Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto želví stůl

Dobry den,

Rad bych postavil zelvi stul pro nasi marginatu. Hledal jsem nejakou inspiraci a natrefil jsem na dvoupatrove stoly: http://www.petandtortoiseworld.co.uk/store/p55/45% 22_x_20%22_Terraced_Manor.html
Nemate s tim nekdo zkusenosti? Myslim tim, jestli tam zelvy nemaji problemy lezt a podobne. Rad bych ji poskytl co nejvice prostoru, na druhou stranu idealni misto, ktere se v pokojiku pro stul hodi ma rozmery zhruba 50x70 a dvojite patro by ji tedy prostor znacne rozsirilo na takovem placku.

Do 50x70 si prosimtě nepořizuj želvu. To co zde píšeš je pěkné v rámci komerce, ale postrádá to veškeré potřeby které želva má. Pro suchozemskou želvu minimálně 100x60, vyhřívání/chladné místo, vlhké místo, přístřešek... Napiš Junkovi na euzelva.cz, ten ti to kdyžtak i zařídí a prodá zdravou želvu, ne polochcíplou mrtvolu... Cestu, o které uvažuješ vynechej, přijdeš o prachy, budeš mít mrzáka a ani nebudeš spokojenej nakonec... Ale je to na tobě, nutit tě do toho nikdo nemůže :)

Proto se ptam na to vice patrove reseni, k memu udivu jsem jich totiz na netu objevil hrozne moc (v ruznych provedenech, netvrdem, ze zrovna takhle).

Cestu, o které uvažuješ vynechej, přijdeš o prachy, budeš mít mrzáka a ani nebudeš spokojenej nakonec...

Tomu nerozumim, pro zelvu je spatna varianta zelviho stolu?

Na marginátu, co bude mít za deset let možná 30 cm a 2 - 3 kg je to jednak mrňavé, jednak příliš gracilní a dřevo bude při potřebné vlhkosti nejspíš chytat dřevomorku nebo jinou hnilobu.
Ano, některé, ale jen některé, ne všechny, želvy rády šplhají, takže by se tím dala nepatrně navýšit plocha zdánlivě pro zvířata použitelná - zdánlivě z toho důvodu, že placka pod těmi schody a pod tou teráskou poslouží díky temnu leda jako úkryt na noc.
Bohužel, tvoje odpovědi vypadají, jako když ses už pro něco rozhodl a po nás chceš, jen abychom to rozhodnutí označili jako správné. Jenže ono správné není.

Bohuzel ale zdejsi odpovedi jsou uplne mimo. Prisel jsem se poradit, vcelku jasne jsem napsal, ze chci stul postavit pro nasi jiz existujici marginatu a odpovedi je mi na to tohle

napiš Junkovi na euzelva.cz, ten ti to kdyžtak i zařídí a prodá zdravou želvu, ne polochcíplou mrtvolu... Cestu, o které uvažuješ vynechej, přijdeš o prachy, budeš mít mrzáka a ani nebudeš spokojenej nakonec

rad si velice vazim, ale toto jsem opravdu nepochopil - k cemu je mi koupe nove zelvy? Proc bych mel mit polochciplou mrtvolu nebo mrzaka? Proc mam prijit o prachy tim, ze si budu ubikaci stavet sam? To je uz hotove reseni levnejsi? A nakonec jeste prijdete s tim, ze odpovedi vypadaji tak, ze jsem se rozhodl. Moje odpoved tu zatim byla jen jedna a pokud si prectete muj text a totalne nesmyslnou odpoved, tak asi pochopite, ze moji logickou odpovedi je otazka proc. Ja chapu, ze je to tady asi oblibena reakce na otazky, ze to vypada, ze se nekdo rozhodl a chce pozehnani, ale asi vas to prekvapi - k tomu tu nejsem. Neznam ani vas ani ostatni a kdybych si to chtel delat ciste po svem, tak sem ani nelezu.

