě jdoucích.
A poté možnost opakování za 10-14 dní.

Ne, veřejnost nemusí na poradně jen přikyvovat a chválit, to by bylo jaksi zcela kontraproduktivní (neupozornit na nesmysl znemená, že takový nesmysl bude kolovat dál), háček je, že ani veřejnost nemusí být uspokojena, je-li podle názoru rádců a nebo moderátorů její příspěvek z nějakého důvodu problematický a sporný. A to zrovna nápad, že se mají želvy nechávat neodparazitované, dokud se u nich neprojeví příznaky nějakých potíží, je sporný.
Pokusím se vysvětlit proč, jak jen nejlépe dovedu - jde o čtenáře tohoto webu, část z nich je, řekněme že politicky korektně řečeno, alternativně inteligentní...;-) Mám na mysli ty blbce, co si koupí mládě pardálky importované z faremního chovu někde v Tramtárii a pak se následně diví, že zvíře "kejchne a zdechne", hlavně že ho přídili o pětistovku levněji. K tomu se ještě sluší připočíst nepoctivé (rozuměj vych.ané) prodejce, kteří taková mláďata prodají a tvrdí, že to není faremní import, ale vlastní odchov v Česku, eventuálně lidi, kteří vlastní odchovy drží takovým způsobem, že dochází k nakažení od rodičovských zvířat. Dnes se už jen relativně málo zvířat vozí dospělých, u kterých by se dalo o neodparazitovávání uvažovat, problém jsou právě ta mláďata, která mezi želvami na burze tvoří nějakých 80 %. Pokud jsou mláďata zaparazitována, může být čas mezi momentem, kdy se na zvířeti projeví příznaky natolik viditelně, že si jich všimne i laik a mezi momentem, kdy už mládě cestuje do popelnice/formalínu/někam vožírat kytičkám kořínky už může být svinsky krátká - tedy nemusí být čas vyhledat veterináře (a ten to pochopitelně může doku.vit, jde-li o čistě pséko-kočičího) a začít léčit. Proto konkrétně u mláďat se domnívám, že čas na odparazitování je v momentě, kdy se paraziti objeví. Ano, jsou nepochybně horší neřádi, než roupi rodu Passalurus, namátkou Hexamita parva, prvok ničící ledviny nebo některé kmeny Entamoeba invadens, obrazně to lze ale přirovnat k rozdílu, když někoho vezmeš po hlavě kladivem nebo sekerou. Při malém úderu (malé zamoření) nadělá rána sekerou větší škody, při dostatečně velkém úderu už je to majiteli té lebeně srdečně jedno.
Doufám, že jsem odpověděl aspoň jakž takž uspokojivě.

však je jasné, že vy rádci a modi radíte vždy velice správnĕ. Jen nechápu, proč poznatek a příspĕvek kohokoli jiného je vždycky blbost a nemá cenu ho rozebírat. To smí veřejnost na poradnĕ jen přikyvovat a chválit

Ohledně MODů a RÁDCŮ, oni ten status nemají jen tak pro nic za nic. Vesměs to jsou opravdu hodně zkušení chovatelé, kteří ví celkem přesně, o čem píšou a proč to píšou.

veřejnost samozřejmě nemusí jen přikyvovat a chválit, o tom to není. Ale pokud veřejnost napíše nějakou polopravdu nebo dokonce kec, tak se pak nemůže divit, že se to výše psaní snaží uvézt na pravou míru napsáním tak, jak to v reálu je.

Jinak co se týče přístupu v různých zoo k tomu a onomu, tak jejich přístupy je lepší nechat těm zoologickým, než je zkoušet praktikovat v soukromém chovu a obzvláště, pokud se jedná o méně pokročilé chovatele nebo dokonce začátečníky a "petkaře".

Však samozřejmě, ani to nemělo znít tak ironicky, jak to nejspíš vypadalo. Bez modů a rádců by to tu nejspíš ani nefungovalo a většina z nich má bezpochyby víc zkušeností, než by člověk čekal. Jen mě lehce popudil ten komentář, že nemá cenu dál nic rozebírat nebo psát to a to. Jasně, zoo se začátečníkem asi porovnávat nebudeme, šlo spíš o to, že ta zvířata normálně fungují bez různých prevencí, které se praktikují v pet oblasti.

-> Petr60zelv: Děkuji za vyčerpávající odpověď. Nešlo mi o zpochybnění Vašich zkušeností, jen že jste sám napsal, že želva může po odčervení docela dobře žít. Přišlo mi jen trochu kontraproduktivní, odčervovat želvu bez provedení koprologie, ještě když se jedná o hermannku, která nejspíš z faremního odchovu z Tramtárie nebude, jak v případě Vámi uvedených pardálek. Ale bylo by to stále dokola, neznáme chovatele, ani chovné podmínky. Osobně bych si před podáním nějakých preparátů nechal želvy vyšetřit. Dalším faktem je, jestli želvu zabijou dříve parazité, přípravky naordinované veterináři nebo podmínky chovu, kdy je želva v krabici od bot položená vedle topení, takže teplo přece má, a světla má přece dost z okna a že má krunýř jako hopík je přece dobře, aspoň se jí při pádu ze stolu nic nestane. Bohužel s rostoucí poptávkou po terarijních zvířatech se s těmito případy setkáváme čím dál častěji, v tom případě asi nemá cenu rozmlouvat odparazitování, když chovatelé nejsou schopni zaplatit za vhodné osvětlení. To už ale odbočuji od tématu.
Omlouvám se, jestli moje příspěvky vůči Vám vyzněly nějak nevhodně, chtěl jsem jen rozvést situaci.

