Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Popáleniny.

Zdravím.. Mám chamíka teprve půl ročku a dneska jsem zjistila, že má buď odřené nebo popálené koleno a část hřbetu. V terárku žije sám a lampičky má vysoko aby s právě nespálil.. Krmím ho pořád stejně... Také se začal divně svlékat jenom hřbet a nohy... Vůbec nevím co mu je a jsem krapet zoufalá. Děkuji za rady..
foto1 nožka
foto2 ten hřbet a nožka

Teplota cca 32°C pod lampičkou jinak okolo 30°C
Vlhkost momentálně 65%
Lampičku mám UV ale nevím jestli A nebo B.. A nahoře nějakou co má imitovat slunečná světlo.
Vitamíny mám NutriMix s Vápníkem krmím ho cvrčky a sarančaty..
Terárko mám zrovna přechodné jelikož má šikovná neteř umí házet papučema Terárko
Snad to pomůže.. :( Sem zoufalá.. :(

Podle těch fotek nahoře to vypadá na klasickou spáleninu, no...když ho máš teďka v té Exoteře s pletivovým vrškem, tak mu výhřevný zdroj dej nahoru nad to pletivo, mimo terárko, aby se o něj nemohl popálit. Uplně stačí ubyč. lampička s bodovou žárovkou z elektra, tyhle výhřevky co tam máš jsou na houby a zvířata se o ně právě často popálí. A větvičky dej tak, aby pod tím lokálním zdrojem mohl chamík pohodlně sedět a vyhřívat se. Jinak pod zdrojem může mít klidně 40°C a ve zbytku terárka 26-28°C.

Ty popáleniny mu mazej Dermazulenem, pokud se to nějak nezkomlikuje, mělo by se to zahojit. ale nejdřív to chce odstranit příčinu.

Tak jako UVB lampa je základ a jestli nevíte, čím mu tam vůbec svítíte, pak je to samozřejmě špatně. Pod ten květináč si nemůže nijak normálně vlézt, aby se vyhříval...takhle se o to spálí raz dva. Další věc je ta kůra na dně. Sice to nijak nesouvisí s popálením od žárovky, ale bacha na to, chamík toho muže při žraní kus spolknout a problém je na světě. Osvědčená je třeba rašelina s pískem, jen písek, nebo nic (lino, plastový ubrus apod.)
No a prostě dokud bude bydlet v tomhle a nebude mít 100% podmínky, včetně zdroje UVB a nebude mít umístěné zdroje tepla tak, aby se o ně nepopálil, těžko po něm chtít, aby byl v pohodě a prosperoval.
Ta spálená místa lze namazat třeba Betadinou.
Edit: Aurifer byla rychlejší :)

Jak velké problémy jsou z té kůry? Já mu dávám žrát z pinzety protože sem se bála že ji sežere jedou se mu to málem povedlo tak sme se prali o kůru no..... Ono je to rozděleno na 3 části písek, rašelina a ta kůra a ve zveráči říkali že je to v pohodě... Pff...

Divočáku, tohle o čem píšeš a zrovna tak to na fotce je ale lignocel, ne kůra ;-) Ona ta kůra je pořád menší zlo než ligno a tahle hrubší je i použitelná. Pokud není moc drobná a chamík do ní omylem střelí, tak si ji z toho jazyka prostě otře o větev a dobrovolně ji rozhodně nesežere...ta hrubší kůra co tam má v tom terárku je uplně v pohodě, ikdyž rašelina s pískem je lepší na údržbu.