Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon-Pár otázek

Zdravím, jsem tady novej. Chovám chameleona jemenského, vyklubal se 22.1. 2014 takže je pár měsíců starý, Je to muj první chamík a záleží mi na něm víc než na sobě :) snažim se mu dát to nejlepší, mám UVB světlo, ale když je venku slunce a teplo tak ho dám ven. Dávám mu kolem 10ti cvrčků denně nebo si nachytá venku mouchy a pavouky, očas mu dám salát a ovoce.
Teď k dotazům: Zajímalo by mě jestli mají sluch (chovám ještě hada a vim, že hadi sluch nemají), protože jsem četl, že mláďata chamíka "pískají" aby se dorozuměli se svými sourozenci, ale nevidim žádné ušní otvory.
Další otázka: Mám vitamíny Exoterra calcium + D3. Píšou jak podávat, ale už nepíšou jak často, jestli denně nebo obden atd.
Pak se ještě zeptám jak často by se měl vyprazdňovat. Muj se vyprazdňuje jednou denně, někdy i jeden den vynechá, doufám že je to tak normální, že nemá zácpu.
A poslední: Při posledních dvou svlecích jsem nebyl doma, nemohl jsem mu víc kropit terárko, takže mu zustala někde trocha nesvlečené kůže. Ponořil sem ho do vlažný vody, aby se to trochu namočilo a skusil jsem mu to jemně odstranit, ale někde to nešlo. Naštěstí se mu to pak slouplo. Co se ale stane když mu někde zůstane kousíček starý kůže?
Tak to je vše, je to trochu delší ale předem děkuju za odpovědi :)
Přidávám foto (takle on usnul :) )

loading...

Nuže:)

Chameleoni sluch nemají, o pískání mláďat jsem teda nikdy neslyšela - kdes to četl? Že bych se kdyžtak přiučila..

Ty vitamíny dávej 1-2x tejdně. Ještě pořiď čistej vápník (resp. minerální směs) - buď v lékárně Biomin H, ve zveráku Mikrocalcium nebo nejlevnějš Plastin (ten teda objednávám z netu nebo kupuju na burzách, ale jestli máš někde hospodářský potřeby, tak tak bys ho mohl sehnat taky). V tom obaluj zbylý krmení.

Vyprazdňování jak píšeš je uplně ok.

Kousíčky starý kůže vůbec neřeš, poradí si s tím sám. Rozhodně ho nekoupej, tim ho akorát vystresuješ. S tou zvýšenou vlhostí při svleku to zrovna u jemeňáků není nutný přehánět.

K tý fotce - zdá se mi to nebo má nějakou podivnou čelist? Jak ti to terárko větrá? A kde máš to UVB? Snad ne nad tim sklem.. Nějakej výhřev by byl?..

No ono tam neni přímo napsaný že pískají, ale že vydávají zvuky tady je ta stránka http://chameleonjemensky.webnode.cz/pece-o-mladata / třetí odstavec :)
A ta fotka, to se neboj to je tim že mám nekvalitní foťák, ve skutečnosti takle tu čelist vůbec nemá :) je to asi pokřivený stínem.
A větrání má nahoře, ale já mám i pootevřený dvířka (teď mi má dorazit už nový větší terárko). To světlo nahoře je običejná žárovka (to sem jenom rosvítil kuli focení), UVB právě svítim těma pootevřenýma dvířkama.
Ono jak dorazí to nový terárko tak mu to pořádně zařídim :), jinak teplotu hlídám, má tam většinou 27-30°C dole nadně terárka, když je tam pak víc tak na chvíli zhasnu a nechám jenom UVB :)

Nó, tak to větrání a světla teda zněj dost punkově. Chce to pořádný větrání ve stopě (nejlíp celej), plus pak ještě ve spodní části terárka, aby vzdych cirkuloval - jak jsou ty terárka hnaný do vejšky, tak jinak pořádnou výměnu vzduchu nezajistíš.
Jinak svítit UVB pootevřenejma dvířkama, to si nedovedu představit, že z toho chameleon moc má. Předkokládám, že máš nějakej kompakt, tak ho prostě šoupni dovnitř. A žárovka nemá svítit jen na fotku, ale celej den, aby se měl chameleon jak vyhřát, klidně na teplotu ke 40-ti stupňům. Plus pak ideálně ještě zářivka na dosvícení..

Jinak s těma zvukama - píšou tam "mohou otevírat tlamičku a vydávat zvuky na své "sourozence" - konkurenty".. Jako ne že by se tim nějak dorozumívali nebo se nějak slyšeli. Chameleoni prostě (v jakymkoliv věku) zastrašujou protivníka (ať už predátora, konkurenčního samce nebo jedince druhýho pohlaví, pokud na něj zrovna nemají chuť) tak, že hodně otevřou tlamu a jakoby syčej. K tomu se celý nafouknou, aby působili větší a naháněli tak víc strachu. A tim, že mláďata jsou u chvatele většinou ve větším počtu v jednom terárku, tak to občas dělají na sebe vzájemně, ale spíš ojediněle, není to zrovna jejich nejtypičtější aktivita. Mnohem víc to dělají na chovatele, když je sere;)

