Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov vodních želv ve venkovním výběhu

Chováte někdo vodní želvy ve venkovním výběhu? Pokud ano, zajímalo by mě, jaké druhy jsou pro takový chov ve zdejších podmínkách vhodné. Určitě Trachemys scripta elegans. Tam bych problém neviděl. Určitě by šlo chovat i želvy rodů Macrochelys a Chelydra. V případě těchto rodů by mě zajímalo, jestli by bylo možné je z venkovního výběhu vytáhnout pouze na zimování a na jaře je zase vypustit zpátky. Na jihovýchodě USA přeci jenom bývá trochu tepleji (i když to počasí teď všude blbne docela solidně). Prostě zda by byl možný chov pouze venku + zimování bez nějakých nutností přechodného období v teráriu na jaře a na podzim. Určitě by po získání patřičného povolení šly chovat Emys orbicularis. Pokud máte někdo zkušenost s venkovním chovem jiných želv, zajímalo by mě o jaké želvy šlo.

Jak to v případě venkovního chovu vodních želv provádíte se zimováním? Počítám, že na podzim vyndat a dát v bedně zimovat při nějakých 5 - 8 °C. Na jaře vypustit ven.

Jak často a čím své želvy chované venku dokrmujete?

Pokud byste měli zahradní jezírko a tam třeba ty Trachemysky, bylo by možné tam mít i nějaké větší kaprovité ryby? Aby želvy neokusovaly rybám ploutve, ryby nebyly ve stresu, atd. Třeba u té Macrochelysky by tady asi nebylo co řešit. :-D

Jak zřídit u jezírka kladiště vajec v případě, že by byla chuť želvy rozmnožit? Jak u Trachemysek a jak u kajmanek?

Pokud se chce někdo pochlubit, foto výběhu s jezírkem by bylo perfektní.

Předem děkuji za odpovědi.

Chovám venku právě Trachemys scripta elegans a klapavku Sternotherus odoratus, dá s říct že od zámrazu do zámrazu. Jezírko je spíš jen takové brouzdaliště takže trachemysky normálně krmím především rybami, šneky, slimáky, žížalami občas myší, zblajznou všechno co je od masa. Občas požíraj řasy a okřehek. Klapavka přidávanou potravu nepřijímá, jede si jen patentky, komáří larvy a jiné tvory co si naloví. Zimuji ve sklepě. Co jsem tu na poradně četl tak se tímto způsobem dají bez problému chovat Chelidry, odpovídá tomu i jejich přirozený výskyt. Mycrochelys asi jen v nejteplejších měsících. U Trachemysek i jim podobným by určitě větší ryby chovat šli, možná občas s pošramocenejma ploutvema :-D

Jezírko má kamarád. Je to soustava dvou jezírek s malým přepadem. Voda je tam hnána čerpadlem, aby... Dolní jezírko má asi 16 m2 vodní plochy. Rostlinstvo už tam nějaké je. Tak ještě přemýšlí, jak to oživit. O ten jeho projekt se zajímám už od zrodu a řešili jsme to spolu od začátku. Teď přemýšlí o variantách, co by tam mohlo žít.

Jinak mě to zajímá taky. Protože to budu stejně jednou potřebovat, tyhle poznatky. Kdekoliv. Chci o tom mít co nejvíce informací i já.

Samozřejmě vím, že uteklé "nádherňačky" nejsou dobrá vizitka. Na druhou stranu by si je člověk mohl odchytit někde v rybníce, kam je mudlové sem tam vypouští. :-D Osobně bych to řešil spíš zídkou, která by byla nastavená sklem. Nějak podobně, jako to mají v zoo. Kromě úniku želv by to zabránilo i psům a kočkám dostat se dovnitř. I když v případě té Macrochelysky by bylo fajn tam nějak těm kočkám umožnit přístup. Decimují nám tu populace drobných obratlovců, takže by nebylo od věci trochu přírodě ulehčit. :-)

Kamarádovi doporučuji ty nádherňačky. Pokud tedy želvy. Možná tam dá stejně jenom ryby. Uvidíme. Mně se každopádně tyhle informace stejně hodí, protože až budu mít vhodný pozemek, chci to začít stavět.

Jak už jsem uvedl výše, řekl jsem mu, ať tam dá Trachemysky (do svého jezírka). V jeho jezírku bych kajmanky chytat nechtěl. Jinak pokud by bylo hluboké po pás, tak by to ještě asi i šlo. Nevím, kajmanku jsem nikdy nechytal, takže nemohu sloužit. Ale viděl jsem několik zajímavých videí. Na některá jsou odkazy i ve starším vláknu tady na poradně.

Svůj výběh si udělám dle nejlepšího svědomí. Proto se tu ptám a proto mě to téma zajímá. Nejen kvůli tomu, co řeší ten můj kamarád, ale i kvůli svým představám. Jinak legrace musí být. Kajmanky umí být pěkně mrštné. Člověk si vždycky nějak poradí.