Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Puštění potkanů na svobodu

Dobrý den,

napadl mě takový šílený nápad. Mám 3 dospělé potkany od kterých beru mladé pro živení zvířectva. Bohužel zvířectvo sem musel zrušit a ted rozmýšlím co s potkanama. Dal bych je nějakému hadomilci, ale tady široko daleko žádný není, když nepočítam ty co mají korálovky, užovky.... potkani váží samice 450g samec 620g takže docela macíci. Jsou cca v polovině svého života tak mě napadlo je na tu druhou polovinu za odměnu vypustit je někde dál od lidí na louce u lesa.
Uživí se takový potkan co byl zavřený v bedně a navíc daleko od lidských obydlí? Nebo spíš za odměnu to pro něj bude za trest, když byl doted zvyklý na žrádlo až pod nos a v přírodě dlouho nevydrží. Další možnost s nimi prásknout o schod a hodit do komposta :-/ Ale to zas nenaplní to že bych se jim rád odvděčil, navíc i když mají divoké předky(chycené jednou ve stodole) nikdy neměli snahu mě kousnout.

Díky za odpověd.

Do zverimexu jsem se snažil udávat mladý odstav od nich. Všude mi je odmítli, že je kolem toho hodně práce a smrdí tak je nechtějí. Tak pochybuju, že vezmou staré kousky. A zrovna do zverimexu je dát, to by se jim dvakrát nepomohlo.

Jo, tak to je opravdu šílený, ale hlavně uplně blbý nápad. Co myslíš, uživí se čivava, když ji vypustíš uprostřed Sibiře? tak s laboratorním potkanem je to uplně stejné, v přírodě má šanci na přežití pár hodin až dní a za tu dobu si užije plno stresu a nepohodlí, než ho něco uloví a sežere. leda, že bys je vypustil třeba na nějakém atolu, kde by bylo dostatek žrádla a žádní predátoři. To by zřejmě přežili a způsobili tam ekologickou katastrofu.

Odkud jsi? On se určitě najde někdo, kdo by si vzal kvalitní potkany na chov nebo na zkrm....a nebo jak už psal Ivoš, na grilu jsou taky dobří.

Z mé vlastní zkušenosti se potkani, kteří mají divoké předky v přírodě bez problémů uživí. Jde asi i o to, o kolik generací nazpátek divočina byla, ale jak píšu jde to. My držíme potkany už asi 8 let a k původně černobílých laboratoráků ze zverimexu jsme postupem času a přimícháním pár ,,kanálových" chycených na kompostě. Teď máme zvířata přírodně zbarvená, ale bez přirozeného strachu z lidí, nechají se ochočit. Ale část našeho chovu utekla známému a část jsem byli nuceni vypustit. Ta zvířata prokazatelně žijí a v klidu se v přírodě na místě vypuštění množí, vídáme je :-) A pro rýpaly, předtím na těch místech potkani vidět nebyli :-)

Je to úplná blbost vypouštět laboráky do přírody. Když je nezakousne první pes/kočka/kuna/dravec...cokoliv, tak je přejede první auto, chcípnou žízní...a ty tvrdší z nich pomřou v zimě. Laboratorní potkani blbě snášej zimu a svýma respiračníma problémama a zápalama plic jsou pověstný. Člověk, kterej je vypustí ven, je vůl... (nic proti) Dnešní potkani chovaní v zajetí maj do divokýho potkana daleko a v přírodě nepřežijou první zimu.

Ehm...naši ,,laboráci" už dávno laboráci nejsou. Nehledě na to, že je držíme celoročně venku. Klasická králíkárna, žádné zateplení. Na zimu vysoká slaměná podestýlka. Nikdy nám žádný nezmrznul, i přes mrazy se množí, i když méně. Ale je fakt, že náš chov je poněkud specifický. Králíkárna není úplně potkanotěsná a některá zvířata mohou i na výlety do okolí. Spolehlivě se ale vracejí, vědí kde je žrádlo. Dokonce se vrací i do svých kotců. Nevím, jak chováte potkany vy, ale my jsme za celých 8 let ani jednou neměli problémy s respiračními chorobami, svrabem apod. Naše zvířata jsou prostě zdravá, zimu zvládají a i po vypuštění do přírody bez problémů na dané lokalitě přežívají a množí se (jak jsem psala, od té doby se na daných místech vyskytují).

S tím samozřejmě souhlasím. Rozhodně bych nikdy nikomu nedoporučila pustit laboráka, který v životě neviděl nic jiného než Téčko, někam do lesa. Ale zadavatel jasně udal, že jejich předky chytil na kompostu, takže z toho soudím, že by mohli být o něco odolnější. Nicméně, jak už jsem psala, záleží to na tom, jestli z kompostu byl děda, nebo už je má pár let a z kanáláků jen vyšel :-) a pokud jsou někde v teple, asi bych to stejně nedělala. Jen jsem se snažila vysvětlit, že za určitých podmínek i pochcáni, kteří jsou chováni lidmi na zkrm mohou být odolní.