tak vysledek nekolik dni po podani je ten ze z zelvy vyelzla hromada roupu ,rekla bych ze trus byl tvoren jen roupi,zelva se vlastne celou dobu zdala lehci atd. takze byla odcervena tzv.preventivne,ale s uspechem. no preventivne vlastne az tak ne,pprotoze jsem pochyby mela uz pri porizeni zelvy.

Pro Pribor (Příbor?) Dodám, že v ZOO to neodparazitovávání funguje právě hlavně u dospělých zvířat a vzpomínám si, jak Petr Velenský ukazoval barely od velkobalení Fembendazolu, kterým byly odčervované želvy ze "ShellSchocku" (asijská želví krize), takže je to zřejmě jak ZOO od ZOO, tak druh od druhu různé. Navíc, třeba ZOO Liberec s rachitickými sulkátami bych jako příklad neuváděl, nebo tak leda jako varovnej.
Co se hermanek týká, ono se docela hodí podívat se, jaký má v papírech napsaný původ. Pokud bude ze Slovinska, tak lze zcela opráněně předpokládat, že zamoření tam bude pořádné - když je zamořené vše v okolí, tak na místě, kde se nakoncentrují hostitelé, logicky se nakoncentrují i paraziti - v přírodě hermanka přes den nachodí několik kilometrů, tu si kousne, tu se zastaví, když jich bude na plácku tři na tři patnáct, tak se zamoření vyhnout bez drastických opatření nedá.
Kolegyně Jana, která se parazitologii věnuje profesionálně a která je v oboru parazitů plazů u nás nejspíš nejlepší, vyprávěla o případu, kdy pitvala mládě tuším margináty, ubytované ve výběhu sousedícím s výběhem rodičů a pravděpodobně přenosem výkalů s vajíčky roupů na botách se nakazila mláďata natolik, že uhynula na neprůchodnost střev.
O idiotech, kteří chtějí mít želvy na podlaze, vždyť dědečkovi takhle žila patnáct let, nebo krmících zásadně rajčetem a paprikou, vždyť jim to tak chutná a nic pro sebe špatného by želvy přeci nejedly, tak o takových tupounech a s takovými mamlasy se tu potkáváme málem obden. Jenže těm je právě potřeba vše říct co nejjednodušeji a nejjednoznačněji, aby v jim tom nezůstával prostor pro vlastní tvorbu, protože na produkt jejich mozků není nikdo, ta želva pak v důsledku všeho nejméně, zvědavý...

Pro Margos (š?) Doufám, že ta želva nebyla někde, kde za sebou mohla zanechat vajíčka roupů, po odchodu téhle várky to chce jednak udělat velmi důkladnou hygienu všeho, s čím přišla dos tyku, jednak, po šesti a dvanácti týdnech, Fembendazol zopakovat. Je nutné pamatovat na to, že vajíčka roupů dozrávají během několika hodin, ne dní, jako u škrkavek a jsou pak schopná infikovat nového (i starého) hostitele.

Veterináři v zoo témĕř u všech druhů řeší parazity, až po projevu klinických příznaků

Ovsem, taky pak v nekterych zoo opakovane bojuji u kockovitych selem se skrkavkami, u kurovitych se srostlicemi a u krkavcovitych s kapilariemi. Ve vsech pripadech to jsou paraziti, kteri pokud vajicky jednou kontaminuji prostredi vybehu, je velmi tezke (takrka nemozne) se jich tam zbavit. Takze jsou pak zvirata i veterinari odsouzeni k cyklickemu opakovani lecby neceho, o cem vi, ze se za cas vrati, protoze vybeh proste vydezinfikovat nejde. V podobnych institucich a velkych chovatelskych zarizeni to zkratka neni snadne (z mnoha duvodu) a veterinari to tam urcite nemaji lehke.
Pokud ovsem ma nekdo moznost udelat opravdu duslednou karantenu mimo finalni ubikaci (vybeh) odlecit pripadne parazity typu roupi u zelv potvrzene koprologickym rozborem a teprve pak zkontrolovane zvire s negativnim nalezem umistit do definitivniho teraria, hura do toho. U kazdeho leceni je ale potreba duslednost v hygiene, coz uz tu nekde zaznelo. Bez dukladne dekontaminace chovnych prostor se infekce tohoto typu vrati a majitel muze s lecbou zacit nanovo. Coz neni dobre pro nikoho (vyjma farmaceutickych firem).

