Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Želva má prokrvenou horní čelist a spodní část krunýře

Ahoj, dobrý den,

obracím se na vás s prosbou o radu, neb moje želva začla mít prokrvenou horní čelist a dolní část krunýře (viz. fotky XRz, XR5, XRp
Má velké terário, na které svítí teraristická lampa s UV-B a krmíme ji želvími granulemi a červíkami. Preventivně jsme ihned vyměnili vodu v teráriu.
Zítra ji bereme na veterinu, ale rád bych se zeptal i vás o co by mohlo jít.

Mockrát děkuji za ochotu :)

jaké má ta želva podmínky v ubikaci a jak často jí byla ta voda měněná? Oni vám na veterině (samozřejmě veterinář, který rozumí plazům -ne nějaký kočkopejskař) řeknou co a jak, ale tyhle změny na krunýři vznikají ve většině případů ze špatných podmínek a dlouhodobě špinavé vody. Ty léze a prosakování krve jsou pak obvykle způsobené plísňovou/bakteriální infekcí, říká se tomu hniloba krunýře.

Jinak ohledně krmení, na granule se vykašlete a krmte raději přirozenou potravou (ryby, žížaly, šneci, rostliny..) Páč ony ty granule, krom toho že jako trvalé krmení pro želvu nejsou to pravé také silně znečišťují vodu.

Zdravím. Dnes se želva na fotkách dostala ke mě.
(vybavila jsem si, že jsem tu podobný problém co má ona před časem viděla tak hledám a ejhle - je to to samé zvíře)
Majitelé naznali, že péči nezvládají a přiznali, že želva byla dlouhodobě držená ve špinavé vodě. Problém je stále ve stejném stádiu, za tu dobu (od vložení dotazu) se vyditelně nezlepšil, ale naštěstí ani nezhoršil.
Ráda bych Vás poprosila o radu ohledně další speciální péče o želvu (popř. návrh domácí léčby, nebo jestli mám jít k vetovi). Podmínky a krmení jsou odedneška v pořádku, ale pochybuji, že se takto dlouhodobý problém napraví sám jen zlepšením podmínek.
Děkuji.

A že ji chudinku dali pryč až po půl roce, hovada :-( tyhle infekce ze sajrajtu se jim naštěstí v dobrých podmínkách celkem rychle hojí a většinou ty léze stačí vyčistit - pokud tam je odumřelá tkáň, tak odstranit a vydesinfikovat. Pokud si na to netroufáš doma, tak u veterináře. A pak želvu držet v naprosté čistotě v akvaterárku bez substrátu, aby tam nikde nic nezahnívalo a pravidelně měnit vodu. Výlez na souš + výhřev je samozřejmost, + teď když už je teplo prospěje i sluníčko, pokud je možnost. A koupat v hypermanganu. Většinou se to v dobrých podmínkách a čistotě začne celkem rychle lepšit, i když to pak na tom krunýři bývá ještě dost dlouho vidět. Pokud by se to nelepšilo, tak by to chtělo udělat u veta seškrab, kultivacia test rezistence a pak nasadit podle toho léčbu, ale většinou se to vyhojí jen změnou podmínek a desinfekcí.