Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Noví hadi v nových boxech - dezinfekce? (Zn. Spěchá)

Hezký den,
za pár hodin budu dávat do nových plast boxů nové přírustky do chovu (M.S.Cheynei NZ 2013). (Boxy jsou úplně nové, nepoužívané). Mám je před umístěním zvířat nějak vydezinfikovat? Nebo stačí vymýt horkou vodou?

PS: Vydrží hadi pár dní s vlhkostí (než se mi ji podaří srazit na cca 60%) okolo 80%?

Děkuji za radu!
[mod]Změna předmětu, původně: Noví hadi v nových boxech - dezinfikace? (Zn. Spěchá) (cejna)[/mod]

Jo, to já pochopil, že nemá. Jen mi nebylo jasný proč by tak vysoká měla bejt ze začátku, když pak by měla klesnout na 60. Proč by teda 60 neměla bejt hned. Po přečtení toho druhýho vlákna už je to jasný. Zvětšete větrání a bude to OK. Jen ve víku to teda asi stačit nebude, chtělo by to i otvory po obvodu boxu...

Děkuji za Vaše pohotové rady.

Mohu Vám poslat fotky jestli chcete, ať je to názorné. Nebo je vložím do vlákna (spíše do toho druhého)?...

Mám asi těch cca 52 otvorů (3 mm) ze třech stran, v horní třetině boxu a v horním víku mám 3 otvory cca 5 mm pro vložení čidel
teploměrů.

Tedy po obvodu už otvory mám.

Díky za foto. Já mám oproti Vám opravdu málo otvorů, takže zvětším a bude.
PS: Doufám, že se to nebude bít se snahou zachovate teplejší a chladnější část v boxu. Aby mi okolní vzduch příliš nesnížil teplotu v teplejší části terária (cca 28-33°C).

Využiji tohoto vlákna, ať zbytečně nezakládám nové: mohla bych poprosit o radu, jak do těch boxů (předpokládám SAMLA boxy z IKEA) jste udělal tak perfektní dírky? S technikou si tolik nerozumím, tak bych ocenila i popis pro blbouny, třeba na co si dávat pozor, jaký průměr vrtáků (předpokládám, že je to udělané vrtačkou) nebo jak - čím jste vyřízl ten velký kus v boxu na větrání? Moc děkuji za radu :-[

Cejna je šikula, ten to zvládne vrtat...ale jinak lepší než vyvrtávat to je vypálit hrotovou pájkou, obzvlášť pokud čék není zrovna uplně manuálně zručný. Jde to líp a bez rizika, že to někde praskne. vrtat se to dá samože taky, ale pokud je ten box starší, tupější vrták nebo nešikovná ruka, tak to celkem rádo praská. Já to dříve taky vrtala a po zk****ní pár boxů jsem si rači koupila tu hrotovou pájku :-)

Když mi nejde o to aby to nějak vypadalo tak to taky propálím pájkou :-).
Má to svoje výhody. Je to rychlejší, míň pracný a fakt nehrozí to prasknutí. Nevýhoda je, že je každá dírka trochu jiná. A taky to dost smrdí. Co mi ale vadí nejvíc je, že se ten roztavenej plast na hrotu pájky přepaluje a na těch dírkách zůstávaj černý okraje.
Tyhle boxy jsou vrtaný přes šablonu. Vzal jsem plech s dírkama přišrouboval k boxu a skrz ten plech to provrtal. Je to relativně pracný, ale dá se to. Neprasknul mi ani jeden ( a že jich bylo dost :-) )
Díru pro ty černý mřížky jsem vyříznul nahřátým odlamovacím nožem. To nahřátí je důležitý, bez toho to praská.

Moc děkuji za postřehy, Aurifer: nad pájkou jsem přemýšlela, právě protože jsem patla a je i levná. Ale četla jsem, jak je to tu zmíněné o tom smradu a ty dírky nejsou tak hezké. Navíc při pálení plastu prej vznikají jedovaté splodiny, tak se mi to moc nepáčí. Cejna: já si říkala, že ty dírky máte nějak moc pravidelné :-D akorát jsem nerozuměla tomu, co je to za šablonu, popř. kde se dá koupit a jak jí přišroubovat, když v boxu ještě nejsou dírky? :-[

Někdo mi radil, pokud bych chtěla dělat dírky jen do víka - podložit si to nějakou dřevěnou podložkou, že to nepraská, já bych ale potřebovala dírky i do stran a nějak si nedokážu prakticky představit, jak nahřátým nožem budu vyřezávat otvor do boku - nějaká rada, tip jak na to? Moc díky!