O nutnych podminkach pro zelvy samozrejme vim (jak tu bylo zminovane vlhke/suche misto, pristresek apod.) Psal jsem, ze se chci inspirovat. Paklize je dvoupatrove reseni pro zelvu spatne, tak ji samozrejme dam jinde, psal jsem pouze, ze idealni misto je 50x70, tzn. otazka znela "mohu toho vyuzit ci ne?" protoze ta nase rada leze vsude a bezne i na kameny, ale takovy odbornik nejsem, abych vedel, zda je to v poradku nechat ji po necem takovem lezt nebo je to nebezpecne.

Na marginátu, co bude mít za deset let možná 30 cm a 2 - 3 kg je to jednak mrňavé, jednak příliš gracilní a dřevo bude při potřebné vlhkosti nejspíš chytat dřevomorku nebo jinou hnilobu.

Predpokladam ze to je reakce na ten konkretni stul. Jaka velikost je tedy pro marginatu idealni? Dany stul je o velikosti 115x50 + druhe patro, chapu, ze cim vic tim lip, ale rozmery 115x50 mi neprijdou zrovna mrnave. Ohledne materialu, byl bych radsi pro nizkou sklenenou nadrz (pravdepodobne), prave protoze drevo nevydrzi vlhkost, ale napadl me i plast. Mate s tim nejake zkusenosti, co by bylo lepsi?

Proč, když znáš potřeby želvy tady chceš schválit něco, co nesplnuje ani jednu podle mě? Proč si dle rady neprojdeš stránky, který jsou v CZ jazyce nejlépe zpracovány včetně želvích stolů, který si po přečtení sám mužeš zhotovit za půlku peněz? A už vůbec, proč nás tady píčuješ za to, že všechno víš a my ti nekýveme, když nejsi schopný se aspon podívat na normální želví stůl a návody chovatelů, kteří dělají něco pro osvětu a my tě na to odkazujeme, přičemž nám tady cpeš něco z hračkářství?

Jo, a jinak 115x50 mrnavé rozměry jsou.

Proč, když znáš potřeby želvy tady chceš schválit něco, co nesplnuje ani jednu podle mě?

Pripadam si trochu jako ze ja o voze a vy o koze. Sam jste psal, ze minimalne 100x60, tedy rozmer 115x50 tak odlisny neni. Mluvil jste o jakemsi nesplneni podminek

To co zde píšeš je pěkné v rámci komerce, ale postrádá to veškeré potřeby které želva má. Pro suchozemskou želvu minimálně 100x60, vyhřívání/chladné místo, vlhké místo, přístřešek

i presto, ze pred sebou nemate jedinou konkretni fotografii, tzn. o podminkach ve stole nic nevite.

který si po přečtení sám mužeš zhotovit za půlku peněz?

Proboha jste natvrdlej? Uz 2x jsem sem psal, ze stůl chci VYROBIT SAM - co je na tom nepochopitelneho? Proc mi neustale cpete, ze chci neco kupovat?

A už vůbec, proč nás tady píčuješ za to, že všechno víš a my ti nekýveme, když nejsi schopný se aspon podívat na normální želví stůl a návody chovatelů, kteří dělají něco pro osvětu a my tě na to odkazujeme, přičemž nám tady cpeš něco z hračkářství?

Takze az na jednu teoreticky vysvetlujici odpoved se tu dozvim jen to, ze autori neumi cist a jde jim o to tazatele za neco sjet. Dik pekne. Netusil jsem, ze poradna je na to, aby si sem lidi chodili lecit sve mindraky. Vicepatrove stoly jsou ve svete bezne, zde zminene stranky si samozrejme prectu, ale vzhledem k tomu, ze na nich ani zde jinde neni ani slovo o vicepatrovem reseni a jinde se to pouziva, ptal jsem se, zda s tim ma nekdo nejake zkusenosti nebo o tom neco vi.

Je smutne, ze tu prispivate a jeste ke vsemu jste moderatorem a misto rady napisete trapny pokus o vtip. To, ze lidi neumi cesky mi vtipne neprijde. Ale chapu, ze musite drzet pri sobe a je snazsi se pustit do nekoho noveho.