A vůbec ... proboha ... buď to pustí a vystresovaní pojdou. Nebo je pustí, oni se udrží a, když nepojdou v zimě, zamoří okolí. Nepřijde mi rozumné podporovat populaci potkanů kdekoli, nemyslím, že by jim hrozilo, že by se stali ohrožení.
Pokud jim chceš opravdu dopřát, najdi jim přes inzerát někoho, u koho dožijí na mazlíka.
Něbo je můžeš dát nějakému hadaři a poslouží čemu mají.
Nevím, co se tu řeší ...

já kdysi taky chovala potkany na volno v kozím chlévě a fungovali uplně normálně, jenže to bylo před 25lety a to ještě i ti laboratorní pokani byli uplně o nečem jiném, než jsou teďka. Navíc je dost rozdíl, když mají někde chráněné útočiště, kde sice žijí víceméně navolno, ale jsou pravidelně krmení (a pak se tam samozřejmě drží v okolí), než když je nějaký jouda vypustí někam do lesa, což ani není přirozený potkaní biotop. Kde ti potkani najednou nemají nic- žádný známý úkryt, zdroje potravy atd. A pokud doteď znali jen téčko, tak je uplně jedno, jestli ten divoký byl děda nebo prastrýc... pokud indiána, který se narodil uprostřed New Yorku v mrakodrapu vysadíš v Brazílii v pralese, kde žil jeho praděda (kterého ale v životě neviděl) a který se tam o sebe uměl postarat, myslíš, že ten Indián se tam o sebe najednou bude umět postarat taky? Nebude, bude koukat jak jójo a hledat Mekáč a automat s kolou, který tam ale nenajde.

Tak ono kdyby je teda čistě náhodou ještě vypouštět chtěl, což teda není úplně dobrý nápad (svou zkušenost jsem uváděla jen jako příklad,že za URČITÝCH podmínek to zvládnou). Nebylo by od věci zjistit, kde se potkani vyskytují přirozeně. My je taky ve chvíli, kdy jsme se části z nich museli zbavit, nevysypali doprostřed lesa...

Před pár lety jsem taky řešil co s přerostlým potkanem. Vypustil jsem ho tedy na zahradě poblíž kompostu vedle kterého byla jabloň plodící hnusný kyselý plody. Vzhledem k tomu, že máme v baráku kočičí ženu a pár pejskařů, nedával jsem mu moc nadějí. O to víc jsem byl překvapený, když jsem ho na tom samém místě zahlédl po třech letech. V tom bíločerném kožichu vskutku zářil. Hádám, že se živil rostlinými zbytky co tam hazí sousedka a těmi jablky a díky teplu které vzniká při rozkladných procesech asi mohl zahrabaný v kompostu přečkat dvě zimy. Asi jsem Mistra Třísku podcenil.

Téhle historce maličko nenahrává údajná doba pozorování od vypuštění. Tři roky jsou solidní doba i na zvíře, které nic neohrožuje a žije v pohodlí, bez ohrožení predátory, nepřízní počasí, nachlazením a nemocem obecně. Dovedu si představit, že tam člověk shodou okolností narazí na nějakého případného potomka vypuštěnce, nebo zkrátka na jiného utečence.

takhle, ono záleží na tom co to bylo za potkana..dnešní zdegerouši žijí ty 2-3 roky, ale ještě tak před 10-15lety se těch 5 let dožívali celkem běžně. Ten původní kmen laboráků, co jsem měla žil 4-5let uplně normálně, divocí i 7. Čímž neříkám, že Ganjas nemůře kecat- ony ty jeho příspěvky s uprchlýma zvířatama jsou vůbec takové divoké.

Co se týče případného potomka, tak laboráci se po zkřížení s divokými hrozně rychle vrací do původní formy a barva už se neprojeví, max. jsou mláďata celá černá. To by tam ten potkan musel založit celou populaci a zase ji zpětně znova nakrývat, aby se projevovala tu a tam v potomstvu i ta kresba.

S tou barvou...genetika je mocná čarodějka :-) Svůj chov už jsem popisovala, momentálně už víc jak půl roku máme většinu přírodních a sem tam nějaký černý s bílou náprsenkou. Před tím se nám tam stále občas rodila černobílá/albinotická zvířata. A to jsem před 7 lety vyšli z 12 černobílých laboráků. I teď mi černá samice s přístupem pouze k přírodním a černým samcům porodila vrh, kde je polovina černých a polovina čistých albínů... :-) Netuším, kde je sebrala :-) Ale je fakt, že k přírodní barvě se vrací velmi rychle, i když ta barva není úplně dominantní.

tak albíni se občas vyskytnou i sami o sobě. Dokonce i v té přírodě..akorát tam mají podstatně menší šanci na přežití. ale když to laboráci mají v sobě, tak se to prostě objevuje třeba ob x generací. to se u kříženců s divokýma neděje, ta přírodní aguti je silně dominantní. Kdysi jsem na to dělala diplomku.

