Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Saga pedo chov

Zdravím :-)
Z dovči jsme si dovezli nymfu ságy. Rádi bychom jí dotáhli do dospělosti a pokusili se o odchov (je to samice). Máme představu insektárka nebo dobře větraného tera, které dáme do venkovního skleníku. Dovnitř trs tužší trávy nebo nějaké větvičky a hlubší kladiště se substrátem. Zajímaly by mě hlavně vaše případné zkušenosti nebo tipy ohledně složení substrátu (plánujeme výsevový substrát + písek) a zimování vajíček.
Díky :-)

ságy jsem párkrát z dovči měla taky, z Černé Hory. Chov je +- stejný jako u sarančat (silně nasvícené síťové terárium, lokální zdroj s vysokou teplotou, ocení i UVčko), ale po jednom zvířeti, páč se mezi sebou napadají. Zelené mi nikdy nebraly, žraly mi hlavně cvrčky a šváby. Na podzim vždycky normálně vykladly do sklenice se směsí rašeliny a písku. Plánovala jsem vajíčka nechat v té zavařovačce a na zimu je dát do chladna, ale vejce mi vždycky celkem brzy odešly, takže z toho nikdy nic nebylo.

Díky za odpověď :-) Právě rašelinu jako součást kladiště jsme hned zavrhli. Je kyselá. Uvažujeme spíš nad směsí výsevový substrát + písek. Byli bychom fakt rádi, kdyby se nám to povedlo. Už jsme uvažovali i o tom, dojet si pro pár petek zeminy na Pálavu, ale přeci jen to máme docela daleko :-)

mě většinou ta vája během pár dní zplesnivěla, ale vždycky už po vykladení vypadala celkem divně. nevím, jak přesně mají vypadat normální vajíčka ság, ale srovnávala jsem to s vejci sarančí a kobylek, které normálně fungovaly a vylíhly se. Hmyz z obdobných biotopů. Tohle bylo uplně něco jiného, jako by nebyla "oplozená"...buď ty ságy nečetly, že jsou partenogenetické, a nebo ta populace z které jsem je měla možná zrovna nebyla.

No tak ono ve finále ani není jisté, jestli jí dotáhneme do dospělosti. Blbějšího bezobratlého s většími sklony k sebedestrukci jsem nezažila. Přes noc se svlékla a ač měla spoustu prostoru, stejně se natlačila mezi větvičky tak, že má ohnutá tykadla, zdeformované zadní nohy a ohnuté kladélko. Když bude žrát zkusíme to, jinak jde k preparaci rovnou. Celkově je to zvíře idiot...ale ono co čekat :-) Každopádně díky všem za rady a pokud by vás ještě cokoliv napadlo, budu vděčná, pokud se podělíte. I kdyby to nevyšlo letos, příští rok to chceme zkusit zas :-)

jo je fakt, že to jsou celkem jelita. Na to, v jakým trnitým křáči jsem je chytala v přírodě jsou docela těžkopádné a choulostivé na blbě vybavenou ubikaci. Pokud se jim dají větve s trnama, třeba jen blbý ostružiník, tak jsou schopné se i napíchnout, nebo někde zašprajcnout. Jedna z prvních co jsem měla se mi právě napíchla na trn a chcípla. Tak jsem ostružiník vyhodila a dala jsem jim tam jen nějaké větve na sezení a lezení jen tak, aby se nemohly napichovat a šprajcávat. Pak mi tak i fungovaly a kladly, ale prostě z toho nikdy nic nebylo...takže jsem se na ně po pár pokusech vybodla, páč mi přišlo blbý brát zvířata z přírody, aby pak v zajetí jen dožila a nepokračovala reprodukce. Ale tak třeba se Tobě zadaří, když ne letos, tak příště...držim palce a kdyby jo, tak dej vědět :-)