Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon jemenský-Otvírá tlamičku

Zdravim, mám chamíka vylíhnutýho 22.1. 2014. Když je venku teplo a slunce tak ho dám do síťovanýho košíku a dám ho ven, košík je kousek na sluníčku a zbytek ve stínu aby si chamík vybral. Ve stínu je tak 30°C. Chvílema ho vezmu na chvíli dovnitř aby se ochladil. Problém je v tom, že když je venku tak má otevřenou tlamičku, vevnitř ani v terárku to nedělá, no a já nevim co to znamená, jestli se tak chladí nebo přijímá víc tepla. Takže by mě zajímalo proč to dělá, abych se podle toho pak řídil.

Tim se chladí, čemuž se v těhle hicech nedá divit. V těhle extrémních vedrech bych možná ani "nevenčila" (pokud teda nemáš stejnej pařák i doma, ale to asi ne, když tam dáváš chameleona "ochladit". Což je teda pěkná blbost, pokud ho několikrát dáš ven a zase dovnitř, to musí bejt chamelen nadšenej, teda)...

Tak on byl v inkubační době prej při kolísavých teplot takže by to teď měl líp snášet. Jinak doma v mým pokoji konkrétně je taky hic, jenom dole v obýváku je chladnějš. A takle když se chce schladit v terárku tak de taky do chladnějšího místa.
No ale jinak díky aspoň teda vim jak to s tou tlamičkou je :).
A když je venku fakt extrém vedro tak ho mám jenom ve stínu

on byl v inkubační době prej při kolísavých teplot takže by to teď měl líp snášet

Eh?

A když je venku fakt extrém vedro tak ho mám jenom ve stínu

To ho pak ale nemá smysl dávat ven. "Venčení" je dobrý právě kvůli možnosti slunění na přirozenym slunci. Takže v extrémních vedrech ho spíš nech v terárku a odpoldne klidně ještě vypni výhřev, pokud máš doma fakt hic.

V mým pokoji je blbý to, že tam mám tmu, je tam jedno malý střešní okno (terárko mám naproti oknu), no a abych tam neměl 40°C tak ho musim zatáhnout tim pádem tam je tak 28-30°C. Takže kdybych ho nechal v terárku a zapnul jenom UVB tak by tam měl málo světla a to by mohlo vést k problémům že? Proto ho dávám ven tak aby byl růžek toho košíku na slunci a zbytek ve stínu. A když má pravý sluneční světlo musí dostávat taky ten vápník?

kdybych ho nechal v terárku a zapnul jenom UVB tak by tam měl málo světla a to by mohlo vést k problémům že

A co takhle koupit mu tam lineární zářivku, aby tam měl světla dost? Výhřevná žárovka a UVB kompakt ti to v tmavší místnosti dobře neosvětlí ani když svítí obě.

TEN vápník musí dostávat. Ze slunce ho asi moc nepochytá:-D Pleteš si to s vitamínem D. Jelikože ten mu ale předpokládám podáváš jen jako součást nějaký sypký vitamínový směsi, tak mu to dávej i tak (1-2x tejdně, zbytek jen ten vápník).

Jo no to sem si fakt zase spletl s D3. A tu sipkou směs mám jenom D3 s vápníkem dohromady. A ty vitamíny já nevim aby to zas nebyl blbej dotaz ale je to lepší se ptát blbě než dělat chyby takže se rači zeptám. Četl jsem že občas můžeme dát ovoce nebo salát, ale že věčina chamíků si stejně neveme. Ale muj sní všecko co mu dám, salát, kosek jahody, i kosek banánu měl, a dotaz teda zní, když sní všecko co mu dám, měl by dostávat eště vitamíny uměle? Jo možná je to zase pro někoho blbej dotaz, ale každej nějak začínal ne? :)

A tu sipkou směs mám jenom D3 s vápníkem dohromady

Chyba. Tohle je furt dokola. Jen vitamínová směs (i když s trochou vápníku) NESTAČÍ. Je potřeba pořídit čistě minerální směs, ve který je obsah vápníku třeba okolo 80% (Biomin H, Plastin, Microcalcium, krmnej vápenec..) a tim sypat většinu krmení. Vitamíny pak jen 1-2x tejdně.

Pokud budeš těma vitamínama sypat každý krmění, tak chameleonovi
1) odvaříš ledviny, protože ty syntetický vitamíny jsou na ně celkem zátěž
2) způsobíš nedostatek vápníku a s tim způsobený problémy

Navíc chovanej hmyz má nevhodnej poměr vápníku a fosforu - obsahuje mnohem víc jednotek fosforu na málo jednotek vápníku, což pro vývoj chameleona není vhodný. Proto se hmyz musí uměle "dovápnit", aby se ten poměr obrátil.

když sní všecko co mu dám, měl by dostávat eště vitamíny uměle

Jednoznačně ANO. Nějakej banán nebo jahoda fakt nepokreje chameleoní potřeby co se týče vitamínů, navíc jejich trávení ani není uzpůsobený na vstřebávání vitamínů z ovoce... a na trávení ovoce vůbec. Takže s tim to fakt nepřeháněj. V přírodě si chameleon na jahody ani banány fakt nezajde, je to pro něj dost nepřirozený. Pokud jí zelený, tak mu spíš dávej květy, v zimě třeba čínský zelí, ale s mírou a nemyslet si, že se tim dá nahradit živočišná potrava. Další věc je, že šťavelany s ovoce odvápňujou - další důvod, proč tim chameleony nepřecpávat.