Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Prosba o určení hada podle svlečky

Dobrý den,

prosím herpetology o radu: na chalupě jsem nalezl svlečku, jejíž fotografie přikládám:

http://fzp.ujep.cz/~Pokornyr/01_Materialy/wall/FOT O/P7270732.JPG
http://fzp.ujep.cz/~Pokornyr/01_Materialy/wall/FOT O/P7270736.JPG

Nález pochází z oblasti Berounska, ze suché stráně, cca 0,5 km od řeky. Délka svlečky je 67 cm. Laicky se domnívám, že by mohlo jít o užovku (protože šupiny se mi zdají hladké, bez kýlu), ale rád si nechám poradit.

Předem díky za pomoc.

R.P.

Zdravím, chyták to na 100% není. Na nepůvodní druh bych nesázel, nález pochází z malé vesnice, kde rozhodně nebydlí žádný chovatel.
Vloni na podzim jsem na chalupě pozoroval užovku podplamatou, která se zjevně chystala k zimování v kamenné zídce, ale ta se asi na jaře vrátila k Berounce... Podle BioLibu by se v regionu mohla vyskytovat ještě užovka hladká, charakter stanovšitě by celkem odpovídal, ale rozdíly v podobě šupin opravdu bohužel neznám :-(