Passalurus spp. na 3 křížky, což je pro zdraví želvy téměř nezbytný

jen pro upresneni - pokud vim, nikdy se spolehlive nepodarilo prokazat, ze by roupi fungovali skutecne jako mutualisti (tj. na obou stranach by byl prospech - cervi maji ubytko a jidlo, zelva lepsi traveni). Jde spise o tzv. komenzaly, kdy roupi maji vyhodu a zelvam to nijak neskodi. Ovsem, to plati jen za idealni fyziologicke rovnovahy. Jakmile nastoupi stres, infekce necim jinym, oslabeni organismu nevhodnymi podminkami a krmenim, extremni kontaminace prostredi infekcnimi vajicky apod., muze se velmi snadno projevit paraziticka povaha roupu, tj. ze zelve budou skodit.

Většina vetů vidí tohle a okamžitě jedná, ono u psa by se řešily už 3 vajíčka na stejný zorný pole.

u tech psu by se to resilo hlavne z toho duvodu, ze nemaji roupy, ale v nasich podminkach hlavne skrkavky, ktere mohou infikovat i lidi (byt u lidi brzy hynou po tkanove migraci) a tasemnice, jejichz autonomne pochodujici clanky vzbuzuji u majitelu odpor a u nekterych druhu tasemnic jejich pritomnost svedci i o nakaze blechami.
Cili - nesmesovat vyznam pritomnosti epidemiologicky pro cloveka bezvyznamnych roupu zelv (na cloveka nejdou) a skrkavek rodu Toxocara, ktere preci jen u lidi nejaky ten potencial konat neplechu maji - a tedy - je vhodne je podchytit i pri male infekci.

Prosim o nazor, co byste delali Vy. Dekuji moc.
Dnes jsem na radu veterinare odcervila sva mladata (roupy). Jsou od prosince v novem velkem tera, za tu dobu jsem nasbirala tak cca 5 hovinek, zbytek udelali do vody pri koupeli. Hovinka jsem schopna do cca hodiny dvou vzdy uklidit.
Jak moc byste cistili terarium? Veterinar o vycisteni nic nemluvil. Samozrejme jsem umyla vse co slo - miska, kameny na krmeni. Co se substratem, taky vymenit nebo schrabnout vrstvy na povrchu? Nekde jsem cetla o proliti horkou vodou...
Trochu se mi pri predstave kompletni vymeny substratu trochu protaceji panenky :D :D
Diky moc za Vase rady a zkušenosti.

Zalezi, v jake fazi lecby byly zalvy prestehovany a jak dobre se lecba povedla. Pokud jsou zelvy bez roupu, z venkovniho prostredi je nechytnou (pokud nebudete trhat travu v zelvim vybehu). Pokud budete nechavat delat rozbor, urcite az ze vzorku nasbiranych minimalne 8 tydnu po podani posledni davky leciva. Jinak se muze stat, ze nove se vyvijejici cervi v zelvim streve jeste nejsou dospeli, nevylucuji vajicka a tudiz je vysetrujici clovek nema jak diagnostikovat.

Dekuji za zpravu ;)
Lecba zacala prave az mesic po prestehovani do noveho teraria. Proste blbec, mela jsem dat trus na rozbor daleko drive.
S veterinarem jsem domluvena na odcerveni 0 a 7. dni po odcerveni, pak za 14 dni trus na rozbor, ale chystam se ho dat jeste i pozdeji.
Trus sbiram okamzite i s kusy substratu. Kamen, na kterem maji krmeni desinfikuji kazdy vecer.
Zvazuju jeste porizeni UVC zarivky.

Takze jedina moznost, jak zelva chytla roupy je od puvodni majitelky? Mam jen tyto dve zelvy...

0 a 7. dni po odcerveni, pak za 14 dni trus na rozbor

jak jsem psala vyse - takhle brzo po lecbe jsou vysledky rozboru nepresvedcive a mohou byt falesne negativni diky tomu, ze se jiz ve strevech budou vyvijet mladi cervi, kteri jeste nekladou vajicka - tudiz neni mozno je v trusu diagnostikovat. Cili - takto brzky rozbor brat maximalne orientacne a nespolehat na jeho negativni vysledek.

Takze jedina moznost, jak zelva chytla roupy je od puvodni majitelky? Mam jen tyto dve zelvy...

Te to ta nejvice pravdepodobna moznost. Zelvi roupi (resp. jejich infekcni vajicka) se neobjevi nikde, kde se predtim nevyskytoval hostitel nebo jeho trus. Pokud u vas na mistech, kde v sezone trhate travu nekdo "venci" zelvy, nebo hnoji zahradu jejich trusem, neni vyloucen ani tento zdroj infekce. V kazdem pripade, roupi jsou velmi specificti pro sveho hostitele, takze treba lidi a zelvy maji roupy naprosto odlisnych druhu a nemohou se vyvijet u jinych, nez svych (nebo velmi blizce pribuznych) hostitelu. Mimochodem - rodove jmeno Passalurus v prispevku uzivatele "pribor" vyse take neodpovida zelvimu hostiteli. Jde o specifickeho roupa kraliciho. Ovsem, na fotce jsou vajicka, tvarove mnohem vice odpovidajici nekteremu z zelvich druhu jako jsou Alaeuris, Mehdiella nebo Thelandros.