Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem krab má po svléknutí jen 4 nožky

Zdravím všechny chovatele krabů,

mám kraba suchozemského a dnes v noci se svléknul. Zůstali mu ale jen 3 nožky a malé klepýtko, 2 a 2 na každé straně. 1 nožka mu volně vlaje v proudu vody od filtru. Vůbec se nehýbe a vypadá jako mrtvý. Může to vůbec zvládnout? A jak ověřit, jestli ještě žije a neublížit mu tím? Můžete mě prosím někdo poradit? Krabík se jmenuje Čenda a máme ho moc rádi. S chovem ale nemáme zkušenosti, Čenda je náš první a máme ho měsíc.

Moc děkuji předem všem, kteří případně poradí.

Simona

Co to je za druh a jak ho chováte? Myšleno podmínky chovu..Ale když se krab takhle blbě svlékne, nebo mu samovolně odpadají končetiny, tak to je většinou známka toho, že je něco špatně a brzy uhyne...s tim už se nic moc dělat nedá. NIcméně pokud ještě žije, tak po svleku potřebuje klid, než stvrdne. takže ho nechte v klidu. Mrtvého kraba poznáte snadno, je bezvládný a celkem brzy začne zapáchat.

Je to suchozemský krab Harlekýn. Modré tělo, červené nožky. Máme ho v akváriu na drobném štěrku, část je souš zbytek na plavání, Na souši má na břidlicovém kameni domek keramický. V setu akvária byl i filtr, který je nasměrovaný zešikma, ode dna nahoru. Akváriu je objem 54 l. Osvětlení zářivku s UV světlem. Krmíme ho ovocem, zeleninou, má krabí granulky, občas sušené gamarusy.
Stojí na zadních nožkám mezi kamenem a stěnou akváriu. Od rána ale sklopil tykadýlka o očkama a zdá se mít i povolené ručky u tlamičky. Svlékl se v noci, ráno jsme zapnuli lampu. Je lepší mu svítit nebo ne během svlékání a tvrdnutí?

Děkuji.

to je zřejmě Cardisoma armatum. Co se týče ubikace, tak pro tenhle druh je lepší velké terárko nebo paludárko s velkou vrstvou substrátu a naopak menší vodní části nebo třeba jen hlubší miskou na vodu. tihle krabi hodně hrabou, žijou v norách a do vody lezou většinou akorát na vlhčení žaber nebo samice vypustit nauplia, pokud je nosí. Jakou tam má teplotu? Potřebují docela teplo a hodně světla. Během svlékání režim jako přetím, svítit a vyhřívat ano, ale kraba nerušit. Každopádně pokud zatáhl tykadla a má povolená makadla, tak to není moc dobré.

Dobrý den. Vím že reaguji pozdě, ale i tak bych ráda poradila. Já tedy s chovem žádné zkušenosti nemám, ale na burze nás krabi zaujali a tak jsme se informovali a paní která je nabízela říkala že svítit se jim nemá. Zkuste si ověřit jestli je to opravdu tak s tím světlem třeba to může být tím nevím, jak říkám žádné zkušenosti s chovem nemám ale "slyšeli jsme že...". Chtěla jsem jen poradit tak snad bude Váš mazlík ok :)

ale i tak bych ráda poradila. Já tedy s chovem žádné zkušenosti nemám,

Proč chceš poradit, když nemáš s chovem žádné zkušenosti, pouze "slyšeli jsme že...". ?

tak jsme se informovali a paní která je nabízela říkala že svítit se jim nemá.

1.prodejci toho mohou nakecat mraky, protože často ani nevědí, co prodávají popř. co to vlastně potřebuje
2. není krab jako krab, nároky u různých druhů jsou hodně odlišné ;-)

Omlouvam se vam prevelice ze jsem se vubec dovolila jakkoli reagovat na toto tema. Muzu vam polozit stejnou otazku, proc reagujete vy na mou zrejme zbytecnou odpoved kdyz toto tema pani zalozila kvuli dotazu na kraba..tak proste poradite lepe vy, ale bohuzel neporadil jste..ja pouze predavam dal co jsem se dozvedela, psala jsem v uvozovkach ze jsme slyseli to a to aby to pani taky tak brala. Od toho je to poradna aby si lide radili ne?..a pokud radim spatne tak je dobre ze me na to nekdo upozorni, ale takovym podanim jako od vas to je radost cokoli sem psat.. nedivim se ze plno vlaken je bez odpovedi kdyz se pokazde najde nekdo kdo takhle reaguje na spatnou radu. Hezky den ;)

Omlouvat se nemusíš.Aurifer je jedna z nejzkušenějších chovatelek,tak se na ni nemusíš hned soptit.Reagovala proto,protože o tom ví víc,než někdo nezkušenej,kterej se něco dozvěděl kdo ví kde.Poradna je od toho aby si lidé radili.Ale pokud někdo poradí (byt v dobrém smyslu) pi.ovinu,tak se nediv,že tě někdo setře.Auri dokáže dobře poradit,ale taky rázně odpovědět na špatnou radu.A to že je plno dotazů bez odpovědi ukazuje jen na to,že ta otázka je tu milionkrát zodpovězená,že už nikdo nemá náladu na to reagovat.A když už někdo ze zkušených reaguje,tak podle toho,jak je napsaný dotaz.

Dobrý den, to byla informace platná pro některé druhy mimo Cardiosoma armatum anebo dáme paní prodavačce černý puntík. Cardiosoma armatum je světlomilný a teplomilný druh, který vyžaduje UVA i UVB záření a dokonce vyšší teplotu pod zdrojem. Také ten bahnitý substrát, tam se mi zdržoval nejvíce a když jsem ho měl, tak mě docela překvapovala i jeho spotřeba vápníků, kterou nakonec pokryly vaječné skořápky, v podstatě denně.

Měl jsem Geosesarma sp. "Red Devil" od chovatele.
Na jeho radu jsem je choval ve vysoké vrstvě až rozbahněné rašeliny, kdy na jedné straně byla voda a na druhé vyšší břeh a kořen (rádi hrabou a šplhají).
Nesvítil jsem, protože přes den byli zahrabaní anebo ponoření ve vodě, občas jsem je ale i přes jejich protesty vynesl na sluníčko, s vodou, aby byli ponoření.
Krmil jsem malými cvrčky, které lovili hned i přede mnou. Hodně jsem přidával mletý vápenec.
Teplotu jsem držel mírně nad 25°C, dával jsem pozor na plísně.
Jsou to úžasní živočichové na pozorování, včetně té jejich znakové "řeči" klepety. Když jse mi poprvé svlékli, tak jsem se nejdřív lekl (krabíci byli zahrabaní a na rašelině se povalovaly svlečky... :puff: ).

Dik,ano aj ja som skusil prave Devilov,teplotu mam 26 vzduch,voda 24,zatial vdocasnom paludarku .Asi 3 cm vysoka hladina,vodny mach,kamene vytvarajuce ostrovceky pokryte machom,sus tvori krabka s pieskom,na nom bielomach,kokosove chipsy,plus kora porastena machom.Medzi kamenmi jaskynky,mnozstvo ukrytov a vodopad.vodu vyhrievam podlozkou,svietim usporkou.Zaujimalo ma ako su na tom s vodou,ci je potrebne filtrovat,udrziavat vodu v kolobehu,ci je potrebne UV a pod.Je mi jasne ze Uv nebude odveci a voda lepsie ziva ako ...Tiez som nasiel zmienku o pridavani jodu prave kvoli vodnym plesniam...
V kazdom pripade je fajn vediet,ze sa im darilo aj bez osvetlenia a v rozmocenej raseline...