Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měření teploty v teráriu

Mám dotaz na správné měření teploty v teráriu. Konkrétně na měření výhřevného místa pro agamu vousatou.
Koupil jsem si za tímto účelem infra teploměr, který měří teplotu povrchu na který namířím. Výhřevná výbojka míří na 'pískovcovou' plošinu, která je ale rozpálená a naměřil jsem 58°C. Podle mě by ale bylo správnější, vložit na výhřevné místo ruku a pak změřit teplotu na povrchu ruky. Když jsem takto změřil povrch ruky, kterou jsem nechal pod výbojkou cca 30 vteřin, naměřil jsem na ruce 42°C.
Jaký na to máte názor, prosím? Který zbůsob měření je podle vás správnější?

Já mám teploměr v té studenější části, abych hlídal že se terárium jako celek nepřehřívá, což mi přijde důležitejší. Teplotu pod lampou měřím ve chvíli kdy jí tam dávám a víc moc ne, protože z teploměru na druhé straně poznám, zda nějak teplota kolísá či nikoliv.

58°C je moc, asi by to chtělo to světlo dát buď výš, nebo o něco slabší...jak už psal kolega Zdoter, na výhřevném místě to nesmí pálit, ani zespoda ne. Taky měřím teplotu na výhřevném místě položenou rukou. Na povrchu ruky/zvířete nemá cenu měřit teplotu, ta je samozřejmě nižší, protože organismus část tepla absorbuje. Ale v reálu se na příliš pálícím místě zvíře nemůže pohodlně vyhřívat po potřebně dlouhou dobu, protože by se popálilo. Ještěři ze suchých oblastí jsou většinou schopní spodkem vnímat, kdy už je to pálí, ale třeba hadi a řada ještěrů třeba z lesních oblastí ne a v tom případě už je pak takhle vysoká teplota výhřevného místa pro zvíře vysloveně nebezpečná z hlediska vzniku popálenin.

Výbojku (SunLux 50W) mám právě docela nízko, pouze 23 cm. Agamy se ale pod ní vyhřívají. Většinou teda neleží přímo pod ní, ale cca 3-4 cm od středu. Občas leží ale i přímo uprostřed, tak jim to zřejmě nevadí. Pro jistotu jsem jim teda vyměnil výhřevnou žárovku za druhý SunLux 35W a využívají obě úplně stejně. Terárium jsem postavil pouze 60 cm vysoký a teď už vím, že to chtělo minimálně tech 70 cm.

link na foto:
http://martin68.zonerama.com/Photo/373706/14734693
http://martin68.zonerama.com/Photo/373706/14734933
http://martin68.zonerama.com/Photo/373706/14735037
http://martin68.zonerama.com/Photo/373706/14735451