Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem agama snědla keramzit

Ahojte, potřebuju poradit, právě mi agama kocicinska snědla půlku zrna od keramzitu, plavalo v bazéně a on si myslel ze to je asi nějaký brouk a vrhnul se po tom a rozkousal a snědl, co teď s nim mam dělat? Myslite ze to nějak stráví a vyloučí?

Jak jsem řekla rašelinu mít nemůže protože se mu dostává do tlamy a dela neplechu dala jsem mu ji pod vrstvu keramzitu, kvůli vlhkosti. At člověk dela co dela tak ho tu z nej akorat udělají idiota a chovaj se povýšeně, všude ctu ze keramzit nevadí dokonce se i prodává do terária, jinde jsem i četla ze písek vadí vy mi ho tu doporučujete...Radši už se na nic ptat nebudu...

Ale já mam pocit ze se povyšujete, rašelinu s pískem bych mu nejradši dala ale to prostě mít nemůže jak jsem již psala. Hledala jsem jinou alternativu něco co se mu nedostane do ty tlamy a napadli mě pouze kameny nebo keramzit, kvůli vlhkosti jsem ho dala, nenapadlo mě ze je schopnej ho sežrat když je tak vybíravej ze mi sotva ji cvrčky teď už mu tam radši dam oblázky ale rašelina vážně nejde vím ze je to nejlepší varianta ale ne pro toho mého agamaka.

Jasně, tak jo...povyšuju se :-D, dobře. Nevím, proč by nemohl mít na dně smíchanou rašelinu s pískem...pokud jde o substrát, tak postačí i papírové utěrky. Myslím si, že tu vlhkost moc prožíváte. Pokud máte v terárku bazének s vodou a v něm topítko, nebo pod tím topný kabel/rohož, jako "zvlhčovač" to bohatě stačí. Takovýto hygienický způsob chovu je také osvědčený a máte jistotu, že v terárku nebudou vznikat žádné spóry plísní apod.

On právě dostal z rašeliny posledně infekci, dostalo se mu to do tlamy a zaclo to hnít, málem z toho umřel a dostávali jsme ho z toho pres 3 měsíce tak už nechci moc riskovat, celou dobu léčby tam ubrousky mel a neseděli mu, porad je shrnoval a kadil do nich přitom předtím vždycky chodil do bazénu, Nevim no chci pro nej to nejlepší a mam strach ze se mu zase něco stane, snažím se získat co nejvíc informací ale z každý strany jsou jiné...přespříští týden q na kontrolu k veterináři tak to zkusíme jeste zkonzultovat s nim, teď mi šlo o ten keramzit co sežral tak budu doufat ze ho normálně vyloučí

Nojo no :-D Já osobně si myslím, že co se týče hnilob tlam u tera zvířat obecně, tak za to může většinou spíš nadměrná vlhkost v kombinaci s nedostatečným odvětráním, případně poraněním tlamy a substráty jsou až dlouho za tím... kdyby měla v přírodě agama chcípnout pokaždý, když se jí dostane do tlamy kus hlíny, tak už jako druh dávno vyhynuly :-D

Tak jsem doufala ze narazím na někoho s podobnou zkušeností nebo když by mi někdo napsal ze by to pro nej melo byt ok abych pak byla klidnější, zkusím mu tam dát rašelinu ale snad chápete po mě zkušenosti ze mam z toho obavy... Nejsem vztahovačná ale vídám to tady na poradně často někdo se zeptá a zkušenější chovatele se na nej seběhnou jak supi, jde to přece říct i trochu s citem a ne stylem jsi vůbec normální? Každej nějak začíná tak byste se mohli chovat trochu víc empaticky. Ja mam svýho agamaka 8 let a tohle byl jeho první problém tak si nemyslím ze bych byla nejakej břídil ale po vašem jednání si přijdu jak největší blbec a nejen já, jo jsem rada za každou radu ale jde to přece u lépe, treba vysvětlit cemu konkrétně keramzit vadí? Člověk se na vás obrátí protože má obavy a vy tomu moc nepřidáte...

