Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem osvětlení - agama vousatá

Ahoj,
moc prosím o rady týkající se osvětlení. Mám terárium 120x50x50 s předním otevíráním po celé délce a s větrací mřížkou ve předu pod skly a na horní desce (obojí je průduch 60x10cm). Terárko je v obýváku, tedy pravidelně zhruba 22 stupňů v zimě až 27 stupňů v létě.
Terárium bylo objednané jako komplet a moje první. S počtem přečtených příspěvků stoupá i moje znalost špatného provedení osvětlení. Obsahuje totiž 60cm zářivku nahoře uprostřed, jednu bodovku na jedné straně a jednu UVB kompaktní zářivku na straně opačné.
Rád bych tedy vyměnil vše. Místo jedné malé zářivky bych rád dal větší a místo dvou objímek bych rád dal předřadník a jednu výbojku.
Díky předchozím radám a komentářům jsem si předvybral SunLux UV 50W PAR30 + předřadník Tridonic 35/50W. Stačí mi 50W a vyhřeje mi z jedné strany celé terárium? Trochu se bojím zkoušet 70W kvůli nutné vzdálenosti od zvířete, která v 50cm vysokém terárku při určité výšce výbojky a vrstvě písku je určitě menší než požadovaných 35cm. 30W se mi zase zdá málo. A je vůbec značka vybraná správně?
A co zářivky? Její velikost by neměla přesáhnout 100cm, protože mám pozadí do tvaru L na zadní a levé straně, takže nemohu využít celou délku. Měla by být jedna? Dvě? Jaké typy? Jaké barvy? Jaké značky? ...
Prosím nejlépe o přesné linky na věci, které bych měl nakoupit.
Moc díky za jakoukoliv konstruktivní radu!
Marcel

Výbojka je vybraná dobře a do tohoto terárka by měla stačit. Místo pod ní bude vyhřáté dobře, zbytek terárka bude chladnější což je taky dobře. Kdyby se časem ukázalo, že je to málo, můžeš přidat ještě na druhé místo obyčejnou bodovku jenom na topení, ale myslím, že to třeba nebude. Zářivka z běžně dostupných třeba Silvania Activa. Jaká se tam vejde těžko říct, pokud by byla menší, pak bych dal spíš dvě.

Ahoj, diky za tipy, ale zminene zarivky se bohuzel vubec nedelaji v moji velikosti (bud do 60cm nebo nad 110cm), nic okolo 90cm. Muzu poprosit jinou dobrou znacku, ktera vyrabi i stredne dlouhe zarivky?
Co se tyka "tělesa", ktere musim taky zakoupit a do ktereho zarivky umistim, je v nich nejaky rozdil, nebo muzu koupit cokoliv, do ceho se daji zacvaknout dve zarivky? Muzu pripadne taky poprosit nejake tipy, pripadne linky na shop?

A k vybojkam - diky za schvaleni vyberu, ale pro jistotu se zeptam - vybojky bez predradniku maji nejakou nevyhodu krome trochu vyssi ceny nebo na to mam rovnou zapomenout?
Napr. tato http://eshop.farmapython.cz/vybojky-s-produkci-uv/ arcadia-d3-basking-lamp/
Radsi predem rikam, ze na cene mi az tolik nezalezi, chci zdravy zvire... Jen jsem trochu analfabet ohledne elektroniky.
moc diky!

ty vybojky bez predradniku nejsou dobry napad, jednak maji citelne mensi zivotnost, druhak citelne horsi ucinnost - aby nepotrebovali predradnik je tam vlastne uvnitr zarovkove vlakno ktere je "predradnik", takze tu ztratu musi vyzarit hlavne jako teplo - taky proto ten vykon.

ad, zarivka - treba:

http://www.akvarista.cz/web/shop/item-narva-specia l-bio-light-30w

svitidlo:

http://www.emat.cz/svitidla/nabytkova-kuchynska-sv itidla/modus-sb130ep-zarivkove-svitidlo-s-elektron ickym-predradnikem-30w-t8-bile

- jen narychlo co jsem ted vygooglil, ono staci zajit do nejake rozumne elektro velkoprodejny. Spis bych teda bral nejake svitidlo "rohove", za par stovek byvaji v ruznych bauhanúsech, Obi a spol.

lucifere nechci se hádat, ale co jsem zjistil já, tak u těch bezpředřadníkových právě životnost vydávaného UV nedegraduje tolik jako u předřadníkových. Ale zase mají o dost horší kvalitu světla a díky vysokým výkonům se nehodí úplně všude. Já mám doma jak 80w bez předřadníku tak 50W Sun Luxky a ty 50W mají o mnoho lepší světlo.

On hlavně každej vidí tu úsporu že neplatí jednorázově předřadník, ale už nebere v potaz fakt, že to co ho stojí ten předřadník s velmi velkou pravděpodobností za rok prosvítí na elektřině, díky výrazně vyšší spotřebě těch lamp bez předřadníku. Jinak to ještě zopakuju, ale je to docela důležitý fakt, ty lampy bez předřadníku mají povětšinou výrazně horší svítivost, takže sice zvíře bude mít UV, ale bude se terárium muset výrazně víc dosvítit, aby to tam nebylo jak v jeskyni.

Abych nezakládal nové vlákno,dovolím si vložit dotaz sem:Po pročtení nějakých článků jsem usoudil že do odchovny pro agamy stačí Žárovka Exo Terra Reptile UVB 150 25 W tak jsem ji pořídil.Otázka zní jestli může být v květináči viz foto,nebo raději sundat?A ještě jedna otázka:je možné aby agama která měla 30.6. oplozenou snůšku a dnes nakladla další vejce,ovšem dle mého názoru jsou všechny neoplozené viz foto č.2 je to těch 8 vlevo v krabičce (samec je v jednom terárku u samic )

Květináš na ní klidně můžeš nechat, je tam ale zbytečně. Optimum by mělo být jedna UV zářivka - může to býk klidně ten kompakt, který má UV dosvit tak 15 cm, takže když bude v této vzdálenosti od zvířat, tak je v pohodě. Ta ale vůbec nehřeje, takže hned vedle ní, je potřeba dát obyčejnou bodovku http://www.bbelektro.cz/zarovka-e14r50-40w-bodova- reflektorova-kanlux/d-119317-c-3212/. Tím docílíš toho, že si agamky polezou pod tu bodovku a díky tomu, že 5 cm vedle bude ta UV zářivka, tak chytí i nějaké to UV. Když to nebudeš mít v květináčích, tak to těm prckům bude stačit. Když budeš chtít mít lepší pocit, že se mají dobře, můžeš dát ještě nahoru nad terárko nějakou lineární zářivku na dosvícení.