Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anolis equestris

Ahoj všem, dnes budu majitelkou dvou Anolisů rytířských, adultního páru, prosím o doporučení na vhodnou literaturu v češtině, děkuji. Bohužel jsem k nim přišla jak slepá k houslím....

Děkuji holky, taky jsem na úspěch jako laik náležitě pyšná :-).Nevím tedy jak se budou tvářit v zimě na cvrčky nebo sarančata, ty ještě neochutnali, ještě stále je smýkaný hmyz, tak dostávají jen ten a občas hrozny, banán, broskev,jiný ovoce v oblibě nemají, jen št´ávu ze sladkých hrušek, na přesnídávky se moc netváří a zkoušela jsem 4 příchutě :D párkrát si lízli a šli pryč.

Tedˇ tedy není zrovna sezona na to, aby se množili, ale vzhledem k předchozímu stavu se to nedá vyloučit. Inkubace vajíček bez inkubátoru je samozřejmě možná. Stačí vajíčka přemístit do krabičky s rašeliníkem nebo vermikulitem a budˇ je nechat v teráriu v místě, kam je samice zahrabala, nebo je umístit třeba na vršek terária. Je dobré, pokud teplota kolísá a přes den nepřesáhne 28 stupnˇů.

pro většinu Anolisů je naopak lepší, když se líhnou bez inkubátoru- já měla vždycky nejlepší mláďata ta, co se vylíhla v terárku. Pokud najdeš vejce, tak je prostě jen přendej do krabky a nech v terárku někde tam, kdes je našla...ona si totiž samice pro snůšku najde místo, které je pro inkubaci vajec nejlepší.

Jasný, místo si může vybrat má tam rašeliník i mech, obojí udržuju vlhký, dvě kytky v květináči-když si o to řeknou, tak je i zaleju ....:-D a suchý kout, ale tam předpokládám klást nebude.Hrabala v mechu a v květináči.
Ještě mlád´ata asi včas odebrat od rodičů, aby je nepovečeřeli, nebo je tam mohu nechat? Děkuji moc.

Co v ní nemůže být měsíc? Vejce? Inkubace trvá přes dva měsíce. Mlád´ata? No ta se musí samozřejmě po vylíhnutí ihned přenést do vlastního terária, a krabička samozřejmě musí být zavřená. Jednak kvůli vlhkosti (otvory pro větrání malé a po stranách), a pak proto, že dospělí by mládě okamžitě sežrali. Equestrisové a jiní podobní se líhnou brzo ráno, dřív než mládě najdeš ty najde ho dospělý a je po něm.

OK. Mlád´ata musejí mít vlastní terárium, samozřejmě ne tak velké jako dospělí, ale ne krabici. Je lepší je odchovávat samostatně, často je nějaké z mlád´at slabší nebo snadněji stresuje a ve skupině by neprospívalo až nakonec uhynulo. Ale pokud se zadaří, někdy jde spolu mít i skupinku mlád´at až skoro do dospělosti, v dostatečně velkém teráriu.

Vyloučit se to nedá, teď je sezóna a anolisové by měli pravidelně klást. Ale ten tvar břicha se mi nezdá. Na samicích anolisů březost není až tak vidět, protože kladou jen dvě vejce v rozmezí několika desítek hodin (někdy najednou), a pak, když jsou na tom dobře a vejce jsou velká a přece jen v břiše patrná, tak bývají blíž k pánvi. Tahle samice je moc "štíhlá v pase".

Jj, taky mi přijde spíš jen dobře živená. Vejce pokud jsou vidět, tak se jeví jako 1-2 malé bulky "v pase" těsně před zadníma nohama, spíš po pravé straně. Ale ono to u zvířete v dobré kondici ani nemusí být vidět...jak radil kolega, prostě občas prohlédnout terárko a případně sebrat vejce, pokud je najdeš.

Anoliska asi klade vejce, dopo při kontrole terárka a rosení jsem si všimla, že sedí na zemi, má roztažené zadní nohy nad vyhrabaným důlkem v substrátu, tak jsem od kontroly i rosení opustila a nerušila ji, zřejmě ještě stále klade, nebo se snaží, protože na větvi ji nevidím.
Chtěla jsem se zeptat, je lepší dát každé vajíčko do krabičky zvlášt´ - dočetla jsem se, že Anolis klade v po jednom max. dvěma vajíčky v rozmezí 3-4 týdny a vajíčka rostou, nebo do jedné krabičky postupně přidávat další vejce? Mám nechat krabičku s vermikulitem ( líheň nemám ) na terárku nebo přímo uvnitř? Děkuji