Ona každá metoda má svá pro a proti. Při vrtání s dostatkem šikovnosti to líp vypadá, ale zase vzniká bordel (plastové piliny) otvory zůstávají ostré. Propalování pájkou smrdí, ale dá se to vyvětrat...já to ale vesměs dělám venku. A vzhledem k tomu, že jsem tupej vrták s nešikovnýma rukama :-), tak rači tolik neřešim vzhled dírek. Které navíc po pájce zůstávají oblé, takže se o ně zvířata neodírají (chovám v těch boxech i třeba úhoříky a ti jsou schopní si o vyvrtaný otvor doslova uřezat čenichy, blbouni.

Ono už je holt pak na každým, jakou metodu si zvolí a která mu bude více vyhovovat/více plnit účel.

jinak jenom dírky ve stropě nestačí, ty dírky z boku jsou dost nutné, jinak se tam drží nadměrná vlhkost a zatuchlý vzduch, takže se tam zvířatům pak nedaří.

akorát jsem nerozuměla tomu, co je to za šablonu, popř. kde se dá koupit a jak jí přišroubovat, když v boxu ještě nejsou dírky?

Normálně kus děrovanýho plechu, kterej se používá na větrání terárek.
Ten kus plechu se k boxu přišroubuje normálně klasickejma samořezama a pak to skrz ty dírky v plechu provrtám.. Na jedný fotce je to vidět-jsou tam dvě vynechaný dírky. Tam byly ty šroubky. Normálně ty dvě dírky pak ještě dovrtám, ale tady jsem se na to nějak vyprd...
Otřepy co vzniknou uokolo dírek uvnitř boxu pak ještě srazím ostrým nožem nebo to přejedu jemným smirkem. Je to úplně hladký, takže poranění nehrozí. Jako nevýhody už pak zbejvaj jen pracnost a piliny.

Já jsem v tejdnu nějak grogy, tak píšu až dnes :-p

Nejde ani o to, že bych byla "patla", jen jsem to nikdy do plastu neřezala, tak jsem se chtěla vyvarovat začátečnických chyb, proto jsem se tu zeptala na rady a triky, holt, já neměla v rodině šikovného strejdu, dědu ani strejdu :puff: Ale ničemu se nebráním.
Auri: moc děkuji za radu, že starší boxy praskaj, mne by to nenapadlo. Poprosím tchána, já vrtačku nemám a kupovat si jí kvůli tomu nebudu. Ale asi si v IKEA koupím pár vík na pokusy :-p

Kdyžtak mi zbejvá ta pájka a díky na tipy s ní.

Kubaj025 Tvůj jazyk neovládám a nevím, která bije :-[

Auri: s umístěním děr mi je to jasné, kvůli zatuchlosti, ale i případnému průvanu, když se udělají naproti, mně spíš šlo o to, jak na to.

Cejna: ten děrovaný plech kupujete někde v hobby marketu? já nemám vůbec přehled, kde a za kolik. A taky nevím, co jsou samořezy? :-[

Moc děkuji :-)

když chcete pěkný kulatý dírky jednu jako druhou, proč si místo vrtání nebo tavení jednoduše nepořídíte nástroj zvaný průbojník? Vysekává to kolečka úplně stejně jako když děrujete papír do šanonu. Ano, do plastu je dobrý ho dost nahřát, na hranici tavení, aby plast nepraskal. Původně je to určený na dělání krásných kulatých děr do kůže, třeba když máte pásek a přiberete nebo zhubnete:-), takže dost vydrží, ale po otupení nebo vylámání ostří ho nejlíp vyhodit

foto je třeba zde
prubojnik-8400

když chcete pěkný kulatý dírky jednu jako druhou, proč si místo vrtání nebo tavení jednoduše nepořídíte nástroj zvaný průbojník?

protože to je metoda asi ze všech nejpracnější. Navíc při ní hrozí prasknutí mnohem více než při vrtání. A pokud se nahřeje, tak díry rozhodně nejsou jedna jako druhá.....;-)