Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem úhyn agamy bradatej

Caute vsetci.
Potreboval by som poradit od skusenejsich chovatelov agam bradatych.
pred troma mesiacmi som si zaobstaral terarko aj s 1,5 rocnym samcom agamy bradatej a prve dva mesiace bolo vsetko v poriadku. potom zo dna na den prestal zrat resp. velmi malo(1 cvrcek za tyzden) a prestal byt aktivny len spal cele dni a nakoniec uhynul :((( Kedze s chovom agamy zacinam rad by som sa opytal ci som neurobil nejaku fatalnu chybu pri chove. predosly majitel v terarku choval samca a samicu a postupne predal najprv samicu a potom uz len zbytok mne. povedal ze zrali zelene a kazdy druhy den dve tri holicata. ked som ho dostal tak som pokracoval v krmeni zelenym ale obmedzil som holicata a daval som mu zive cvrcky lenze zo zciatku mal problem pri ich love a 4 cvrcky mal v terarku aj 5 dni. dvoj-rocny samec mal 39 cm a 170 g.
co sa tyka teraria tak je velke 70x50x50 (dxšxv).vyhrevna ziarovka 50w a ziarivka s UVB 13W napojene na casovac ktory som nechal nastaveny tak ako predosly majitel a to tak, ze sa zapinali a vypinali v priebehu dna spolu asi na 10 hodin denne. teplota v terarku bola stala 29° pod ziarovkov az 35°-40°, vlhkost od 65 do 75%. tararium je umiestnene pri balkonovych dverach kde rano svieti slnko ale nie priamo na terarium.
Chcel by som pokracovat v chove agam pravdepodobne parik. Nastudoval som si literaturu vsetku co som nasiel odborne clanky postrehy rady a podla toho vsetkeho som nenasiel ziadnu chybu tak preto sa obraciam s prosbou o pomoc na Vas. Prikladám aj foto terária. na fotke nie je piesok ale povodne bol obycajny piesok do detskych ihrisk cca 5cm. Dakujem za kazdu radu
Změna předmětu, původně: uhynula gama bradata (lucifer) (lucifer)

Tak přesnou příčinu stanovit bez pitvy asi nepůjde, ovšem zaráží mě, že věc řešíš až agama uhynula... Pokud byla zvyklá na holátka a jak píšete ze dne na den jste jí je přestal dávat a plně je nahradil jen cvrčky, které nežrala, nebo respektive žrala jednoho za 4-5dní, tak to jí moc nestačí. Jsou agamy které preferují "zelené", ale taky záleží jaké, v jakém množství a stejně nějakou tu živočišnou stravu potřebují. Takže za mě těžko říct. Mohla mít taky parazity, příčinou kterých nežrala. Podmínky vypadají přijatelně (až na tu délku, ta je bych řekl na hraně). Pokud ji máte na mražáku, dal bych ji na pitvu a máte jasno...

Jinak ty teploty (pod výhřevem a jinde v tera) jste měřil jak? Doufám že nevycházíte jen z těch "budíků) napravo u stropu...

Zdravim. no problem som zacal riesit hned ako som si vsimol ze nieco nieje v poriadku. pisal som si aj na inych portaloch s roznymi chovatelmi a vsetci sa zhodli ze pokial sa pohybuje a aspon nieco zozerie tak si to nemam vsimat ma svoje obdobie a to zas prejde... co sa tyka stravy tak zelene som nemenil podaval som ho tak ako predosly majitel. co sa tyka holicat tak som ich uplne nevysadil len trosku obmedzil a pridal tie cvrcky postupne. ako vravim prve dva mesiace bolo vsetko v poho aj po tychto zmenach problem nastal az potom.
co sa tyka terarka tak viem ze je tak na hrane a casom mam v plane zriadit tararko oklo 1 metra mozno viac ale pred tym potrebujem vediet ci som urobil chybu ja ked mi uhynula agama.
Inak tie teploty som meral len z tych budikov. ak je to zle tak co mi poradite?
Mozem v tomto terarku chovat dve agamky? nie je az prilis male?
Dakujem pekne

