Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Proč si nepořidit varana stepniho...

Ahoj, chtěl bych vše vzít z druhé strany mince a chtěl bych se zkušeneho chovatele zeptat, proč si takové zviře nepořídit a co se mu na nem nelibi... Proc jo vim, jak vypada taky, jake terarium taky... Ale chtel bych vedet vsechny negativni nazory, at vim na co se pripravit a nebo si koupi na posledni chvili rozmyslet. Nechci abych si poridil milacka, ktery by se měl u mne vlastne zle.... Doufam, ze mne chovatele pochopili :) a rejpali prosim, at pisi taky :) chci vazne vedet vse zapornho, at jsem pripraven na vse ab mel varanek hezky zivot. Diiik

loading...

Poněkud zvláštní dotaz, ale tak proč néé :-) Tak varani jsou skvělí, ale nevýhody samozřejmě mají... Jednak to jsou samozřejmě velké nároky na prostor, kterej je potřeba adekvátně nasvítit a vytopit, takže strašný prachy sežere nákup osvětlení a jeho následnej provoz, nehledě na to, že varan docela rád výbojku nebo zářivku pošle do věčnejch lovišť. Druhak je to krmení, kdy toho pár varanů sežere celkem dost. No a to, že si občas rádi kousnou, může být taky pro někoho nevýhoda i když já to tak neberu ;-)

Prostor - ideálně místnost nebo část místnosti.
Spotřeba potravy - po myších tloustnou, tudíž nejsou vhodné jako stálá a jediná složka potravy. Takže to chce spoustu hmyzu - švábů, sarančat. Můj samec (75cm) sežere za den průměrně 5 dospělých B.cranifer nebo 20-30 dubií, samice o něco méně.
Bordel - já u nich nechávám nesežrané šváby, kteří po nich uklízí, jsou aktivní v noci, takže se nepotkají, a spícím varanům neublíží
Pokud jsou chováni adekvátním způsobem tak nejsou moc vidět - potřebují vlhký úkryt kde tráví většinu času pokud neloví nebo se nehřejí, takže nějakých 14-16hodin denně, ten úkryt samozřejmě potřebuje i dospělý varan, když jsem ještě chodil na gympl tak jsem je viděl většinou jen odpoledne cca hodinu, ve 4 zálezají a pak jsou venku až ráno v 8.
Energie - na výhřevném místě to chce kolem 50°, pokud je teplota nižší, většinou jenom celý den leží pod lampou. Samozřejmě to chce ještě kvalitní osvětlení, jsou to denní zvířata.
Manipulace, ochočování - Není to mazlíček ačkoliv hodně petkařů je tak prezentuje. Krotcí jsou většinou obézní jedinci. Moji třeba nekoušou ale je vidět, že jim doteky ani manipulace neprospívají. A to jsem se jich nakrmil křepelčími vejci z ruky :-D Jediný výsledek je teď ten, že se nebojí ale když mě vidí, tak běží ke sklu. Při chycení drápou, věřím tomu, že dospělý samec by ten prst klidně ukousnul.

Plusy

Jsou super, neměnil bych :-D