Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosím o radu agama + terárium

Dobrý den
Prosím vás o radu jestli mám dobře vybavené terárium pro mojí agamu atd. jsem začátečník.

Nechal jsem si vyrobit na zakázku terárium zabudované ve skříni šířka 120cm , výška 50cm , hloubka 50cm . viz. foto
Na levé straně je obyčejná žárovka 60w pod ní je topný kámen 20x20cm , na pravé straně je žárovka UVB 200 reptile exo terra 25W. Čelní skla posuvná. Odvětrávací mřížka na stropě 100x10cm, prosklený levý bok
Na vrchu je ještě obyčejná zářivka 60cm dlouhá . vše zapnuté viz foto.
-3D pozadí barva červenohnědá, středně členité, jemně pískované. Pozadí na straně zadní + pravé. 82dm2
písek teraristický obyčejný
Teplotu jsem měřil - přímo pod tepelnou žárovkou na topném kameni 45 Stupňů
kolem celého terárka mimo tepelnou žárovku cca 28-32 stupňů když jsou zapnuté ty 2 květináče bez té zářivky .
agamku jsem pořídil ve zverimexu má 15cm prý 2 měsíce .
Do terárka jsem ji pustil asi 15 středních cvrčků . každý den dávám do misky jemný plátek jablka nebo salát , zkoušel jsem i okurek ale zatím zeleninu asi nejí . cvrčka sem tam chytne ale zdá se mě poslední dobou strašně málo . mám ho už týden , mám strach že nejí . mám i vitamín do které ho cvrčky promíchám .

Už jsem se dočetl že pro tak malou agamku je to asi malé velké terárko ale jiné nemám . myslíte že to zvládne ?
další důležitá otázka - mám teplotu nechat jak je ? nebo mám pořídit místo UVB žárovky - UVB zářivku místo té obyčejné a do toho květináče kde je UVB dát další žárovku třeba slabší ??
děkuji za všechny rady . zde jsou fotky jak to vypadá . v případě špatné kvality dodám lepší foto , pokud bude třeba

Za mne co se tyce terarka tak jen 2 vytky_:

- zarivka nahore , proc jen 60cm kdyz tam vejde mnohem silnejsi? Nevahal bych tam dat maximum co vejde, ted z hlavy - T8 100cm 36W, a klidne svitidlo s dvemi zarivkami, cim vic svetla tim lip

- zdroj UV-B dat pobliz vyhrevneho mista, agamy se rady vyhrivaji tak at je pritom i dostatecne blizko k UV - to Reptile 200 ma nejaky smysl do dejme tomu 20-25cm, tak um,istnit dle toho

Jinak terarko se mi libi, mohlo byt vetrani jeste i nekde dole, ale myslim ze takhle pruh po cele delce navrchu je dobre reseni. Teploty jsou v poradku, a i na pohled to je pekne.

K agamce - nakup zverimex, no. Je to mrnavoucke, je na ni tohle terarko prilis velke, doporucil bych nez povyroste koupit - zaridit neco mensiho, tak 30x60cm. Ve velkem prostoru se ji hlavne hur lovi. Muzete ji pripadne zvykat na krmeni z pinzety, pozdeji az se otrka tak z ruky. Pokud zere aspon neco, tak to bude myslim OK. Zkuste cvrcky predtim nez je tam date podchladit v lednicce a podchlazene vysypat pred ni. Ale jak se nahrejou, rozutecou se a poschovavaji do skvir. Ze zeleneho spis nejake "listy", natrhat listy pampelisky, nastrihat na prouzky a rozhazet po spodku. Prcka jednou denne roste, at se napije.

Děkuji za rady .
co se týče té zářivky , nevím proč tam udělaly tak krátkou když mohla bý delší,zkusím to nějak vyměnit pokud to půjde. Co se týče toho UV-B nevím jak to udělat když je to udělané na ty květináče na každé straně.Nebylo by teda řešení místo té zářivky dát UVB - zářivku ???aby to svítilo tam kde je výhřevné ? ?

Lucifer ma moc prace, hodne hrisniku atd....

...ty svetla visi na retezech ktere drzi v haccich ve strope, pokud dobre vidim. Tak bych ten hacek od UV zavrtal do stropu kousek od te vyhrevne zarovky. A osobne bych uprimne sundal ty stinitka.

(nebo tam rovnou dal misto tech dvou vybojku, 50W UV SunLux by to mozna sneslo ;-) )

děkuji za nápad , moc se mě nechce do toho terárka nějak zasahovat vrt atd ale pokud nebude jiná možnost vyzkouším

ale prosím o to jestli teda tu zářivku obyčejnou teda vyměnit za UVB zářivku a tu UVB reptile vrátit do obchodu a dát do toho květináče další výhřev ??

děkuji vám obou za radu a odpovědi za odpověď

Linearni zarivku nechat bez UVB, ty maji vseobecne nizky dosah. Jen bych nechal vymenit svitidlo za silnejsi, jak uz jsem psal. Cim vic svetla, cim lepe prosvetleny prostor teraria, tim lip.

