Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Anolis equestris

Ahoj všem, dnes budu majitelkou dvou Anolisů rytířských, adultního páru, prosím o doporučení na vhodnou literaturu v češtině, děkuji. Bohužel jsem k nim přišla jak slepá k houslím....

loading...

Děkuju, již jsem objednala:-).
No rozhodně nejsem odborník na Anolisy, vložím nějaké fotky, ale myslím, že nejsou v dobrém stavu, jen nerada bych je vkládala na mrazák, tak nešetřete prosím radami.Děkuju
Omluvte sníženou kvalitu fotek.
tak nevím fotky nejdou vložit , píše mi to nezadali jste typ souboru, nerozumím tomu.

Prý to import není, to je první na co jsem se zeptala, když jsem je viděla.Do práce jsem se dnes vybavila smýkačkou a sklenicí, odpo něco nasmýkám a vyberu nejlepší kousky, obalím je doma v roboranu a dám jim to tam.Byli hodně žízniví, včera jsem jim narosila rašelinu a oba pili ze střičky jak diví.Vrtat do nich nemám v úmyslu, jen terárko dovybavit kytkama, hodně jsem ho vyvětvila.V tom terárku co jsem dostala k nim jsem objevila další dvě mumie nějakých ještěrek,dle tvaru hlavy bych to typla na ještě dva equestrisy,jestli tam s nimi byli těžko říct.
Je nějaký ovoce, nebo něco, čím bych jim mohla přilepšit?

aha, v tom případě je předešlý majitel asi poněkud zanedbával. Jinak smýkaný hmyz obalovat v ničem nemusíš, ten je dost výživný sám o sobě. Co se týče ovoce, tak vyskoušet, jestli a co si vezmou. Někteří ho berou, jiní vůbec..zkoušet hlavně měkké sladké ovoce. Ale jinak by měli dostávat hlavně hmyz, přičemž ten smýkaný je vynikající, když je ta možnost.

No to jsi neviděla ta tři terária, co jsem dostala za odvoz k nim, jsou fakt pěkný, zabudovaný do sebe, ale rozložitelný, dobře vyřešený větrání , jsou tam i zářivky, muselo to dát kdysi dost práce a já je určitě využiju, když jsme je včera vyrvali s kamarádem ke mě do patra, tak jsem je jen zhruba čistila 2 hodiny, do čista jsem jen dělala to jedno pro ty equestrisy, protože bylo už po půlnoci a já šla spát, protože jsem ráno vstávala do práce.Mám velice odolný žalude,při pohledech a pachách, kdy ostatní lidé zvrací mám jen lehkou nevolnost, ale při tom čištění jsem měla co dělat a to si nedělám srandu.Já nevím, zda v jednom z nich do poslední chvíle byli, měl je ve stodole-ta terária a equestrisy mi předával v krabičce, ale pochybuju, že byli jinde...
Smýkaný hmyz je nejlepší, to vím:-), když jsem měla 12 maculariusů, tak dostávala hned jak byl hmyz venku až do té doby, co už nebyl pouze ten, ale v roboranu jsem je občas obalila, což bylo asi tedy zbytečné:-).Možná že zase budou, v tom jednom terárku není zářivka a ta trojterarijní stěna úplně vybízí k tomu, aby byla celá " ještěří ":-)
Ovoce budu zkoušet.
Děkuju

Ještě jsem se chtěla zeptat, jestli jim do terária můžu dát tchynin jazyk-nevím latinský název, vím, že ho asi okusovat nebudou, ale mohli by olizovat kapky vody z něj a babička nás vždy strašila jako děti, že je jedovatý a nesmí se ani olizovat, mě se to tedy zdá přehnaný, ale radši se ptám zkušenějších.