Kdybych vsechno vedel tak bezvadne jako vy tady, tak bych tu cas neztracel, ale bohuzel mi neni prano. Vy jste ve svych zacatcich jiste take vyuzil rad zkusenejsich, takze moc nevim cim sem si tenhle pristup zaslouzil. Zeptal jsem se na jednu jedinou vec, na kterou mi nejdriv byla recena hromada totalnich kravin (odkud si autor komentare vycucal informace tezko rict), dale bylo receno (konecne normalni odpoved), ze ne vsechny zelvy rady splhaji, ale idealni to neni a pak se opet vsichni pustili do silene kritiky neceho o cem vubec nic nevi (viz. ty podminky).

Zustanu tedy u puvodniho plocheho, nicmene vas pristup je dost zvlastni. A mimochodem pochopeni cteneho textu je vcelku zakladni vlastnost...

Jaka velikost je tedy pro marginatu idealni?

Nepíšete, zda je chována pouze uvnitř, či přes léto venku,zimována, nebo jak ?
Jestli je chudák odsouzena k celoživotnímu pobytu uvnitř, tož minimální ž.stůl by měl být alespoň 2 x 1 m.
Margináty se nehodí pro pouze "domácí" chov. Ale podmínky jste si měl zjistit před jejím pořízením.
Do vámi uvedených rozměrů se nehodí žádné z evr. testud.
Pokud lidé mohou vyčlenit prostor jen 70 x 50cm a chtějí želvu za každou cenu, tak jim vždy doporučím, aby
si pořídili akvárko a MALOU želvu vodní.(klapavku aj.)Ta by v uvedeném prostoru mohla být spokojená.

ale rozmery 115x50 mi neprijdou zrovna mrnave

pro 30cm želvu MRŇAVÉ jsou

takže moje rada se vám taky líbit nebude, ale zní : Marginátu prodejte někomu s VENKOVNÍM výběhem a kupte si něco jiného.

Aha, uz vidim v cem je mimo jine problem. Manzelka to popletla, ted koukam do papiru zelvy, protoze me mirne zarazilo, ze se tu nekolik krat zminily rozmery 30cm - jedna se o hermani, nikoliv marginatu. Nas kus ma totiz 20 cm a dospely uz je.

Nepíšete, zda je chována pouze uvnitř, či přes léto venku,zimována, nebo jak ?

Zimovana je, venku byt muze byt cely den, ale pouze v lete, kdyz jsme v domecku, zbytek roku travime v byte.

Pokud lidé mohou vyčlenit prostor jen 70 x 50cm

Uz 2x jsem psal, ze by to bylo idealni misto, nepsal jsem ale, ze to je maximum, co ji jsem ochoten venovat. Aktualne je v domacim prostoru 100x40, rad bych ale vyrobil neco noveho a zelvi stul mi prijde jako nejlepsi mozne reseni.

Stále nevidím odpověd na moje otázky... Nejlépe zpracvaný to má Junek. To, že teraporadna respektuje odkazy na jiné stránky svědčí o jejich kvalitě, ne o lenosti lidí tady. Takže přestan psát sračky, normálně si projdi to, kde máš napsaný co máš dělat a netlač na odpovědi typu stačí to a to a přitom se vykašleš na 150 jiných věcí. Taky ti stačí 150m2 byt, ale když budeš mít na zemi hřebíky a nebudeš mít postel, případně kohoutek s vodou, nebudeš tam jinak spokojenej. Sereš se zbytečně do jiných tak se nediv. Lidi co viděli jak domácí želvy vypadají ti neřeknou nic lepšího nez euzelva, nebo podobný stránky, cca dvoje v češtině, ale ne tak dobře zpracovaný.

Jop, jestli ti vadí, že to budeš číst 2 týdny a než to pochopíš tak 2 roky, kup si křečka. Měli jsme to tak všeci, nic není hned.

zkusim odpovedet po vasem, abyste tomu lepe porozumel...

