Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kinixys belliana

Dobrý den,
na teraporadně jsem již nalezl několik vláken o tomto druhu, ovšem místo abych je oživoval zakládám další protože mne zajímají konkrétní otázky a odpovědi, které jsem v nich nenašel.

1. Je pro tento druh lepší klasické skleněné teráriu, terárium z osb desek nebo želví stůl?

2. Jak je to s letněním tohoto druhu , o tom je toho i na internetu celkem málo a moc se to nedoporučuje tak jaký máte názor, případně zkušenosti?

3. Jaké teploty platí u tohoto druhu (teploty jsem nalezl pouze u jiných druhů)?

4. Jaké vlhkosti platí u tohoto druhu?

5. Jaký substrát je vhodný k užití u tohoto druhu?

6. Jak veliké terárium je optimální + výbava (je to údajně čilá želva i k večeru) tak jestli má nějaké speciální požadavky?

7. Jak je to s evidencí tohoto druhu (nenašel jsem ji v CITES tak předpokládám pouze chovnou knihu)?

Děkuji moc za případné informace
Změna předmětu, původně: kinixys belliana (Radar14)

loading...

Abych tak shrnula dosvadní zkušenosti za asi 2 roky chovu - první subadultní pár, většího 1,0 a menší 0,1 jsem před časem pořídila na burze z importu, už byly předtím bohužel pár měsíců u importéra. Samec byl pěkný, těžký se zdravýma očima, od začátku dobře žral a to prakticky všechno. Samice byla hubená, s "ošklivýma" očima, špatně žrala a jen něco, hlavně hlívu a slimáky, někdy si dala banán nebo rajče. Bohužel se během půl roku co jsem ji měla její stav nijak nezlepšoval a po půl roce uhynula. Nicméně s tím jsem tak nějak počítala od začátku, vzhledem ke stavu, v jakém jsem ji pořizovala. Samec se naopak rychle zlepšoval, hodně nabral, začal růst a během pár měsíců začal jevit sexuální zájem o samici, tak jsem ho oddělila, aby ji neobtěžoval. Takže potom pářil otočenou misku a to dělá doteď :-) Za ty 2 roky dost vyrostl a je pěkný, bezproblémový. Chovám ho zatím zvlášť, protože nové další želvy jsou větší a ještě jsem je nedokaranténovala.

Další 3 adult želvy jsem pořídila letos nějak zjara. Vybírala jsem je z asi 6kusů, uplně čerstvý import hned jak přišly. Pěkná, těžká zvířata v dobré kondici a s hezkýma očima. Od samého začátku s nimi nebyly žádné problémy, dobře žerou a nejsou vybíravé. U samce jsem už asi po měsíci po koupi začla pozorovat zájem o páření a nedávno mi hodily první snůšku, 6 vajíček. Co se týče ubikace, tak je mám v plastboxech shora nezakrytých, teplota 27-30°C přez den, noc 22-24°C. V jedné části vzadu, která není osvětlená mají haldu umělých rostlin a kupu vlhké listovky, kam se na den zahrabávají. Jako substrát vrstva rašeliny s pískem a trochou mletého vápence, aby se v tom nedržely smutnice. Na tom ještě vrstva hrabanky z lesa, polovina ubikace vlhká, polovina suchá. Miska na vodu tak velká, aby si do ní mohly vlézt. V předu mají sucho a lampu s UV, ale nevšimla jsem si, že by to nějak extra vyhledávaly. Přez den spí zahrabané a aktivují až večer a v noci, kdy taky žerou, páří se atd. Takže krmení dávám navečer krátce před zhasnutím světla a taky narosim. Jako krmení dávám hlavně pampelišky a směs různého plevele, houby z lesa (nejrači mají ty hodně červavé) nebo hlívu, ovoce jaké zrovna seženu - mají rády banány, slívky, hodně zralé padané hrušky, o něco méně jablka atd. Dobře žerou i čínské zelí ve směsi s mrkví a cuketou, strouhaným jablkem atd. Žerou i rajčata a okurku, ale to moc nedávám. Sem tam jim dám hrst slimáků nebo šneků, žížal atd. Ne nějak pravidelně, vesměs když zaprší a havěť vyleze. Žerou i holata, ale ta dávám spíš vyjímečně když potkanice porodí mrtvé nebo myši něco udupou.

Co se týče toho venkovního výběhu tak to jsem ani nezkoušela, navíc mi to vzhledem k jejich nočnímu způsobu života, neslunění se a potřebě o něco vyšších teplot přijde kontraproduktivní.

boxy maj velikost cca 100x50x50, ale je to pořád ještě karanténa. Finální ubikace pro celou skupinu bude větší. Větrá to dobře, když to není uzavřené. Jako zdroj UV používám RG200, 26W. Co se týče výhřevu, tak ten u nich teď nemám, nevyužívaly ho a navíc mám na požadovanou teplotu vytápěnou celou terarijní místnost.

nedosvětluju, ony tam svítí okolní ubikace takže pro lesní želvy tam je světla dost...ony nějak extra světlomilné nejsou, na rozdíl od stepních želv. Tam pak bude záležet na konkrétních podmínkách, jak to budeš mít doma, ale tolik světla jako ty želvy ze suchých oblastí rozhodně nepotřebují. Uvedený rozměr na mláďata bude stačit určitě. Na jak dlouho netušim, ale když se jim daří, tak docela rychle rostou. Jak moc čilá jsou malá mláďata to zatím taky nevím, ty odrostlé až adult jsou spíš holt takové tančíky co vykazují aktivitu spíš když jim o něco jde, třeba o krmení nebo sex :-)

A až budeš stavět ubikaci na trvalo tak to vidíš předběžně na jaké rozměry? Já mám hermannky a ty chci poslat ven, ale zaujali mě ty boxy nemají tedy větrání, ale celkem fajn řešení ... bohužel tedy s nimi nemám žádné zkušenosti tak opravdu nevím ... u želv jsem o nich vůbec neuvažoval, možná se to liší druh od druhu.