Ta Reptile 200 25W je dobra, v ramci dane kategorie. Jen pocitejte s tim ucinnym dosahem do 20-25cm od ni - dle toho umistnit. Taky neni vhodne na ni davat ten kvetinac - stinitko, jednak kvuli zivotnosti (zbytecne se v nem ohriva), druhak vyzaruje kolem sebe temer "v kouli" - muze klidne osvitit i tu plosinku a zed co je za ni.

Ad. velikost a krmeni - 16cm je na 2-mesicni velmi malo, ale je to ze zverimexu, a tam nikdy nevite kolik ji skutecne je, ani nevite jake mela podminky. Muze mit klidne mesic, nebo i 3 pokud nebyla dobre krmena. Nevypada ale nejak zasadneji zrasovana, takze kdyz se budete snazit ji doprat co potrebuje, tak pripadne jeste v pohode dozene co v rustu zmeskala. Snazte se aby kazdy den zrala, zatim prakticky "do syta". V tom velkem terarku bude problem s lovenim, nez povyroste do tech +/- 30cm. Proto doporucuju zvykat na krmeni z pinzety. Ony si zvyknou na krmeni celkem snadno, od tech cca. 2 mesicu jsou pomaly krmit i "z ruky".

to se neda rict, proste tolik kolik jen chce. Nikdy jsem to u mladat nepocital, taky je rozdil cvrcek a cvrcek. Pokud kupujete cvrcky jako krabicky ze zverimexu, tak radej koupit vic a aspon par dni je poradne krmit. Udelat si na ne boxik s dobrym vetranim, a dat jim tam treba ovesne vlocky, psi granule, par piskotu. Dobry napad je udelat pro hmyz krmnou smesku treba z vlocek, strouhanky, drcenych psich granuli a pridat trochu roboranu. Jako zdroj vody nejakou zeleninu - nakrajenou mrkev a pod. Nebo natrhat venku pampelisky. Dobre ziveny hmyz je nutricne uplne nekde jinde nez to vyhladle cosi ze zverace co je tam v krabicce X dni. Muzete klidne koupit i mensi, a nechat je na kvalitnim krmeni dorust do vhodne velikosti.

Lucifer

děkuji za radu opět ,ať se snažím co se dá stále papá minimum :-(
budu to terárko asi nějak přehradit aby bylo menší ale neví jak to vymyslet s tou 3D protože nějakou skulinkou ti cvrčci určitě utečou na druhou stranu . nelíbí se mi že už agama nejí ani tak že ji ty cvrčky zamrazím a dám před ní ,prostě ignoruje, i pampeliškové listy vše . jedno očičko stále přivírá znamená to něco ?

mám terárko vybavit nějakým vodopádem kořeny (dřeva) na šplhání a umělá kvítka ??

děkuji za radu

Já jsem měla prcky na začátku v terárku dlouhém 100cm, přepůlila jsem ho čtvrtkou z krabice a mezery nebo místa po čem by mohli cvrčci nebo šváby utéct nebo zalézt a pad do výšky asi 10 cm, tak jsem to všude zalepila izolepou a fungovalo to parádně. Teď je jim už měsíc, minulý týden jsem to všechno vyndala, protože nemají problém jak si to vše pochytat na větším prostoru, tak ani se zelenou stravou. Ale je fakt že je mám ve skle, takže na tom pozadí by to šlo asi lepit hůř...:-/

prosím vás mohl bych se ještě zeptat jak často a jakým způsobem čistit terárko ? jetli to přesít nebo jak často vyměňovat písek atd.
zdá se mi že v obýváku je takový zápach z toho terárka . je to normální ?

a ještě mám terárko vybavit nějakým vodopádem kořeny (dřeva) na šplhání a umělá kvítka ??

chce to pravidelne uklizet kakanky, ty jsou celkem "vonave", jinak neni se zapachem zadny problem. Bacha na nejake zapomenute zahrabane v pisku ;-)Pisek menim komplet max. jednou - dvakrat rocne, pri "velkem uklidu", casteji neni potreba.

Vodopad je nesmysl, koreny jsou OK. Umele kytky jsou zbytecne, ale pokud je tam chcete kvuli vzledu terarka tak jedine takove ktere nezvladne agama ukousnout - ony to BUDOU zkouset, ne ze ne.

Lucifer
tobě a všem moc děkuji za všechny rady .
terárko jsem trochu změnil viz foto . do posledního květináče jsem dal ledku která moc nehřeje ale svítí asi za 50 žárovku .

nyní na fotce svítí vše . chci se zeptat ještě na to jak dlouho a s čím svítit ? nechat vše zapnuté od rána do večera ?? a topný kámen nonstop ??

agamka porostla trochu má skoro 17 cm . ale asi ještě nejde zjistit jestli to je samec nebo samice že ?

lucifer : ještě jsem se díval na tvoje krásne tvorečky (Fifinka Samička --- Blazing Blizzard ) to je opravdu moc krásné . to bych chtěl .
to asi nejde chovat v jednom terárku s jednou agamou že ? :-)

děkuji za rady a odpovědi .