A už vůbec, proč nás tady píčuješ za to, že všechno víš a my ti nekýveme, když nejsi schopný se aspon podívat na normální želví stůl a návody chovatelů, kteří dělají něco pro osvětu a my tě na to odkazujeme, přičemž nám tady cpeš něco z hračkářství?

protoze na UPLNE obycejnou a zdanlive jednoduchou otazku (zda zelve nemuze ublizit to, ze ji umoznim lezt! zvlast v pripade relativne prudkeho sklonu paklize by se delalo dvoupatrove) mi odpovite, ze si mam koupit zelvu, jinak budu mit krypla a ze prijdu o prachy. Jste normalni?

treba vam to takhle pohromade konecne dojde...

Rad bych postavil zelvi stul pro nasi marginatu.

Cestu, o které uvažuješ vynechej, přijdeš o prachy, budeš mít mrzáka a ani nebudeš spokojenej nakonec...

Tomu nerozumim, pro zelvu je spatna varianta zelviho stolu?

No, vzal sis z toho co jsem napsal to nejhorší co jsi mohl. Kup si to, vyzkoušej, pozvi životní prostředí na kontrolu a je to vyřešeno

je skvele, ze aspon jeden uzivatel, co se do toho vmisil vysvetlil asi pravdepodobne vase stanovisko a je fajn to vedet, ale kdyz na otazku dvoupatroveho stolu se odpovi "ten z odkazu je spatnej", tak se nabizi otazka "ok, jak jinak? a jde to teda vubec?" ale nee, vy radsi budete trolit ;)

Celý problém je v tom, že Vy se nadchnete pro zcela nepraktickou komerční blbost (želví stůl z Vašeho prvního odkazu) a pak se urážíte, když Vám tady napíšeme, že to není správná cesta.
Želví stůl je dobrá varianta. Ale musí být taky postavenej nějak normálně a respektovat potřeby želvy, která rozhodně nepotřebuje balkon s kytkou v květináči. Klidně můžete postavit i patrovej želví stůl, ale s normálnějšíma dispozicema, tj. ne tak velké stoupání, horní patro otevřené s výhřevným místem a bez domečku. V přízemí vlhký úkryt na spaní...
To, že každýho buzerujete a přitom ani nevíte jaký máte druh želvy nechám bez komentáře.

Jak tak na to koukam, nejsem jediny clovek, kteremu ma zdejsi osazenstvo normalně odpovedet. Klicem pro uspech se zde neco dozvedet (dozvedet se to co potrebujete a ne moudra nejmoudrejsich, kteri ani nechteji radit, nybrz fackovat mene zkusene), je pokladat pouze otazky, na ktere lze odpovedet ano/ne. Cili bych pouzila otzku pokud prostor 115x50 zdvojnasobim druhym patrem, bude dostacujici? Muze tahle zelva splhat, eventuelne hrozi ji u toho riziko nebezpeci? :-)

Vážená vendelec, když máte potřebu se navážet do ostatních uživatelů TP, můžete tak činit pod svým nickem. Projel jsem si Vaše vlákna a nikde nevidím nic špatného. Můžete sem dát odkaz na vlákno, ve kterém měl někdo problém Vám normálně odpovědět?
Na normálně položené dotazy se na TP všichni tazatelé dočkají normální odpovědi.
Kvalita odpovědí bývá většinou (až na pár výstřelků) přímoúměrná kvalitě dotazu. Jak může tazatel, kterej má problém položit normální dotaz očekávat, že s ním někdo bude zcela vážně ztrácet svůj volný čas, který může věnovat užitečnějším věcem...
Pozn.: Neplatí pro zadavatele tohoto vlákna.

