Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zimování už na konci srpna?

Zdravím, potřebovala bych poradit, zda je možné, že mi agama začíná zimovat. Narodil se leotos v únoru a od jara ho máme doma jako první agamu. Vždy byl aktivní, velmi žravý a přátelský. Asi dva týdny zpátky, jakmile se začalo venku ochlazovat, žral stále méně (krmíme sarančaty, cvrčky, dubie, občas zophoby, rukola, polníček, zelí, salát, ...). Nyní dva týdny nesnědl zelené, a už druhý den odmítá i červy, a to se po nich mohl vždy utlouct, přestal vylučovat a už nechce ani slézt z větve, kde lehává nahoře v nejchladnější části. Byl zvyklý, že jsme ho pouštěli z terárka "proběhnout se", nebo přes parné léto na okno slunit se přes síť, ale teď už nezkoumá, nešplhá, jenom zaleze do nějakého koutu a syčí, když se přiblížím. Řídíme se radami zde, má UVB žárovku, u které lehává na větvi, a výhřevnou v druhé části terária, dostává směs vitamínů, které jsme dostali namíchané ještě od chovatelky (roboran + něco? nevím přesně) + vaječné skořápky. Větrání po celé délce horní a protější dolní hrany. Na nemoc to nevypadá, ale takhle letargický nebyl, ani když jsme ho přivezli. Je tedy možné, že se nám snaží naznačit, že na něj jde zima? Na svých 43 cm má cca 350g a váha spíš roste, nebo stagnuje, ale neklesá. Děkuji za pomoc.

Roste vam to velmi pekne, kondice dobra, a nez zimovani je to proste uz normalni rezim kdy ta potreba potravy klesne na odpovidajici u subadult - adult zvirat. V tehle velikosti bych uz krmil obden, a moc se netrapil tim ze uz nezere jak popelnice. Je mozna znat i nejaka reakce na ochlazeni venku a zkracujici se dni. Cim a jak svitite?

Svítíme exoterra daylight 50W (výhřevná nad pískovcem) a od stejné firmy UVB100 (ve vzdálenosti 10 - 20 cm v závislosti, ve které části větve nebo země leží). Nejnižší teplota nahoře, kde leží, je cca 30-32°C, svítí od rána od 7 do večera do osmi, kdy už vetšinou stejně sotva mžourá, ačkoliv dřív ještě běhal i v půl deváté a od šesti ráno byl vzhůru. Omezování žrádla bych pochopila, spíš mě straší, že nezvykle dlouho vůbec nevylučuje a třetí den ho nepřesvědčím ani na jeho oblíbené dobroty. Jenom leží, občas nafoukne vole, a když ho sundám, okoukne terárko a vrátí se na větev ležet. Čeká ho snad brzy stěhování, už nějakou dobu má dostat větší bydlení, protože tohle bylo dočasné (70x40x40), ale stále čekáme, až se vyrobí. Děkuji za pomoc.

Ak tam nie su linearky na dosvetlenie, tak to terarium bude asi z tych tmavsich. Agamy potrebuju okrem tepla aj vela svetla. Co sa tyka nevylucovania - ak nezere, nebude ani nic vylucovat. Nove terarium urcite poriadne osvetlit. A ak spravne citam originalny prispevok, tak mate "klasicky" zle umiestneny basking spot - na opacnom konci ako UVB. Ak pridate fotku tohto teraria, urcite sa bude lepsie pisat.