Vím, že nebudou jak čečetky, ale když jsem jim tam hodila hmyz, tak samice hned jak spatřila kobylku a nějakou malou můru, tak po nich skočila až spadla na nižší větev.Ráno byl samec jinde tak snad si taky něco chytil, co jsem viděla, tak jim tam zbyli tři kobylky, jinak všechno snědli, smýkačku jsem si v práci nechala, tak zase můžu odpo vyrazit až nebude takový provoz.Snad i samec bude dobrej, podmínky u mě mají, záleží na tom, jestli nemá třeba chycený třeba ledviny.Myslím, že byli oba poslední dobou dost v suchu.

Já mám pár anolis baracoe. S potravou mám tu zkušenost, že samec zásadně žere jen střední sarančata. Velké nechce ani za nic, to radši chcípne. Samice naopak ignoruje střední a žere jen velké. Přitom jsou takřka stejně velcí. Zkus víc druhů krmného hmyzu a snad se chytne.

zas equestrisové jsou docela tvrdá, žravá zvířata co zvládnou i fakt dost velkou kořist. Mě žrali uplně všechno v jakékoliv velikosti a stavu..od švábů a sarančí (křídlených neokřídlených, bylo jim to fuk) až po rozmražená myšata nebo křivá mláďata jiných ještěrů. On ten samec asi spíš potřebuje po předchozí "péči" rozchodit, než že by to bylo krmením..jinak co mají moc rádi jsou různí motýli, můry a tiplice, nebo taky pestřenky. Asi bych jim ten smýkaný hmyz moc netřídila a hodila tam co se chytilo..

Já jim to moc netřídím, jen vybírám větší kusy, jinak co se chytí to tam hodím.
Přemýšlím, jestli nemám vyměknout a zkusit tu přesnídávku, ale nevím jak dám misku do větví, protože on asi nesleze-taky proč by to dělal, je mu tam teplo,vlhko tam má taky, navíc myslím, že hmyz mu dá víc.

Jen ještě prosím pro pořádek, u equestrisů probíhá svlek jako třeba u leguánů, že jo? A hrdelní lalok mají pouze samci?Protože jestli jo, tak ten co byl na tom hůř, je samice, dneska jsem zavadila o jednoho nechtíc při rozsvěcení a nafukoval se -to byla údajná samice.Nechci je zatím mučit abych zkoumala, který má hemispenisy a který nikoliv, takže jsem vycházela z toho, co mi řekl bývalý majitel.

U anolisů skupiny equestris mají velký hrdelní lalok obě pohlaví. Samice ho mívají tmavší. Taky jsou především jako mláďata příčně světle pruhované, pruhování u většiny druhů i poddruhů zůstává aspoň v náznaku patrné i v dospělosti.

Ahoj všem, Anolisové už vypadají líp a chtěla jsem se zeptat, odčervují se něčím? Já bych nejradši poslala trus na koprologii, ale nemůžu žádný trus najít, já tedy nevím, co mám hledat, protože nevím, jak vypadá anolisí trus....ale zase do nich něco cpát jen tak na blind to taky nechci....
děkuji

No právě, že fot´ák jsem měla nastavenej dobře, než jsem ho půjčila, resp. všude mi šly vkládat fotky.No obávám se, že kdybych se pokoušela přijít na to, jak zmenšit fota, tak mi na to noc nestačí, pošlu s dovolením fotky na mail a poprosím kolegu, co je pc hodně zdatný, aby mi ukázal, jak se zmenšují fota, ono když mi to někdo ukáže, tak já to pak zmáknu příště sama.
Díky moc

Děkuji holky, taky jsem na úspěch jako laik náležitě pyšná :-).Nevím tedy jak se budou tvářit v zimě na cvrčky nebo sarančata, ty ještě neochutnali, ještě stále je smýkaný hmyz, tak dostávají jen ten a občas hrozny, banán, broskev,jiný ovoce v oblibě nemají, jen št´ávu ze sladkých hrušek, na přesnídávky se moc netváří a zkoušela jsem 4 příchutě :D párkrát si lízli a šli pryč.