Souhlasím s sheWcza. Zadavatel nic špatného neudělal a má pravdu.
Stůl z odkazu je nevhodný proto, že:
vrchní patro ubírá světlo patru pod sebou, je tam tma. Želva bude pravděpodobně využívat pouze patro (nebo převážně), ve kterém bude nainstalovaná výhřevná lampa - bude tam tepleji a zbylé patro bude nevyužité. Domek by pravděpodobně také moc nevyužívala, z vlastní zkušenosti vím, že želvy potřebují úkryty těsné, kde málem drhnou karapaxem o strop a kde se mohou vklínit a zašprajcovat - je to přirozené, jsou méně vidět a jsou hůř vytažitelné. Pro Testudo hermanni spp., Testudo marginata, kterou zimujete a je část roku venku, počítejte s prostorem alespoň 1m2, pro T. marginata trochu víc.
Prostě pro tyto želvy není vhodná poschoďová ubikace, když už poschodí, tak třeba pro Malacochersus tornieri, ale z kamenů, ne dřevěné a nižší patro, u těchto želv je i přirozené, že si vylezou na skalní římsu, kde se vyhřejí.
Jinak ještě kvalitní stránky kromě těch Vámi zmiňovaných: backidx.html - odkaz articles. Dá se to přeložit i Googlem.

Dekuji, opravdu moc :) Dekuji cejnovi a dekuji i lupusovi za podnetne rady a pripominky :-) Budu rad, kdyz vlakno nezmizi, protoze v tuto chvili jsou tu jiz i cenne informace pro jine lidi, nicmene bych se primlouval za uzamceni tematu, aby se podnetne informace neztratily v hromade naprosto zbytecnych komentaru, ktere bohuzel nadale pokracuji. Co jsem vedet potreboval uz vim :-)

Želví stůl je dobrá varianta. Ale musí být taky postavenej nějak normálně a respektovat potřeby želvy, která rozhodně nepotřebuje balkon s kytkou v květináči. Klidně můžete postavit i patrovej želví stůl, ale s normálnějšíma dispozicema, tj. ne tak velké stoupání, horní patro otevřené s výhřevným místem a bez domečku. V přízemí vlhký úkryt na spaní...

Tohle stacilo napsat hned na zacatku a bylo by to mnohem prinosnejsi ;) jak jsem psal - ten stul jsem posilal pro ukazku, hledal jsem inspiraci a abych si byl jisty, ze kazdy pochopi co si ma predstavit pod pojmem "dvoupatrovy stul", poslal jsem jeden z mnoha odkazu.

V kazdem pripade za obsahlou odpoved dekuji, je to presne to, co jsem potreboval vedet :-)

Dobrý, tak po snůšce emotivních keců od lidí nějakého inteligenčního základu...

Člověka, který vznese dotaz na to, zda může chovat zvíře s relativně vysokými požadavky k chovu v domečku pro panenky řadím na stejnou inteligenční, morální a jakoukoliv jinou úrověň jako slečnu, která šla s želvou, která 2 měsíce průběžně krvácela z kloaky k veterináři a tvrdila mu, že si myslela, že má želvička krámy... A nebo k frajerovi, ten byl myslím tady na TP než to smázli kvůli mojim kecům, který se ptal, jestli může dát želvu na potrat, že s ní byli u známého a ten mu ji přeprcl a nechce mladé... Druhé dvě věci nejsou vymyšlené a pokud se nad tím někdo zamyslí aspon trochu, ví, jaká to je ptákovina...

U tvojeho dotazu a k tomu, jak tady ospravedlnuješ co jsi a kolik přečetl... Jenom tě poprosím, pochop to, co jsi četl. Za předpokladu, že jsi to měl přečtené a obhajuješ tady svoje postupy, seš na tom úplně stejně jako člověk, který chce jít s želvou na potrat... Oba máte informace co a jak a jednáte v rozporu s tím, co je realita.
------
A k tomu na otázku typu ano/ne. Vodní želva může mít půlmetrovou hloubku akvária. Ale pouze do doby, dokud umí plavat, jinak se utopí. Divné? Jedině pro pitomce, prostě nic není ano/ne a něco je totálně špatně a většinou to je přístup chovatele, ani ne tak zařízení pro chov.