Pro tu skupinu plánuji výběh tak 200x100, přesněji pak podle aktuálního prostoru až se přestěhuji. ty boxy jsou právě velmi praktické jako karanténa a dobře větrají, když nemají strop. Já je používám za stejným účelem i u jiných druhů plazů, akorát u šplhajících/skákajících druhů na nich mám pletivové kryty. Ono těm želvám (stejně jako kupě dalších zvířat) je totiž dost jedno, jestli jsou v teráriu nebo želvím stole ze skla, OSB nebo ve velkém plastboxe. Jim jde hlavně o to, aby tam měly to co potřebují.

Začal jsem dávat věci dohromady a mám problém s tím substrátem ... nemůžu sehnat listovku co bys tam foukla místo ní? (nebo jsi tou listovkou myslela jenom listí - podzimní napadaný ... to už by nebyl takový problém, ale jak by dlouho vydržely?)

A bude mě trápit nějaká registrace tohoto druhu (podle mě tam bude maximálně kniha chovu ne?)?

listovka je normální povrchová hrabanka z lesa, kde jsou ještě nerozložené listy...pokud chodíš občas na houby, tak si ssebou vezmi igelitový pytel a nahrab si, nebo požádej někoho, kdo do toho lesa chodí, pokud sám nemáš tu možnost. Jinak napadané listí je použitelné taky. Pro ta zvířata je to zcela přirozený substrát, který je navíc grátis..

Co se týče registrace, tak tak ta Tě trápit nebude, stačí jen doklad o nabytí a ta kniha chovu.

No, tak už jsem v tom taky! Má 13 Cm a nemohl jsem nekoupít :-) , zajímavý inzerát a moje naprosto neuvážená koupě, i když jsem na ně myslel, ale "neměl místo". A zjistil jsem, že jsem ji v podstatě zachránil ze štěrku a topného kamene. To má pak člověk ještě větší radost a teď se jen bojím, abych ji neutrápil já. Tak pilně studuju a začnu shánět asi samečka. Moc dekuju za diskusi a podněty a zkušenosti.

Aurifer můžu poprosit o informace k péči o narozená mláďata, klube se mi první a nevím jestli stačí stejné podmínky jako mají dospěláci. Nebo na co si dát bacha ? Asi nechám do srovnání v inkubátoru a pak do nádrže s vyšším substrátem a nepodcenit vlhkost ?

Taky se mi teď někdy mají začít líhnout další mláďata. Chovám je v podstatě stejně jako dospělé, jen ze začátku nechávám delší vlhčí období, tak do půl roku. Nechávám je v krabce kde se vylíhly dokud se jim nezatáhne žloutkový vak, nezavře pupík a nesrovnají se štítky, pak jdou do shora otevřeného plastboxu s vrstvou rašeliny a písku, úkrytem, miskou na vodu a UV. Půlku mají suchou (tu pod UV) a půlku s úkrytem vlhkou. Jinak v podstatě žádná specifika, neměla jsem si nimi zatím žádné problémy.

Jen se zeptám na délku inkubace a při jakých podmínkách? Já líhnu bez inkubátoru jen v krabkách nahoře na teráriích při teplotě 29-32°C den a 23-24°C noc. A délka inkubace vychází na 122 až 168 dní dokonce i v rámci 1 snůšky. Ale i ta později vyklubaná mláďata jsou úplně normální zdravé želvičky.

Krásný :) u nás vyskočila druhá asi tři týdny po první ( byli jsme na dovolené) . Obě mláďata někdy až překvapivě vitální :) Omlouvám se za odkazy, le už sem neumím vložit fotku
https://www.facebook.com/zelvy.cz/photos/a.1458318 121048121.1073741846.1375966185949982/175535657134 4273/?type=3&theater
https://www.facebook.com/zelvy.cz/photos/a.1376039 629275971.1073741829.1375966185949982/175534930467 8333/?type=3&theater

taky moc pěkné :beer::-) Akorát já ta mladší mláďata nenechávám dohromady s těmi staršími, protože je ta starší mláďata někdy šikanujou a jedno mi i pokousala. Občas se tam mezi nimi najde nějaký terorista, takže to buď řeším oddělením šikanovaného, nebo teroristy, podle toho jaké ta mláďata mají vztahy ve skupině. A letos jsem musela oddělit i adult samce, páč ho pro změnu začly řezat samice, už jsou asi zase březí tak jsou protivné.

Samice je u nás jedna dračice, druhá submisivnější. Snáší opakovaně pouze ta průbojnější. Samce mám zvlášť většinou a ti jsou v pohodě. Mláďata zatím spolu, ale taky pozoruju, že to starší je dominantnější a umím si představit, že se ještě staršíma by to mohl být problém. Jsou to hrozný draci, už jsem poučená, z ruky nekrmim, ten první mi i už visel na prstu :-D

jo to u mně je to podobně, ta submisivnější samice co jí říkám "prdelatá" měla snůšku zatím jen 2x a klade hlavně ta dominantnější "drsoňka". Ale samec ji také přednostně páří, na té druhé jsem ho viděla jen jednou. Jinak už mi na ruce visela i ta dospělá "drsoňka" a teda nic příjemného :-D A to jsem tam jen sbírala bobek. Rozhodně jsem nečekala, že po mně vyjede, když byla moje ruka v dosahu její tlamy... ale prostě vypálila a zakousla se mi do ní :-)