Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Osvětlení pro želvu vroubenou

Dobrý den, máme čtyřletou želvu vroubenou. Teď, v létě, bývá přes den venku ve výběhu, ale většinu času tráví doma v teráriu. Chtěl bych se zeptat, jakou byste mi doporučili žárovku, pod kterou by se mohla želva vyhřívat. Zatím měla nějakou PowerSun UV / 230v/100w, ale ta už dosvítila. Má terárium cca 100/40/50 na výšku. Mohl bych samozřejmě koupit žárovku za 3000 korun, kterou podle různých prodejců želva zcela bez debat nutně potřebuje k životu, ale já bych spíše věřil jiným chovatelům želv a jejich zkušenostem. V UVA, UVB a dalším záření se moc nevyznám... Želva potřebuje UVB, ale to je prý pro živé organismy zhoubné. Prosil bych tedy o radu a o osvětu od zkušenějších.

"Záření UVC je škodlivé i v malých dávkách a může mít určitý negativní účinek na lidský i zvířecí organismus včetně rostlin, a to jak svou intenzitou, tak i dobou působení. I malá dávka ozáření může při zasáhnutí oka vyvolat zánět spojivek případně takzvanou chorobu svářečů (opthalmia fotoelectrica o.u.) a při vyšších dávkách těžce poškodit zrak. Záření UVC není totožné se zářením UV běžných horských sluncí ( jde o UVA - UVB). Záření UVA, UVB mají v běžných dávkách blahodárný účinek na lidský organismus. Záření UVC je velmi agresivní a škodlivé i v malých dávkách a to i pro rostliny a pokojové květiny. Jako ochranné pomůcky se používají skleněné brýle přiléhající na tvář a gumové rukavice."
zelvy-mereni-zdroju-uv-uvod
http://euzelva.cz/abeceda-zacinajiciho-chovatele-z elv
bod č.5