Tak hlavně ono krmení pravidelně holaty je špatně. Holatka se dají podávat jako pamlsek jednou za x měsíců. Třeba jednou za půl roku. Pak bych ještě vyměnil to UVBčko za silnější. Když už kompakt tak aspoň 25/26 W. Takhle malé terko se dá určitě použít na odchov mláďat. Do určitého věku jim bude stačit. Jen bych ho krapet předělal. Světla bych dal k jedné straně, vyhodil bych ty květináče, dal bych tam silnější UVB a přes celou délku lineární zářivku s teplotou světla kolem 6000 kelvinů. Při krmení bych se vykašlal na holata a podával bych cvrčky,šváby,sarančata a když by byla možnost tak smýkaný hmyz je úplný ideál. Ze zeleného bych předkladal pampelišky,jitrocel,rukolu,polníček. I když mláďata ne vždy zelené žerou. Pokud máš o chov opravdu zájem nenech se prvním neúspěchem odradit. Při dodržení základních podmínek není chov nijak složitý.
Ještě k té teplotě. Buď se dají použít digitální teploměry, které koupíš od 100 Kč výš a nebo já používám měřění rukou. Stačí na výhřevné místo položit dlaň a musí to příjemně hřát a né pálit.

zdravim,hned jak jsem si precetla ze agama byla od minulého majitele zvykla prevazne na holatka,jsem se zarazila,to fakt nejde,vas zamer ji podavat zeleny a cvrcky byl spravny,avsak agamak byl jiz zdegenerovany od tamtoho temi holatky,,pochopitelne moh mit aj vnitrni problém ale ja se pise prikladam k te nevhodne strave,uz i v jeho veku.kazdopadne terárium není zly,jen dovychytat teploty primo pod vyhrevnym mistem a urite je lepsi mit vyhrevne místo v jedne tretine tera a ne uprostřed.

Ahojte.
Dakujem vam vsetkym za postrehy a za rady. Takze zaver pre mna je ten ze na vine bola pravdepodne nevhodna strava predosleho majitela. Skoda ale aspon viem ze som neurobil hrubu chybu pri chove ja hned na zaciatku co by ma velmi mrzelo.
Co sa tyka teraria tak uz pracujem na jeho prerabke presne podla vasich rad. ked to bude hotove a zaobstaram si novu agamku tak potom sa vam pochvalim. v tomto terariu by som si chcel odchovat jednu mozno dve agamky a casom uvazujem nad stavbov velkeho teraria ale to az ked budem mat viac skusenosti chovom.
Este raz vam velmi pekne dakujem za vase postrehy a ctene rady.

Přeju Ti mnoho úspěchů v následujícím chovu. Za mě bych Ti doporučil pořídit si v dohledné době mládě/mláďata a začít pomalu přemýšlet o stavbě velkého terária, které si třeba nadělíš k Vánocům. Uvidíš, že když si terárko postavíš sám, hned si ho budeš víc vážit a hlavně si ho uděláš přesně podle sebe ;-)

Než tam nastěhuješ nový, nezapomeň terárko důkladně vydezinfikovat, jelikož si můžeš bejt skoro jistej, že tenhle chudák v sobě minimálně kokcidie měl - je skoro výjimka, když u nás v nějkym chovu nejsou a vzhledem k tomu, jak to asi minulej majitel vedl, bych pochybovala, že tam probíhaly nějaký testy, případně přeléčení.

Počti si třeba tady:
http://www.zelvyctvercova.com/cs/43-veterinarni-pr oblemy/90-nejcastejsi-parazitozy-u-agam-vousatych. html

Jinak to terárko je pro dva dospělý žalostně malý.

Dovolim si muj ciste soukromy nazor: pokud to zvire nekdo krmil dlouhodobe jen holatky, tak bych se vsadil ze mu odesli ledviny a konec. Ze zivocisne potravy musi prevazovat hmyz, nemaji organizmus zrovna staveny na traveni masa. Z vasi strany se pravdepodobne zadna vylozene kriticka chyba ktera by to zvire zabila nestala (az na pokracovani v tom nevhodnem krmeni, ale ono bylo nejspis "vymalovano" uz kdyz jste si agamu prinesli).

110x50x50 - pokud je prostor, pridal bych osobne na 120x60. Ano to male terarium bude jako odchovna pro mladata nez povyrostou dobre, pokud se trochu upravi to vybaveni. (jak uz napsali ostatni)