No, ja bych hlavne resil tu zarivku - trubici, jak uz jsem psal. Cim vic osvetlene cele terarko, tim lip. A misto "LED co netopi" + "topny kamen" bych spis pouzil "zarovku co topi" - bodovou a pod ni kamen obycejny. (nebo rovnou vybojku, ale je to o penezich, samozrejme). Ale pokud jsou tam spravne teploty a agamce se dari, roste, tak i kdyz je co zlepsovat nebude to s podminkami vylozene kriticke. O co bych mel obavu je dosah toho UV-B kompaktu, pokud ale zvykne byt agamka v jeho dosahu (do tech 20 - 25cm) tak to vyhovi. Jak krmite, zere toho dost?

- gekonciky skutecne spolu s agamami nemuzete mit, teda - jedine jako krmeni. ;) Vseobecne nejde moc dobre kombinovat ruzne druhy v jednom terariu. Takze gekoncikum zaridit jejich vlastni tera, a smele do chovu nejake skupinky - jsou to nenarocni a vdecni chovanci.

Moc toho nepojí tak 3 cvrčky za den + nějaký salát . + nějaké moučné červy . teplota je cca 28-33 kolem terárka a pod topnou žárovkou kolem 40 a přímo na kameni 50 to je asi moc že ?? zářivku budu měnit za silnější .

ale šlo mě hlavně o radu jestli nechat celých 12-16 hodin zapnuté vše od rána do večera ( zářivku , žárovky UVB kamen ??) nebo to střídat ? agamy tedy mají rádi velké světlo celou dobu ? než bude noc ?

ještě asi seženu jednu agamku ale nyní už od nějakého chovatele , chtěl bych tu do červena . nevíte kde sehnat ??

děkuji za odpověď

ano, svitit a topit cely den, tech cca. 12 hodin denne - spinaci hodiny nastavit na cyklus 12/12 a basta. Na noc vypinat vse. Teploty celkem OK, to bych asi nijak neresil - pokud na tom kameni udrzite ruku a nebude to neprijemne palit, je to v poradku. Nedaval bych moucne cervy, vubec. Snazte se spis nabizet cvrcky, sehnat treba nymfy svabu, male sarancata, lucni kobylky... Misto salatu radej listy pampelisky.

Druhou agamku zatim nereste, jedine kdyby jste pro ni meli nejake karantenni terarko - nemuzete dat hned dohromady ruzne zvirata i kdyz by to velikostne nebyl problem. Jinak vousatek je plna ifauna, fakt neni problem sehnat (pokud neshanite nejakou konkretni mutaci/bar. formu)

Zdravím vás lucifer děkuji za rady .

mám tu další věc. dnes ráno jak jsem zapnul světla agamě málem jsem se vylekal jak vypadá . divné zbarvení do tmavé barvy a taková jak kdyby chvíli před smrtí . ale po chvilce jak bylo zapnuté vše (teplo ubv atd) se zase zbarvila do svých barev až na ocas, ten jsem už nevyfotil ale celí ocas zůstal tmavý stále .

je to v pořádku ?? a další věc někde jsem se dočetl že písek pro mládě nemůžu mít že by to jedla se zeleninou atd. že pak umřou je to pravda ??

děkuji za rady a odpovědi .

- klid, agama meni svuj odstin dle teploty a nalady v celkem velkem rozsahu. Pisek nevadi - mam na pisku mladata od jejich 3-4 tydnu, predtim sice bez, ale to hlavne kvuli krmeni (davam jim nymfy dubii, zahrabavaji se do substratu). Takze - vse je v poradku. Ocasek muze byt tmavsi, o nic nejde.

- vykaslete se na ten salat a okurky, nejlepsi co muzete udelat je natrhat venku listy pampelisky, nastrihat na prouzky a rozhazet po terarku. Nebo cele mensi listy do te obri misky s vodou, zatizit konce kaminkem a vydrzi cerstve v pohode do druheho dne.

teď jsem tě nepochopil , předtím jsi mě psal abych koupil tepelnou výbojku místo té obyčejné 60w žárovky co tam mám ne ? UBB žárovku tam přece už mám nebo jsem já pochopil špatně ? tu tepelnou červenou výbojku jsem myslel jen že svítí červeně ale to asi není dobré pro agamy

kterou máme teda prosím koupit místo té 60W obyč. žárovky co toho terárka ? děkuji za radu a klidně můžeš poradit i kde a jak mám umístit po celém terárku 2 květináče a tu 3 UVB exo teru co mám už bez stínítka jak si radil . můžu udělat všude háček takže dám na tvoji radu jak je umýstit ty 3 zdroje světla -. děkuji za odpověď

Ano, tak to bylo mysleno - nevim o zadne "cervene vybojce" a nejak me to svadi k tomu ze by se tam nejspis cpala nejaka cervena "IR" vyhrivaci lampa = uplne na nic, takze pokud necim nahrazovat 60W bodovku aby to bylo lepsi, tak tamm dat tu 50W SunLux vybojku a udelat tim pekne vyhrevne misto i s dostatkem UV.