Tak čemu keramzit vadí, jste už zjistila sama...je to stejné, jako třeba u lignocelu...může dojít k ucpání střev. (I když si teda myslím, že keramzit agama normálně vyloučí). Utěšovací řeči mi moc nejdou, když vidím, že je něco evidentně špatně...nic proti...

Jo já to beru. Teď už to vím ze není dobrý ale nenapadlo mě ze by byl schopný ho sežrat po tom co to udělal mi bylo jasny ze ho musím vyměnit, nejde mi o utišující reci ale o jednání jde to trochu i lépe, všichni jsme tu přece z jednoho stejného důvodu a to proto ze máme rádi zvířata a chceme pro ne to nejlepší ale mě to tu přijde jak na bitevním poli a to nemam na mysli zrovna tuhle diskusi, vy jste zkušení chovatelé a my si vás ceníme proto vás žádáme o rady tak se prosim snažte byt aspon trochu shovívavější

A jak já i Réza jsme ti řekli že nejlepší jsou ty pap. útěrky navlhčit jdou podle potřeby ale u agamy to neni až zas tak potřeba dobře se na tom sbírá trus lehce se čistí nic z toho neopadává atd.

Edit: žádnej zkušenej chovatel nejsu jen mám toho prostě načtenýho tuny. + pár vlastních zkušeností. ale prostě ti tu bylo poraděno že keramzit je vhodný na inkubaci.
Edit II : taky sem zjistil teď že nejsem zkušenej udělal jsem chybu otevřu box s tartary a tam nějaká stovka mrtvá. včera dostalaly meloun asi byl ošetřen nějakou srač***.

A nejste trošku vztahovačná? Jakýho idiota? Prostě jsem napsala, že je keramzit špatně a proč, jaké jsou vhodné substráty a co bývá nejčastější příčinou vzniku hniloby tlamy u plazů... Je to čistě můj názor na věc a jestli si z toho něco vezmete, nebo ne, je na vás...vaše zvíře, vaše zodpovědnost.

Jojo je to samec, ubrousky mel pres 3 měsíce a nebyl z nich moc nadšený porad je shrnoval a kadil do nich az sem někdy myslela ze to snad dela schválně protože normálně chodil vždycky do bazénu, zkusím tu rašelinu ale mam trochu obavy no. Jeste mě napadli dát mu na vrstvu rašeliny oblázky délky tak 5-8cm myslíte ze by to bylo vhodný?

Zkusím tu rašelinu a budu ho pečlivěji sledovat, je mi jasny ze tu infekci neměl pouze z rašeliny ale sešlo se víc věcí najednou, zase chceme docílit co nejpřírodnějšího vzhledu a lino by to dost zazdilo tak děkuju za rady snad ten keramzit vykadi brzo, myslíte ze ho mam normálně krmit nebo radši počkat dokud ho nevyloučí? Ja bych radši počkala

Neboj, pravděpodobně ho normálně vykadí. Takže ho klidně krm, aby se mu nezastavil metabolismus a hlavně to mělo s čím odejít. Rašelinu s pískem můžeš normálně používat, z toho problémy nevznikají. Pokud měl zánět v hubě, tak to pravděpodobně bylo z úrazu, u kočinčín a ostatních vodních agam je to dost časté. Stačí, aby vletěly omylem do skla nebo se praštily blbě o větev a je to. A než substrát je u nich mnohem větší riziko infekce ze znečištěné vody, proto se jim to špatně hojí. Pokud má zvíře rozbitou hubu a nejakou infekci v tom, tak mu není potřeba odstraňovat substrát, ale hlavně vypustit bazén a dát místo něj jen větší misku na vodu, kterou je potřeba vyměnit hned, jak se znečistí. Takže klidně i několikrát denně. Ale jinak zvíře nějak nerušit a neplašit, aby si to jančením dál nerozbíjelo. A než se to zahojí, tak ubikaci udržovat sušší. To platí pro všechna zvířata, i třeba pro více akvatické varany atd.

Co se týče keramzitu, tak já ho u vodních agam normálně používám jako drenáž pod ostatní substrát, aby se nepřemokřoval. A holky jak při snůškách hrabou, tak ho samozřejmě částečně vyhrábají na povrch a problémy to nedělá. Ale jako samostatný substrát je keramzit na prd, zbytečně se v něm drží bordel.