Pochopitelně jsem neměl na mysli, že by třeba hooded sekal při páření s divočinou stejná mláďata, ale spíš to, že pokud se tam už tatík udržel, měl tu čest napářit i nějaké svoje dcery, případně se pářili jeho sourozenci mezi sebou. Ve velké populaci se to ztratí, ale jde-li o nějaký "kmen" žijící na jednom hnojišti bez extra příměsi cizí krve, dovedu si to dobře představit. Jinak ke zdraví a udržení laboráků - věřím, že existují i kmeti, na druhou stranu po určité době tam odchází plodnost a jiná je životnost potkana na hoblinách v suchu, při krmení granulemi, konzervami ovocem a jiná za nepříznivých podmínek s vlivem počasí, logické setkání se s nemocemi vůči nimž má divoká populace určité imunitní schopnosti atd. Oni ti tří čtyřletí už nejsou tak uhlazení jako ročci a to ani v těch ideál podmínkách. Jinak si pamatuji, jak vyprávěl Srstka o natáčení válečné scény z daleké historie, kde měl režisér v plánu ukázat pohled na bojiště plné padlých na nichž lezly "krysy". Na natáčení dorazil týpek s bednama černě zbarvených potkanů, které zkrátka na "padlé" vysypali, naaranžovali a když se měl k odchodu bez toho, že je bude brát domu zpět, resp. chytat odvětil, že během jednoho dvou dní je po nich kvůli teplotě.
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že úhyn na respirační onemocnění, které se projevuje jak při silnějším poklesu teplot, tak při navýšení vlhkosti je enormní, takže tomu docela dobře věřím. Pochopitelně se bavím o těch silně domestikovaných, pokud někdo chová potkany v chlívku s klasickými poklesy teplot, určitě snesou více. Trend je ale aby potkani stabilně odchovávali, množili se a rostli, což jde od určitých teplot a jejich stabilitě, takže je větší šance na zhýčkance než vikingy nebo dokonce křížence s divočáky.
Utečenců jsem sám viděl víc, jednoho relativně nedávno a nedal venku ani noc (dle mě i vlivem stresu, ničím napadený nebyl).

Ono pokud tam žila nějaká populace divokých, tak paradoxně samec laboráka má celkem minimální šanci na přežití, páč ho divocí budou brát jako vetřelce a sejmou ho...u samic je to celkem jedno, říjná samice divokým voní, takže ji prostě našustí. Ale co jsem tak dělala pokusy s divokýma a laborákama, tak divoký potkan v poho našustí laboračku, ale samice divokého se mi laborákem nenechala nakrýt v ani jednom případě.

Jinak co se týče změny teploty, tak samozřejmě neaklimatizované zvíře po radikálnějším poklesu padne (a to nejen potkan), ale na 2str. právě pokud jsou potkani chovaní venku s přirozeným kolísáním teplot a byli daní ven v teplém období, kdy měli čas se aklimatizovat, tak vesměs na žádné ty dýchací potíže vůbec ani netrpí. A v zimě pak klidně dají i těch -20. Oni mají daleko větší životnost právě když jsou chovaní tím přirozeným způsobem, než v suchu na hoblinách v stabilních podmínkách, kde mají prd a ne imunitu. A platí totéž třeba u morčat- morčata chovaná ve výběhu na zahradě jsou zdravotně taky uplně o nečem jiném, než ta z bytu, byť to je třeba stejný kmen. To je jak s lidma z paneláku a z venkova, teda aspoń v dřívější době.

Lidi, vy jste zřejmě blázni (teď mluvím přímo o těch, kdo zmíněné potkany vypouštějí). Nám tu nějaký dobrodruh totálně zamořil obec potkany (rexy a jejich kříženci) a vzhledem tomu, že se nebojí člověka, prokousávají se hlavně do domů; devastují, na co přijdou. Naštěstí existují účinné pasti a jedy, takže už jich zbylo minimum. Ovšem tomu "případovi" bych nejraději nějakou vrazila a věřte, že nejsem sama. Zvířata mám ráda, ale to neznamená, že si nechám ničit barák.

Ahoj, o schod by ses jim určitě nezavděčil. Kdyby si je pustil ven tak to záleží jaké je zrovna roční období. Protože v zimě by určitě nepřežili😉. Zavděčil by ses jim tak že by si je nechal v klidu dožít u tebe. Zvládl jsi je krmit do teď tak ten jeden rok by jsi snad zvládl. ( To nemyslím špatně či sarkasticky). Jestli tě ani nekoušou mají k tobě už pozitivní vztah. Byla by škoda je někde nechat. Problém je že máš samičku a samečka takže by buď museli být každý v jiné kleci nebo lépe jim pořídit kamaráda ale zabíjet bych je fakt nedoporučovala.