Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chameleon mimo terarium

Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jestli není problém, že chameleon tráví skoro celý den mimo terárium v pokoji? Každé ráno totiž začne hrabat na sklo a dobývá se ven, tak mu otevřu a on hned utíká, vyleze si na okno, kde z kytky kouká ven a vyhřívá se na sluníčku. V tom žádný problém není, ale mně spíše zajímá, jestli nevadí, že je celý den v pokojové teplotě, jestli nemůže nijak onemocnět?? Děkuji.

To problém rozhodně je. Terárium je od toho, aby se v něm vytvořilo takové klima a světelné a tepelné podmínky, jaké to zvíře potřebuje a jaké nejsou právě běžně po pokoji.

Proč myslíš, že by se jinak do terárka dávala UVB zářivka a tepelná zářivka? Přeci aby chameleon mohl "chytat" UVB záření a mohl se vyhřát na dostatečnou teplotu, a na základě obojího mu pak mohl správně fungovat metabolismus.

Pokud bude chameleon celý dny někde na kytce, bude mu zima a bude mít deficit UVB. Důsledkem budou potíže s metabolismem vápníků a následná rachitida, zpomalený trávení potravy, případně zánět horních dýcacích cest z podchlazení. Všechno může v extrémním případě vést až k smrti chameleona.

Takže zařiď terárko tak, aby v něm chameleon měl všechno co potřebuje, včetně dostatku vzduchu a prostoru, a nech ho v něm.