Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak vyřešit svícení v teráriu - krajta královská

Dobrý den, potřebovala bych poradit, jak nejlépe vyřešit svícení v teráriu u krajty. Mám pro svícení a zvýšení teploty klasickou žárovku v obráceném květináči, problém nastává, když má had couravou a začne se na světle houpat, had není nijak tlustý, ale přeci jenom něco málo váží, světlo tu tíhu neudrží (nebojte, had se houpe vesele dál, nespadne, je v pořádku) a vyhodí mi pojistky v bytě, toto se děje prakticky každý den. Neznáte prosím někdo nějakou vychytávku, jak toto celé vyřešit? Začínám být zoufalá a bohužel se mi zatím nepodařilo na internetu nic najít. Všude se doporučuje žárovka v květináči, ale vyhazování pojistek tíhou houpajícího se hada nikdo zatím neřešil.
Moc děkuju za radu.

Vyhazování pojistek má spíše na vině moc oholené kabely na objímce, které se dotýkají. Popřípadě někde přerušená izolace. Dotknou se a skratují obvod. Tím vyhodí pojistky. Zkontroloval bych zapojení objímky. Popřípadě jestli je objímka s květináčem zavěšena pouze na kabelech, koupil bych objímku s háčkem a zavěsil bych ji na řetízek na strop. ;-) Možná by pomohla fotka.

Ano jedná se o přerušené drátky zapojené do objímky, tím dochází k vyhazování pojistek...děkuji za radu, zkusím popřemýšlet, jak by se dala uchytit objímka s háčkem na skleněný strop, třeba nějakým lepidlem? ale aby mi pak neurvala celý strop :)

Moc toho z fotky nepoznám, nicméně napadá mne přidělat řetízek právě na tuto trubičku. Vyvrtat do spodní poloviny dírku cca 1 cm od okraje (tam kde vychází kabel) a protáhnout železné očko do kterého uchytíte řetízek. S nosností by neměl být problém, pokud to již nyní na ní leží. Jen pozor ať neprovrtáte kabel. Ten si raději vytáhněte z průchodky. ;-)

S mamutem mám dobrý zkušenosti (lepím s ním poslední dobou snad všechno :-) ) , ale v několika terárkách to tak mám udělaný a na lepení jsem použil klasický akvaristický lepidlo (tím jsem myslel ten silikon) a drží to dobře.
Výhoda mamutu je ale v počáteční přilnavosti. Stačí nalepit a nemusí se to nijak fixovat - hned to drží.

Vyhazování pojistek není způsobeno hmotností hada, ale zkratem. Což znamená, že takto provedená elektroinstalace může být i životu nebezpečná.
Takže:
1. odpojit od el. sítě
2. rozebrat
3. zkontrolovat zda nejsou porušené přívodní vodiče. Pokud ano tak předělat. Izolace nesmí být nikde narušená
4. květináč připevnit ke stropu terária pomocí řetízku a nebo duté závitové tyčky, tak aby nevisel jen na drátech. A květináč zespodu zabezpečit pletivem aby had nemohl ani dovnitř.
5. udělat všechno tak jak jsem popsal, ale nechat jen samotnou žárovku bez květináče.

Omlouvám se, napsala jsem to špatně, tím jak se na tom houpe, tak dochází k přetržení několika drátků v objímce a tím to zkratuje a vyhodí to pojistky, já to pak musím, tak jak píšete, rozebrat, předělat, zapojit...a takhle téměř každý den. Terárko je skleněné a má na vrchu takové trubičky pro vedení kabelu, ale nijak jsem nepřišla na způsob, jak to zabezpečit tak, abych tu váhu přenesla na něco jiného než na ten přívodní kabel

Pokud jste tak šikovná, že zvládnete zapojení rozebrat a složit, popřemýšlejte o odstranění květináče, instalaci patice GU10 a používání vhodných halogenových žárovek do této patice ;-) nic to neváží a hadi mi na to nelezou, tak jako to dělali s květináči ;-)

Ahoj, využiju tohodle vlákna a chtěl bych se zeptat...
- budu stavět terárium z lamina pro krajtu královskou a osvětlení bych chtěl vyřešit zářivkou. Otázka je jestli můžu použít LED trubici nebo jestli je lepší klasické zářivka. Chovám doma agamy vousaté a u těch vím že Led osvětlení je nevhodný, ale nejsem si jistej jak LED světlo vnímají hadi, konkrétně tedy Krajta královská. Výhřev bude vyřešen topným kabelem s termostatem.
- Druhá otázka, terárium bude velké 180x45x65 nebo 180x60x65 (d-š-v) který rozměr by byl lepší a není to zbytečně velké ? bylo by to pro jednu, max pro dvě krajty.

ahoj,rád bych sem dal svoji zkušenost s květináčem jako stínítkem. Ano Tvůj problém,je ve špatné izolaci mezi vodiči.
Je potřeba elekroinstalaci (kabeláž) upravit. Pozor však na použití květináče jako stínítka. Ano je to levné ,dostupné,ale má to jeden problém.
Květináč nemá v sobě otvory pro únik tepla od žárvky,objímky. Tj při použití silnější žárovky cca 40 a více W se celá část přehřívá a pokud je použit nějaký vodič s nekvalitní izolací,může se tato vlivem tepla narušit( vlastní zkušenost)
Všiměte si,že většina např KVALITNÍCH stolních lamp má na stínítku v místě objímky dělané otvory a vodiče jsou tam potaženy teplotně odolnou izolací jako např v žehličkách.
Sám používám stínítko sice z keramiky,ale s otvory pro únik tepla. Dále je vhodné na konce vodičů dát ještě silikonovou bužírku,která je teplu odolná (taková jistota)