Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva - problém s očima (parazit?)

Mojí želvě velmi výrazně zbytňuje vnitřní koutek oka, nevím jak to přesně popsat. Přikládám fotky. Poslední fotka je oko v normálním stavu.
Děje se to nárazově, když želva vyvíjí nějaký tlak (chce ukousnut něco tvrdého, vyprazdňuje se…). Zbytnění trvá v řádu vteřin, možná desítek vteřin a želva si oči mne. Pak oko vypadá zase úplně normálně. Děje se to vždy na obou očích zároveň. Problém trvá v řádu měsíců a mám pocit, že se to zhoršuje, tj. že se děje častěji a to zbytnění je větší.
Jedná se o pětiletého samce Geochelone elegans, český odchov, mám ho od úplného mláděte. Jiné problémy nemá, žere, je aktivní. Samce mám společně dva, ten druhý problémy s očima nemá, jinak o něm platí totéž.
Může se jednat o projev nějakého parazita? Prý škrkavka může napadat i oči. Žerou trávu z míst, kde pobíhají psy, výjimečně dostanou žížalu nebo kousek syrového kuřecího. Uvažovala jsem o nedostatku UVB, i když má výbojku, ale teď už má dlouho dost i sluníčka a nezlepšilo se to.
Děkuju za odpovědi i tipy, co to může být. Od želvařů ocením i info, že se s tím nesetkali.

Děkuji moc za tip.

Při googlování jsem narazila ještě na jedno vysvětlení, a to že je to vyhřezlé třetí víčko (mžurka).

Je to asi celkem běžné u psů – třeba tady - http://www.vetlhotka.cz/zajimave-pripady?id=17099& action=detail
A může se to vyskytnout i u želv. http://www.tortoiseforum.org/threads/can-any-one-t ell-me-what-is-wrong-with-my-box-turtles-eye.11891 / V diskuzi se shodují, že to může být stresem, což by i sedělo na ty moje dva samce v jedné ubikaci (i když ten s očima je zrovna ten vostřejší…)