Tedˇ tedy není zrovna sezona na to, aby se množili, ale vzhledem k předchozímu stavu se to nedá vyloučit. Inkubace vajíček bez inkubátoru je samozřejmě možná. Stačí vajíčka přemístit do krabičky s rašeliníkem nebo vermikulitem a budˇ je nechat v teráriu v místě, kam je samice zahrabala, nebo je umístit třeba na vršek terária. Je dobré, pokud teplota kolísá a přes den nepřesáhne 28 stupnˇů.

pro většinu Anolisů je naopak lepší, když se líhnou bez inkubátoru- já měla vždycky nejlepší mláďata ta, co se vylíhla v terárku. Pokud najdeš vejce, tak je prostě jen přendej do krabky a nech v terárku někde tam, kdes je našla...ona si totiž samice pro snůšku najde místo, které je pro inkubaci vajec nejlepší.

Jasný, místo si může vybrat má tam rašeliník i mech, obojí udržuju vlhký, dvě kytky v květináči-když si o to řeknou, tak je i zaleju ....:-D a suchý kout, ale tam předpokládám klást nebude.Hrabala v mechu a v květináči.
Ještě mlád´ata asi včas odebrat od rodičů, aby je nepovečeřeli, nebo je tam mohu nechat? Děkuji moc.

Co v ní nemůže být měsíc? Vejce? Inkubace trvá přes dva měsíce. Mlád´ata? No ta se musí samozřejmě po vylíhnutí ihned přenést do vlastního terária, a krabička samozřejmě musí být zavřená. Jednak kvůli vlhkosti (otvory pro větrání malé a po stranách), a pak proto, že dospělí by mládě okamžitě sežrali. Equestrisové a jiní podobní se líhnou brzo ráno, dřív než mládě najdeš ty najde ho dospělý a je po něm.

OK. Mlád´ata musejí mít vlastní terárium, samozřejmě ne tak velké jako dospělí, ale ne krabici. Je lepší je odchovávat samostatně, často je nějaké z mlád´at slabší nebo snadněji stresuje a ve skupině by neprospívalo až nakonec uhynulo. Ale pokud se zadaří, někdy jde spolu mít i skupinku mlád´at až skoro do dospělosti, v dostatečně velkém teráriu.

Vyloučit se to nedá, teď je sezóna a anolisové by měli pravidelně klást. Ale ten tvar břicha se mi nezdá. Na samicích anolisů březost není až tak vidět, protože kladou jen dvě vejce v rozmezí několika desítek hodin (někdy najednou), a pak, když jsou na tom dobře a vejce jsou velká a přece jen v břiše patrná, tak bývají blíž k pánvi. Tahle samice je moc "štíhlá v pase".

Jj, taky mi přijde spíš jen dobře živená. Vejce pokud jsou vidět, tak se jeví jako 1-2 malé bulky "v pase" těsně před zadníma nohama, spíš po pravé straně. Ale ono to u zvířete v dobré kondici ani nemusí být vidět...jak radil kolega, prostě občas prohlédnout terárko a případně sebrat vejce, pokud je najdeš.

Anoliska asi klade vejce, dopo při kontrole terárka a rosení jsem si všimla, že sedí na zemi, má roztažené zadní nohy nad vyhrabaným důlkem v substrátu, tak jsem od kontroly i rosení opustila a nerušila ji, zřejmě ještě stále klade, nebo se snaží, protože na větvi ji nevidím.
Chtěla jsem se zeptat, je lepší dát každé vajíčko do krabičky zvlášt´ - dočetla jsem se, že Anolis klade v po jednom max. dvěma vajíčky v rozmezí 3-4 týdny a vajíčka rostou, nebo do jedné krabičky postupně přidávat další vejce? Mám nechat krabičku s vermikulitem ( líheň nemám ) na terárku nebo přímo uvnitř? Děkuji