Tak teď jsem to asi špatně napsal s tim světlem :D omlouvám se. Jak jsem psal že jsem mu rožnul jenom na focení tak sem tim myslel že už byl večer a on už měl zhasnuto aby spal, jinak samozdřejmě mu svítim přes den oběma žárovkama, a zrovna teď mi přišlo to terárko takže mu to můžu pořádně zařídit :).
A ještě jsem si všiml, že má u nosních dírek kousky kůže nebo co to je, já mu to vždycky sundám ale furt se mu to tam objevuje, nevíš co to je? Snad to nebude nic vážnýho

Jestli je ta žároka obyčejná "baňka", tak tim mu výhřevný místo moc nezajistíš, chce to fakt tu bodovku, která svítí a topí koncentrovaně pod sebe a ne všude okolo.
A teda dávat to nad sklo je trochu o hubu, akorát v tom terárku uděláš skleník.
Snad bude nový terárko lepší ;)

Jinak teda ten web z tvýho odkazu je dle mýho ve spoustě tvrzení docela zavádějící.

Jen tak namátkově:

Minimální rozměry terárka pro jednoho chamíka jsou 50x60x60 cm (délka x šířka x výška)

60cm na vejšku mi teda pro dospělýho samce přijde pěkná bída.

Pokud chceme chovat více zvířat v teráriu

Fakt nedoporučuju, obzvlášt ne začátečníkům.

Teplo zajišťujeme speciální UV žárovkou

By mě zajímalo, ce je tim myšleno (UV-co?). Teplo zpravidla zajišťujeme uplně obyčejnou bodovou žárovkou (halogenovou nebo reflektorovou). popřípadě výbojkou, která obstará jak teplo, tak UVB.

světlo speciální zářivkou vyzařující UV-B světlo

"speciální UVB zářivkou" zajišťujeme hlavně UVB záření, což není to samý, jako viditelný světlo. Jasně že i nějakej UVB kompakt nebo trubice vydávaj i světlo, ale pro viditelný světlo je dobrý je ještě doplnit trubicí na dosvícení.

Minimálně 1x denně musíme terárium důkladně prorosit, vzdušnou vlhkost pomohou udržovat živé rostliny

Na to sakra bacha. Dospělejm jemeňákům stačí lehký rosení párkrát do tejdne. Při denním "důkladným" rosení potřebujem sakra dobrý větrání. Jinak nám chameleon brzy skape....

Jako bezpečnější zdorj považuju tohle:
chameleon-jemensky
Je to vytvořený přímo pro Poradnu, takže si to nemyslim jen já a autor. Pro začátek bych se toho držela..

Bóže, tak jsem otevřela další oddíl tý stránky, to jsou fakt klenoty! Hlavně si NEBER k srdci tohle:

Lignocel neboli kokosová drť je výborná jako podestýlka do terária

S chameleony můžeme chovat i další druhy ještěrů - např. gekončíky.

Bože!!!

Jako jo, žádný pravidla nejsou uplný dogma a obecně každej chovatel má ve svym chovu drobný specifika, který třeba fungujou. Ale radit takovýhle věci začátečníkům je cesta k mrtvýmu jemeňákovi.

To mi teda přijde uplně mimo, to tam radši neměj nic (nebo to lino, popř. papírový ubrousky... já osobně mám nejradši písek). Polystyren ti akorát budou žrát cvrčci, a takovej cvrček nadívanej polystyrenem není pro chameleona uplně to pravý vořechový.

Máš pravdu, že zrovna o jemeňácích se toho člověk dočte hodně a často se to dost rozchází. Je to daný tim, že je bohužel v současný době chová i odchovává s prominutim každej jouda (nemyšleno osobně!) nebo jedenáctiletá Anička co jí ho táta přines na rameni ze zveráku za samý jedničky.

Proto doporučuju jako východisko vzít ten odkaz, co jsem ti posílala. Můžeš si tu vyhledat příspěvky od jeho autora a udělat si obrázek sám, jestli ví, o čem mluví.

P.S. Nezapomeň koupit ten VÁPNÍK!

A ještě se teda zeptám, k tomu novýmu terárku jsem dostal topnej kámen, co si o něm myslíš, je to vhodný nebo nevhodný? On je tam danej tak, že ta šňůra vede dirkou sklem takže nevim jak ho případně dát pryč (asi rozmontovat zástrčku).
A je normální že má ten chamík u nosu furt něco bílýho? Vždycky mu to odstranim ale zas se to tam objeví. Nevim jestli je to kůže nebo nudličky mu tečou z nosu a zaschnou nebo nevim

Topnej kámen je pro chameleona uplně k ničemu. Teplo mu má jít ze zhora a směrem ke spodku terárka má teplota klesat, aby se vytvořil nějakej teplotní gradient. Čili přitápět odspodu nemá smysl. Nehledě na to, že topnej kámen je určenej k tomu, že se na něj to zvíře plácne a bude se přímo na něm vyhřejvat, prostor ti to nijak nevytopí. A chameleoni se nevyhřejvaj na kamenech, jako třeba agamy, ale na větvích stromů..

To bílý u nosu neřeš, nech mu to tam, jsou to přebytečný minerály, který se takhle vylučujou. Podle mě mu moc sypeš těma vitamínama. Poprašuj ten hmyz fakt lehoušce a mělo by se to zmírnit. Ale nemusíš se tim nijak znepokojovat, není to žádná rýma adejchat taky může ;)

Obecně na něj moc šaháš, bych řekla ;) Oni to zrovna chameleoni moc neoceňujou..