Zajímalo by mě proč vůbec odpovídáš....
Kdyby si takovýhle bláboly nepsal a resp. i tobě podobní na fórech by člověk nemusel 2 hodiny filtrovat text aby se něco dozvěděl. To samé jsou ty "vtipné" odpovědi. Buď rád, že se zeptá a navíc má pravdu s tím chápáním textu. Prohlídni si inzeráty v čem lidi zvířata týrají a to docela dlouho a vůbec je netrápí jak se chovanec má. Hlavně se můžou pochlubit před návštěvou. Celý to tady vyřešil Honza 111 jedním příspěvkem, zkus to taky někdy. Když nerozumím nebo neznám tak neradím a mlčím! Snažím se pomáhat, ne urážet nevědomost. Dej si to na čelo ;-)

No, típek si neuvědomil, že tady naráží jemně na to samé co já, jen jinou formou a lidem nepříjemnou... Přemýšlel jsem jestli kopírovat inzeráty s polomrtvýma zvířatama bez papírů, rachitidou, propadlýma očima apod s cenou 5.000, není třeba zimovat a 100% stav, nebo napsat příběhy co se stávají... :-)

Odpovědi jsou naprosto adekvátní. Když se takto idiotsky zeptáš, ano, je reálné mít dvoupatrový želví stůl, stejně jako je reálný mít želvu v papírový krabici, na zemi v bytě nebo ve sklepě.

Když se na to podíváš reálně, lze mít i želví stůl co tady vyfotil, taky může mít lupénku apod. Ale to, že to člověk může mít neznamená, že to je správné řešení. A jestli z nás někdo něco nezná, tak to jsi spíše ty. U zvířat si pokládá otázky na ano/ne jedině hlupák. Když napíšeš ano, do tohoto stolu můžete ubytovat želvu, odpovíte vždycky správně. Je úplně jedno, jaký ten stůl je. Zvíře v podstatě nemá žádné práva a lidská blbost nezná mezí. Nejvíc se do mě naváží lidi, kteří těžko rozumí tomu, co mají dělat, vyžadují špatné odpovědi a když je nedostanou, hádají se...

Vidíš, úplně špatně. 25% z tvý odpovědi jsou sarkastický řečí a 50% řeči úplně mimo. Nepochybuji, že máš znalosti, ale zcela přeskakuješ tu část kdy někomu poradíš. Ono když někdo ne zcela znalý nalezne na netu ( komerce? ) takovíto zcestný výtvor a má dejme tomu problémy s místem, tak něco podobného mu může problém vyřešit. My víme, že je to špatně ale on ne. Když je uvědomělý napíše na fórum o radu a místo rady se na něj sesypou, promiň ale je to tak, hlupáci co ho hned solí jak je tupej a ať zapne hlavu, tak už se nikdy na nic nezeptá. To je to co chceš pro tebou milovaná zvířata? Aby umírali atp. jen díky strachu nováčků z takovéhle reakce? Jestli ano tak odvádíš skvělou práci a bohužel nejen ty.

Chce to trochu chování.

A proč to řešíš? Doporučili jste mu "povinnou četbu" a Honza 111 mu dal odpověď co hledal. Kdyby dostal jenom todle, tak teď studuje a nad stolem neuvažuje. Teď je akorát nasranej a udělá si to po svém ( mluvím obecně, ne konkrétně o něm ) Myslíš, že zvíře zachráníš tim, že majitele zdrbneš jakej je ocas a že má IQ 60?

Tam kde to jde tak ano. Rozhodně ho nezachráníš tím, že mu řekneš ano, želvu tam můžeš ubytovat a neřekneš mu, že ji tím vlastně bude týrat. Jako co si v podstatě myslíš, že každý, komu tady odpovíš to tak udělá? Jediný co můžeš reálně udělat je lidi nakopnout at uvažujou hlavou... Když půjdou koupit něco do zveráku tak odejdou s pocitem že mají UVB a nainstalujou ho přesně jako tam viděli, tj. nad krycí sklo a ještě vemou špatný a drahý, tohle je realita. Realita není to, že člověku napíšeš co má dělat a on to fakt zařídí tak jak napíšeš... Jedinej rozumnej návod je aby každý začal uvažovat co a jak dělá, všechno ostatní je plýtvání časem... A naučíš to reálně tak 1-2% lidí, ale zase takovým způsobem, že to je kvalitní...